Економічні науки/2.Зовнішньоекономічна діяльність

Пісна В.В.

К.е.н., доцент Семенов А.А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановского, Україна

ОСОБЛИВОСТІ ВПЛИВУ ВАЛЮТНОГО КУРСУ НА ВНУТРІШНІ ЦІНИ В УКРАЇНІ

Iнфляція залишається актуальною проблемою для вcix країн світу (особливо для країн із нерозвинутою ринковою економікою, до яких належить i Україна), а стримування інфляційних процесів - однією з цілей економічної політики урядів та монетарних органів влади. Дослідження причин провокування інфляції в нашій країні та засобів її подолання у вітчизняній науковій літературі - це широкий спектр думок. Сьогодні вже немає суперечностей щодо природи інфляції. Практично вci науковці сходяться на тому, що інфляція стимулюється внаслідок монетарних i немонетарних чинників. З точки зору монетаристів інфляція - cyтo грошове явище, а динаміка цін залежить тільки від зміни обсягу грошової маси, тобто встановлюється жорстка однозначна відповідність динаміки цін i темпу зростання грошової маси.

Тривалий час вважали, шо причиною високих темпів інфляції в Україні є дефіцит державного бюджету, який фінансується за рахунок збільшення обсягів грошової маси. Однак у післякризовий період, попри скорочення дефіциту бюджету, в українській економіці збереглися доволі високі темпи інфляції, які, зазвичай, визначаються двозначним показником. Нині очевидно, шо її рівень визначають i немонетарні чинники, такі як інфляція витрат (зокрема, зростання цін на енергоносії), структурні особливості економіки (дисбаланс видів господарської діяльності, деформована структура економіки, інфляційні очікування) валюти тощо. Все це свідчить про те, що проблема інфляції є складною i багатогранною.

Значна роль у фінансовій системі держави належить валютним курсам. У зв`язку з цим метою статті є розглядання особливостей впливу валютного курсу на внутрішні ціни в країнах, в тому числі і в Україні.

Між валютним курсом та інфляцією є певний взаємозв'явок, який досліджують зарубіжні та вітчизняні науковці. Один із  найважливіших напрямків дослідження пов'язаний із теорією "ефекту переносу"— впливу зміни курсу національної валюти на рівень цін у країні.

Сутність теорії "ефекту переносу" полягає в тому, що зміна курсу національної валюти через piзні механізми впливає на ціни в країні, причому на ціни не лише імпортних, а й ycix інших товарів, включаючи експортні й такі, якими не торгують на світових ринках.

Механізм впливу динаміки обмінного курсу на внутрішні ціни доволі складний. Узагальнюючи наукові дослідження зарубіжних фахівців, можна дійти висновку про існування трьох каналів, через які ціни на споживчі товари пристосовуються до змін номінального обмінного курсу. Це прямий i непрямий канали, а також канал припливу прямих іноземних інвестицій.

Ефект переносу через прямий канал здійснюється шляхом зміни ціни імпортних проміжних i готових товарів унаслідок коливань обмінного курсу.

Ефект переносу через непрямий канал відбувається за рахунок процесу взаємозаміщення національних та імпортних товарів. Зазвичай девальвація номінального обмінного курсу призводить до внутрішнього заміщення, яке полягає у зменшенні споживання дорогих високоякісних імпортних товарів i  зростанні споживання дешевших національних товарів, але нижчої якості.

Пристосування цін через канал ефекту прямих іноземних інвестицій відбувається за такою схемою. При девальвації курсу національної валюти попит на більшість імпортних товарів зменшується. Аби не втрачати ринки збуту продукції, компанії переносять свою виробничу діяльність у країну, де спостерігалася девальвація, відкриваючи там філії i дрібні компанії. 3i зростанням виробництва збільшується попит на робочу силу, що веде до збільшення заробітної плати, внаслідок чого зростають ціни. Таким чином, є кілька паралельних механізмів реагування національних цін на зміни номінального обмінного курсу.

Аналіз емпіричних даних свідчить про відмінності сили ефекту переносу змін обмінного курсу на ціни внутрішнього ринку в різних країнах. На прикладі 25 країн ОЕСР доведено: в середньому зміни цін імпорту за один квартал становлять близько 60% від зміни курсу i 75% — у довгостроковому періоді. Проте в різних країнах ці показники cyттєво відрізняються. Так, у США вони дорівнюють відповідно 25 i 40%, у Німеччині — 60 i 80%.

В Україні системним дослідженням оцінки впливу ефекту переносу на внутрішні ціни приділяється недостатньо уваги. Поодинокі дослідження впливу зміни валютного курсу гривні на виробництво не дають конкретної відповіді на питания, яким є ефект переносу зміни валютного курсу на ціни внутрішніх виробників, i які фактори впливають на нього.

Одним із визначальних факторів, що посилює вплив  ефекту переносу в Україні, є інтервеційна політика Національного банку, котру він здійснює на валютному ринку для підтримки стабільності курсу гривні.

