Економічні науки / Маркетинг і менеджмент

К.е.н. Пуліна Т.В.

Запорізький національний технічний університет, Україна

      Оптимізація інноваційно - інвестиційної діяльності

      підприємств із застосуванням реінжинірингових заходів

 

       Для безперервного просування результатів інноваційної діяльності на ринок необхідно сформувати адекватну  інноваційно - інвестиційну  політику підприємства. Інноваційно-інвестиційна політика - це своєрідна програма, що встановлює черговість впровадження інновацій у залежності від наявних ресурсів (інвестицій) і поставлених завдань. Метою інноваційно - інвестиційної політики є забезпечення погодженості якісних і кількісних зв'язків усіх елементів інноваційно - інвестиційної діяльності.

        Механізм розробки інноваційно - інвестиційної політики містить у собі ряд послідовних етапів. Серед них головні:

       - дослідження попиту на продукцію підприємства, визначення місткості

ринку і перспектив його розвитку;

       - дослідження ринків необхідних ресурсів;

       - планування й організація інноваційної діяльності;

       - кадрове забезпечення інноваційної діяльності;

       - комплексний аналіз ефективності впровадження нововведень і

пов'язаних з ними ризиків.

       Основна мета формування інноваційно - інвестиційної політики - об'єднання всіх учасників проекту на виконання комплексу робіт для досягнення кінцевого результату.

        Щоб досягти цілей інноваційно-інвестиційної політики підприємства, необхідно врахувати реальні й потенційні можливості в цьому напрямку і формувати інноваційну стратегію, орієнтовану на них. Інноваційна стратегія підприємства визначає, на яку товарно-ринкову комбінацію необхідно орієнтувати інноваційні дії підприємства.

        Розробка інноваційної стратегії підприємства ґрунтується на  базових вимогах до інноваційного продукту отриманих за допомогою маркетингових інструментів. Основу вироблення інноваційної стратегії  складають науково-технічна політика, ринкова позиція підприємства  і зміни в зовнішнім середовищі.

        Основною умовою реалізації інноваційної стратегії є – розвиток   інноваційного потенціалу підприємства   відповідно  до стратегії  підприємства, що  дозволяє одержати  конкурентні переваги як у короткостроковий, так і в довгостроковий період часу.

        Оптимізації інноваційного потенціалу сприяють такі фактори:

        -  наявність ключових компетенцій, що визначають напрямки  і масштаби можливих потенційно ефективних нововведень;

        -  гнучкі організаційні форми, що дозволяють сполучити децентралізацію управління, необхідну для ефективного освоєння нововведень, і централізацію, необхідну для застосування колективних технологій і постійного перегляду організації і функцій відповідних підрозділів;

        - процеси навчання, що забезпечують нагромадження специфічних компетенцій  у результаті досвіду, аналізу зовнішніх факторів і явищ, асиміляції нових технологій, методів виробництва й управління;

        - методи розміщення ресурсів, що відповідають потребам  прибуткових капітальних вкладень у даний момент, і створення  можливостей для таких у майбутньому;

        - наявність спеціалізованої структури управління,  здатної інтегрувати і координувати діяльність функціональних   підрозділів у інноваційному процесі, здійснювати постійний моніторинг існуючої структури ринків, здійснювати аналіз функцій і задач у сфері інноваційного розвитку, оцінювати і підвищувати кваліфікаційний рівень персоналу при реалізації конкретних інноваційно-інвестиційних проектів.   

        Для успішної реалізації розглянутих аспектів інноваційно – інвестиційної діяльності підприємства останнім часом досить успішно застосовується концепція реінжинірингу, яка у свою чергу теж може розглядатись як організаційна інновація та інструмент реалізації  інноваційної стратегії.

 

{6.11}

 
       Інноваційний характер реінжинірингу полягає в тому, що розробляється зовсім новий діловий процес, а його реалізація дає дерево наступних інновацій у стані інших елементів виробничо-господарської системи підприємства.

       Виділяють три типи організацій, для яких застосування реінжинірингу необхідно і доцільно:

       1. Організації, що знаходяться  в кризовому стані. У таких компаній немає вибору: якщо вони не почнуть рішучих кроків, вони неминуче згаснуть. У такому стані час від часу знаходяться практично всі організації  коли переходять з одного рівня життєвого циклу організації на інший;

       2. Організації, що розробляють інноваційні стратегії розвитку,  у сучасний момент не знаходяться в кризовому стані, але керівники передбачають неминучість виникнення  проблем, пов'язаних з появою нових конкурентів, зміною вимог клієнтів, зміною поводження галузевих конкурентів, зміною постачань ресурсів, зміною стану макросередовища та інше;

        3. Організації-лідери, що проводять агресивну інноваційну політику. Вони не мають проблем ні зараз, ні в майбутньому. Однак такі організації-лідери не задовольняються поточним гарним станом і за допомогою реінжинірингу прагнуть  досягти іншого якісного стану (рівня розвитку).

        Концепція реінжинірингу одержала широке визнання, сотні  вітчизняних й закордонних підприємств активно використовують методи аналізу і корінного перепроектування бізнес-процесів. Більше 80 % керівників американських підприємств (в опитуванні брали участь керівники підприємств із річним оборотом від 7 млн. дол. до 7 млрд. дол.) стверджують, що корінна реорганізація виробництва є найважливішою умовою майбутніх успіхів і виживання, а майже 5 % вважають, що зусилля з перепроектування бізнес-процесів уже досягли наміченої мети - вивели їх у число підприємств «світового класу». Серед основних мотивів, що спонукали керівників піти на здійснення корінної реорганізації виробництва згадувалися: прагнення задовольнити запити споживачів, намір вистояти в конкурентній боротьбі й прагнення домогтися найкращих фінансових показників.

      

 

{6.11}

 
Інноваційний характер реінжиніринга полягає в тому, що розробляється зовсім новий діловий процес, а його реалізація дає дерево наступних інновацій у стані інших елементів виробничо-господарської системи підприємства. Об'єктом реінжиніринга є один з організаційних елементів - технологія ділових процесів (бізнес-процесів ). Бізнес-процес - це сукупність взаємозалежних функцій перетворення вхідних ресурсів у вихідні.

        У результаті перепроектування існуючих бізнес-процесів підприємства перерозподіляється і мінімізується використання різних ресурсів, підвищується якість обслуговування клієнтів, спрощується організаційна структура підприємства, на порядок підвищується ефективність діяльності.    

       Станом на сучасний момент більшість вітчизняних  підприємств має лінійно-функціональну структуру управління з перевагою централізованих вертикальних взаємозв'язків, що не відповідає сучасним вимогам ринкових відносин в силу об'єктивних причин.

       Зміна структури управління підприємства можлива шляхом проведення його реструктуризації, організаційно-управлінським аспектом якої є реінжиніринг бізнес-процесів.

       Таким чином процес реструктуризації/трансформації  підприємства   це переведення компанії з існуючого положення в бажане при наявності наступних умов:

        -розвиток бачення та стратегії;

        - створення необхідної (бажаної) бізнес-культури;

        -інтегрування та покращення ведення бізнесу (реінжиніринг);

        -   розвиток технологічних рішень.

        В дослідженні  доведено що для перетворень на рівні організації з метою забезпечення конкурентних переваг у довгостроковому періоді останнім часом все більшого поширення набуває такий вид організаційних інновацій як реінжиніринг бізнес-процесів.