Серпухов М.Ю.

Формування організаційної структури підприємства при впровадженні інноваційної діяльності.

 

Інноваційна діяльність уявляє собою багаторівневий та складний за своїм характером процес, спрямований на створення інновацій в виробничих системах та поширенню інноваційної продукції в ринковому середовищі. В процесі створення та поширення інновацій приймають участь багато елементів різних систем, взаємний вплив яких одне на одного є визначальним у створенні інноваційної продукції [1, с. 73]. Оригінальне комбінування ресурсів порівняно з конкурентами гарантує ринковий успіх, забезпечує потенціал успіху, який необхідно зберігати в довгостроковій перспективі [2]. Тому визначення взаємозв’язку між елементами створення інноваційної продукції та їх подальше врахування при створенні та управлінні організаційною структурою підприємства має вирішальне значення для успіху інновацій.

Основними вимогами до організаційної структури, що спрямована на створення та подальше поширення інновацій є ефективність функціонування, яка може трактуватись як досягнення поставлених цілей з найменшими витратами. Для досягнення поставленої цілі необхідно досягнути певного ступеня відповідності організаційної структури вимогам, що до неї пред’являються.

Аналіз різних інноваційних структур дозволив визначити ряд принципів, які покладено в основу створення організаційної структури на підприємствах, що впроваджують інноваційну діяльність:

1. Адекватне визначення інноваційної стратегії розвитку і цільових сегментів ринку, маркетингової стратегії.

2. Врахування особливостей створення інновацій (врахування творчості процесу, рівню ризику та інше).

3. Відкритість до зовнішнього оточення в процесі створення та поширення інноваційної продукції.

4. Адаптивність структури організації до швидких змін як в середині самої організації так і в її зовнішньому оточенні.

5. Гнучкість операційної діяльності в процесі створення інновацій.

6. Високий ступень керованості персоналу та побудови організаційної структури.

7. Швидкість в прийнятті рішень та їх виконані.

8. Відповідна корпоративна культура спрямована на розвиток інноваційної діяльності.

9. Наявність інформаційних каналів між складовими частинами організаційної структури та їх ефективне функціонування.

10. Відповідність формування підрозділів завданням, що на них покладено.

11. Чітке розмежування повноважень всередині організації підприємства.

12. Наявність відповідних механізмів реалізації операційних функцій по створенню інновацій.

13. Відповідні механізми розподілу створеної доданої вартості серед всіх учасників інноваційного процесу.

14. Комплексність та системність підходів, щодо створення інновацій.

15. Систематичність інноваційного процесу.

16. Дієва система матеріального стимулювання персоналу у відповідності з внеском в процес створення інноваційного продукту.

17. Наявність узгоджених цілей всіх учасників інноваційного процесу.

Якщо розглядати процес створення та управління підприємством, що впроваджує інновації з точки зору менеджменту, доцільно виділити дві частини системи управління організацією: управляюча та керована. Які взаємодіють в процесі інноваційної діяльності.

Управляюча підсистема організації представляє собою частину організаційної структури підприємства, діяльність якої спрямована на розробку та впровадження відповідних управлінських рішень, виконання яких веде до досягнення поставлених цілей. Також управляюча підсистема виконує ряд основних функцій управління організацією, починаючи з планування до контролю процесів, які відбуваються в середині організації.

Керована підсистема організації відповідно спрямована на створення інноваційного продукту під впливом вимог управляючої підсистеми через механізм якої відбувається реалізація інноваційної діяльності на підприємстві. В залежності від особливостей виробничого процесу, керована підсистема організації створюється відповідно до вимог управляючої підсистеми та спрямована на виконання управлінських рішень в процесі створення інновації. Відповідно до змісту управлінських рішень будується організаційна структура керованої підсистеми. Враховуючи стадію інноваційного процесу на якому приймає участь підприємство слід створювати відповідну організаційну структуру та організовувати керовану підсистему.

Особливістю створення організаційних структур, що спрямовані на створення та поширення інновацій є вимоги, щодо системності цієї діяльності. Інноваційна діяльність на підприємствах має будуватися на принципах комплексного та системного розвитку в основу яких покладено безупинний процес створення та поширення інновацій. Важливим інструментом розвитку підприємства та економіки держави є створення системи, яка підтримує інноваційні процеси [3, с. 63].

Таким чином, при створенні організаційної структури, що спрямована на реалізацію інноваційної діяльності потрібно враховувати особливості процесу управління. Створення управляючої та підсистеми яка керується, від ступеня взаємодії яких залежить ефективність інноваційної діяльності, є основою організаційної структури підприємств, що впроваджують інновації.

       Література:

1. Гольдштейн Г.Я. Стратегические аспекты управления НИОКР. – Таганрог: Изд-во ТРТУ, 2000. – 246 с.; 2. Рюли Э. Управление ресурсами как фактор стратегического успеха // Проблемы теории и практики управления. -1995. - №6. – С. 102-107.; 3. Иинвестиционные проблемы предприятий: Монография / Под ред. д.э.н. проф. С. П. Наливайченко. – Симферополь, 2007. – 276 с.