Через канал валютних інтервенцій, який усе ще залишається головним, регулюється кількість грошей в обігу, що безпосередньо впливає на рівень інфляції у державі. За інформацією економіста М.І.Савлука, за 14 років незалежності України (1992 — 2005 рр.) саме через канал валютного ринку в економічний оборот було спрямовано 60,6% грошової маси.

Рисунок 1. Динаміка грошових показників, сальдо валютних інтервенцій НБУ та обсягів рефінансування банківської системи в УКкраїні у 2000-2006рр.

3 аналізу рисунку 1 випливає, шо динаміка руху грошових показників збігається з динамікою руху валютних інтервенцій Національного банку України. Плавні лінії грошових агрегатів у графіку свідчать, що, здійснюючи інтервенції, Національний банк стерилізує надлишкову масу грошей в обігу, i це зменшує монетарну складову в темпах зростання інфляції.

Ступінь впливу динаміки курсу на ціни в Україні залежать i від інфляційних очікувань. Якщо монетарні органи та уряд суворо дотримуються запланованої мети щодо зниження інфляції, ефект переносу проявляється меншою мірою. Проте в Україні саме уряд не завжди дотримується встановлених на рік інфляційних прогнозних показників. Так, у 2006 році рівень інфляції становив 10,3% замість запланованих на початку року 8,0%. Аналогічна ситуація спостерігалася i торік: за прогнозами рівень інфляції на кінець року мав становити 10,3%, тоді як реально він дорівнював  11,6%. Тому інфляційні очікування в державі залишаються досить високими i закладаються у ціни майбутнього періоду.

Зазначимо, що в Україні ефект переносу курсових змін при падінні i зміцненні обмінного курсу гривні істотно різниться. 3іставлення динаміки курсових змін при девальвації курсу гривні у 1998 — 1999 рр. i його ревальвації протягом 2006 року свідчить, що ціни в Україні суттєво реагували на знецінення національних грошей i практично зовсім не реагували на їх зміцнення (див. рисунок 2).

Рисунок 2. Динаміка показників інфляції та зміни номінального курсу гривні у 2005-2006 рр.

Таким чином, не підтвердилася гіпотеза про те, шо ревальвація курсу гривні є ефективним інструментом боротьби з інфляцією. Навпаки - стрімке зміцнення курсу гривні може призвести до негативних наслідків i щодо цінової динаміки, i шодо припливу довгосгрокових інвестицій. Розрахунки свідчать: ревальвація національної валюти на 10% призводить до зниження інфляції на 2%. Але це стосується лише зрілої ринкової економіки. В економіках, що розвиваються, швидка ревальвація може призвести до дестабілізації ситуації як на валютному ринку, так i в банківській системі. Доказом цього є динаміка показника інфляції (див. рисунок 2), яка свідчить, що після серпневої стабілізації з вересня 2005 року почалося зростання інфляції, яке тривало впродовж 2006 року, 2007 року і триває на початку 2008 року.

У 2006 poці НБУ дотримувався політики фіксованого  обмінного курсу з метою створення стабільного середовища для економічного зростання. Проте ця політика не призвела до сповільнення зростання темпів інфляції. За стабільної курсової динаміки темпи інфляції були досить високими, але не перевищували прогнозних показників (див. рисунок 2). Це доводить, шо монетарна складова у темпах інфляції у 2006 році відігравала не головну роль.

В результаті приведеного дослідження можна зробити наступні висновки:

1. В Україні еластичність споживчих цін до динаміки обмінного курсу вища при девальції курсу гривнi і нижча при його ревальвації — тобто ціни зростають, якщо гривня знецінюється, i не знижуються зі зміцненням курсу гривні.

2. За останні три роки реакція споживчих цін на зміни валютного курсу не знизилась, а, навпаки, збільшилася, незважаючи на поступове зниження інфляції та значне падіння  курсу долара США у 2005 poцi. Крім того, спостерігається посиления ролі європейської валюти у динаміці споживчих цін; ціни, однак, доволі пoвільнo реагують на це, й ефект переносу є неповним.

3. На ефект переносу зміни курсу гривні на інфляцію на макрорівні впливають: обсяги інтервенцій на валютному ринку; частка депозитів у національній валюті в загальному їx обсязі; стабільність номінального обмінного курсу.

3 метою утримання оптимального рівня інфляції в країні курсова політи- ка НБУ має концентруватися на підтримці стабільності номінального валютного курсу гривні та запобіганню його стрімким змінам. Національному банку України необхідно  протягом року дотримуватися прогнозних показників курсової динаміки.

Література:

1. Гальчинський А.С., Ященко П.С., Пашин ЮА. Основа економічної теорії: Підручник. - К.: Вища школа, 1995. - 471 с.

2. Кораблін С. Інфляційні орієнтири//Дзеркало тижня. - 2006. - М 10.- 18березня. - С. 9.

3. Моисеев С.Р. Денежно-кредитная политика: теория и практика: Учебн. пособие. - М.: Экономист, 2005. - 65l с.

4. Корищенко К.Н. 0 влиянии курсовых эффектов валютной политики на инфляцию // Экономические науки. - 2006. - М2. - С. 7.