Економічні  науки. Маркетинг та менеджмент

 

Малишкіна Т.Г.

 

ПВНЗ «Європейський університет»,м. Київ

Ціноутворення як складова маркетингового забезпечення молокопереробних підприємств

 Молокопереробна галузь переживає нелегкі часи розвитку та становлення. Це передусім високий рівень конкуренції; проблеми переходу однієї системи якості в іншу; дефіцит сировини. Діяльність зорієнтована на ті перетворення, які відбуваються при вступі до Світової організації торгівлі.

         Ціноутворення – одна із складових маркетингового забезпечення діяльності будь - якого підприємства. Від нього залежить необхідність визначення такого рівня ціни, за якого можливе одержання запланованого прибутку, а також  позитивний вплив на споживачів і процес реалізації продукції на ринку.

         Орієнтація на маркетингове ціноутворення передбачає:

1)     визначення цінності товару для споживача;

2)     здійснення кількісного аналізу попиту;

3)     оцінку і врахування чинників цінової чутливості споживачів [3,41- 43].

Споживча цінність товару базується на його корисності та визначається як економія або задоволення, що їх здобуває споживач внаслідок утилізації придбаного ним блага, тобто це та корисність, яку це благо дає споживачеві       [2,34-35]. В свою чергу кількісний аналіз передбачає визначення цінової еластичності попиту, тобто вимірювання коефіцієнту еластичності , величина та від’ємне чи додатне значення якого свідчить про еластичність або нееластичність попиту за ціною та суттєвість його зміни залежно від зміни ціни. Сучасні ринки є динамічними, тому важливе місце займає чинник чутливості споживачів до цінових параметрів товару. Негл Т.Т. та Холден Р.К. визначають десять найвагоміших факторів цінової чутливості споживачів, знання яких дозволяє ефективно використовувати відповідний маркетинговий інструментарій задля збереження чи зростання прибутковості.  Назвемо та коротко охарактеризуємо кожен з них:

1.     Ефект уявлень про наявність товарів – замінників – у разі браку інформації про можливі альтернативи витрат своїх грошей споживач спирається у своїх судження  на власний досвід.

2.     Сприйняття товару як винятково унікального, здатного суттєво знизити чутливість до рівня ціни.

3.     Витрати на перемикання під час переходу від однієї марки  до іншої призводить до додаткових витрат покупця.

4.     Ускладненість порівнянь існує під час купівлі більшості товарів, оскільки реальні  властивості продукції можна оцінити після безпосереднього споживання та використання.

5.     Оцінювання якості через ціну товару покупець здійснює у разі пропонування іміджевих, ексклюзивних товарів.

6.     Дорожнеча товару проявляється через зіставлення покупцями витрат на закупівлю з наявністю відповідних доходів.

7.     Значущість кінцевого результату суттєво знижує чутливість покупця до витрат на проміжні товари.

8.     Можливість поділу витрат, особливо з третіми особами.

9.     Справедливість ціни.

10. Ефект створення запасів діє обмежений час, але його також варто враховувати.

Визначальним є твердження, що формування ціноутворення даної галузі народного господарства залежить від ув’язки факторів, серед них забезпечення сировиною. Головною причиною низької завантаженості виробничих потужностей діючих молокопереробних підприємств є недосконалість розрахунків на молочну сировину, що надходить на переробку. В середньому щоденно надходить близько 200 т молока, в той час як максимально можливий обсяг переробки молока за добу становить 600 т  [ 1,42-49].

Одним з факторів успішного маркетингового забезпечення є налагоджування чіткої організованої маркетингової служби, яка б на основі попиту на молочну продукцію в регіоні, оцінки можливостей власної фірми визначала мінімально необхідний обсяг молочної сировини.

Велике значення для галузі в цілому має експорт твердого сиру – 2006 рік вважається збитковим після введення російської заборони на ввіз української продукції. Ціни на молоко в цей період суттєво знизилися, що позначилося на сільському господарстві: поголів’я ВРХ   стало на 6,2%  менше, ніж рік тому.

Отже, виходячи з усього вищезазначеного можна зробити такі висновки:

1.     Ціноутворення – це важливий фактор маркетингового забезпечення діяльності підприємства, який не повинен зводитися лише до витратного методу, але й враховувати можливості та бажання споживачів.

2.     Для визначення  та попередження стрибків цін на молокопродукти потрібно чітко злагоджена маркетингова система на підприємстві, яка б на основі попиту та можливостей підприємства визначила необхідний обсяг молочної сировини.

Література:

1.     Карпенко Н. Управління портфелем бізнесу виробничого підприємства// Маркетинг в Україні - 2007. - №4.

2.     Липсиц И.В Коммерческое ценообразование: Учебник для вузов. – М.: Издательство БЕК,1997.-368 с.

3.     Норіцина Н. Маркетингове ціноутворення як чинник прибуткової діяльності підприємства// Маркетинг в Україні – 2007.- №5.