Экономические науки/1. Банки и банковская система

Глотова Д.В., ас. Тодосейчук Г.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Методи гарантування вкладів комерційними банками

 

Якісні перетворення економічних відносин в Україні безпосередньо пов’язані з формуванням стійкої банківської системи. Від ефективності її роботи значною мірою залежать успіхи антикризового розвитку та фінансової стабілізації економіки країни. Без банківської системи, здатної обслуговувати потреби економіки та населення країни і гарантувати водночас безпеку довірених їй вкладів, неможливе функціонування сучасного ринкового механізму. Банки є головними посередниками у всьому комплексі взаємовідносин різних суб’єктів ринкової економіки. У силу специфіки своєї роботи банки оперують коштами клієнтів, які залучені в якості депозитних вкладів. Оскільки діяльність банків по розміщенню коштів є дуже ризиковою, банківські установи повинні захищати залучені кошти від різноманітних ризиків.

Метою даної статті є аналіз існуючих на даний момент способів захисту вкладів клієнтів банку та їх систематизація. Існує два напрями захисту вкладів населення в ба­нківській системі: внутрішній і зовнішній (рис. 1). Внутрішній захист заощаджень населення базується на забезпе­ченні стабільності та підвищенні ефективності функціо­нування банківської системи. Він включає: створення адекватної реальним економічним умовам системи управління ризиками комерційних банків (КБ); забезпечення правового захисту прав та інтересів банків у їх взаємо­відносинах із клієнтами та органами державного управ­ління; підвищення ефективності банківського нагляду.

У зв'язку з цим важливим є також переорієнтація по­літики банків від мети одержання короткострокової виго­ди до довгострокових стратегій розвитку. Ідеться про розроблення бізнес-концепцій, довгострокових маркетин­гових стратегій, оптимізацію операцій і витрат, зростання інвестицій у нові технології та системи управління, удо­сконалення організації діяльності філій тощо.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1 Напрями захисту депозитів

 

Крім того, посилення внутрішнього захисту депози­тів пов'язано з прискоренням проведення адміністратив­ної і судової реформ.

Поєднавши реальний захист прав кредитора з раціо­нальною організацією банками системи управління ри­зиками, можна забезпечити підвищення захисту заоща­джень населення.

Зовнішній захист депозитів має на ме­ті створення спеціальних фондів, які виступають гаран­том повернення вкладів на випадок банкрутства окре­мих банків або кризи банківської системи. Важливим елементом цієї системи є банківський нагляд. Одним із пріоритетних напрямів удосконалення системи банків­ського нагляду повинен стати контроль за ефективністю діяльності комерційних банків щодо управління ризика­ми. Для цього потрібно розробити методики та оцінки ризиків у діяльності комерційних банків, запровадити оперативний моніторинг і заходи впливу щодо змен­шення ризиків, забезпечити формування в комерційних банках резервів для покриття можливих втрат за актив­ними операціями.

Банки та інші фінансові установи стикаються у своїй роботі з різними ризиками і, як наслідок, наглядові ор­гани в усьому світі дали фінансовим системам своїх країн належні засоби забезпечення їх стабільності. Се­ред різноманітних систем захисту, що існують на сього­дні, програми страхування депозитів відіграють основну роль. Страхування депозитів являє собою надзвичайно корисний інструмент, що може протистояти банківським кризам як на макро-, так і на мікрорівні. На макрорівні страхування депозитів дозволяє мінімізувати негатив­ний вплив банківських ризиків та сприяє зміцненню до­віри до банківської системи. Щодо мікрорівня, то страхування депозитів захищає банківські рахунки пересічних громадян. З огляду на зару­біжний досвід, страхування депозитів може попередити згубні наслідки масового вилучення вкладниками своїх коштів з банків і інших фінансово-кредитних установ, що завдає шкоди грошовій та платіжній системам країни.

В Україні формування системи страхування вкладів гро­мадян розпочалося після прийняття Указу Президента Ук­раїни «Про заходи щодо захисту прав фізичних осіб - вкла­дників комерційних банків України» в 1998 році, згідно з яким було створено Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Законом України «Про фонд гарантування вкладів фі­зичних осіб» від 20.09.2001 р. було встановлено засади функціонування Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок відшкодування вкладів вкладникам банків - уча­сників (тимчасових учасників) фонду, а також окреслено відносини між фондом, Кабінетом Міністрів України та На­ціональним банком України.

Таким чином, на сьогоднішній день комерційні банки мають багато можливостей щодо страхування чи гарантування вкладів населення. Вибір підходу до розв’язання проблеми страхування депозитів – це питання скоріше політичне, ніж економічне. Універсальної моделі організації програми захисту депозитів не існує, бо кожний банк враховує нормативно-правовий режим, економічне та фінансове становище країни.