„Економічні науки”, 7. Облік і аудит

Сенченко Ольга Володимирівна

Одеський державний економічний університет

Методика здійснення контролю за обліком витрат на підприємствах

Контроль має істотне значення у виявленні і мобілізації наявних резервів, сприяє підвищенню ефективності й якості роботи, посиленню режиму економії, виявленню причин і умов, за яких утворюються втрати. Правильно організований контроль повинен не тільки виявляти недоліки і порушення, а й запобігати їм, а також сприяти їх своєчасному усуненню. Ефективність застосування контролю залежить насамперед від рівня зацікавленості власників, ступеня розуміння ролі, місця і значення виконання контрольних функцій менеджерами вищих рівнів управління підприємства.

Під час здійснення контролю на підприємстві потрібно визначити його мету, безпосередні завдання і функції та враховувати фактори, що впливають на організацію контролю, принципи.

Доцільно визначити місце служби контролю в організаційній структурі підприємства та рекомендовано модель побудови організаційної структури служби контролю або внутрішнього аудиту, до складу якої мають входити високопрофесійні спеціалісти різного напряму.

Пропонуємо розглянути розроблену методичну модель контролю витрат (рис.1). Дана модель дозволяє визначити об’єкти контролю, джерела інформації (що включають в себе облікові документи та звітність), методичні прийоми.

Під час проведення контролю рекомендується застосовувати різноманітні методи, які є сукупністю фінансових, економічних, організаційних, оперативно-технічних і фактичних способів і прийомів з перевірки виробничої собівартості підприємств. Для документального оформлення результатів проведення контролю за обліком витрат необхідно використовувати спеціально розроблені робочі документи, зокрема тести внутрішнього контролю облікового процесу витрат, аналітичні тести перевірки правильності відображення витрат у статтях калькуляції виробничої собівартості. Собівартість послуг на підприємствах є 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Структура методичної моделі контролю витрат

 


одним із найважливіших фінансових показників, який впливає на розмір отриманого підприємством прибутку.

Тому, здійснюючи внутрішній контроль або внутрішній аудит виробничих витрат підприємства, слід приділяти увагу порядку формування та обліку собівартості послуг.

У процесі контролю здійснюються перевірка: наявності й правильності оформлення первинних документів, які є підставою для записів щодо формування собівартості послуг; правильності віднесення витрат до складу собівартості послуг; повноти, правильності та достовірності відображення операцій з формування собівартості послуг в обліку та звітності; оцінка стану синтетичного та аналітичного обліку витрат на виробництві, що включаються до собівартості послуг; оцінка правильності формування собівартості послуг за об’єктами калькулювання витрат.

Здійснюючи контролю за формуванням витрат на виробництво, необхідно пересвідчитися в правильності організації їх обліку витрат.

Для цього необхідно перевірити: методику обліку витрат на підприємстві та відповідність її обліковій політиці, прийнятій на підприємстві; принципову особливість включення витрат до собівартості тільки того періоду, у якому їх здійснено, незалежно від часу їхньої оплати; прямі й непрямі витрати, що відносяться на собівартість продукції; витрати, за якими неможливо точно встановити, до якого калькуляційного періоду вони мали відноситися.

За результатами проведення контролю доцільно складати звіт керівництву, у якому має бути викладено загальні висновки та розроблено відповідно до них рекомендації щодо організації належного обліку окремих елементів собівартості послуг, збереження активів підприємства; заходи щодо зниження собівартості послуг, ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів; можливі шляхи вдосконалення технології виробництва.