УДК 658.589:640.6

Гевлич Г.І1., Русанов А.Н1., Мурзіна Г.В2.

1. Макіївський економіко-гуманітарний інститут

2. Виробнича одиниця “Харцизьктепломережа”

ВИКОРИСТАННЯ ПРИНЦИПІВ РЕІНЖИНІРИНГА

ДЛЯ РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ ТЕПЛОМЕРЕЖІ

 

Сьогодні в обігріві квартир населення України існує безліч невирішених проблем, які протягом останніх років є предметом дискусій політиків, менеджерів та теплотехніків.

Теоретичні основи керування житлово-комунальним господарством та основні напрямки його удосконалення широко показано в друкованих працях Лук’янченка А., Джабраілова Р., Свістунова Н., Варнавського В., Олійника Н., Мірошник С. та. ін.

Однак відомі праці пропонують не усебічні шляхи їхнього вирішення. Разом з тим міським тепломережам і їхній економіці в цілому необхідні не стільки теоретичні міркування, скільки практичні напрямки удосконалення їхньої господарської діяльності. Але навіть ті, хто намагається знаходити шляхи поліпшення обігріву квартир населення України бачать їх у підвищенні вартості оплати за кожен квадратний метр житлової площі, ощадливому споживанні тепла населенням, своєчасній оплаті.

Важко знайти господарство тепломереж, що у дійсності протягом усього перехідного періоду економіки України розвивалося за законами бізнесу: постійно удосконалювало якість послуг, концентрувало свою діяльність на поліпшенні технологічних процесів, проводило обережну й у той час ефективну цінову політику, оптимізувало свої витрати, зважувало ризики, орієнтувалося на неминуче підвищення ціни на теплоносії і заробітну платню співробітникам тепломережі, постійно впроваджувала сучасні технології.

Всебічний підхід удосконалення господарств тепломереж, можливо, здійснити, використовувавши стратегічну діагностику [1]. Однак її упровадження вимагає усебічного вивчення проблем що протікають як у зовнішнім середовищі господарств тепломереж, так і у внутрішнім середовищі.

Вивчення змін у зовнішнім і внутрішнім середовищі й адаптація організації роботи господарства тепломережі в цих умовах вимагає зміни підходів, як адміністрації місцевого самоврядування, так і керівництва самої тепломережі [2]. Вихованці радянської школи керування, позбавлені підприємницьких навичок, природно не здатні адаптуватися до ринкових умов чи піти з високооплачуваних посадових місць. У цих сформованих умовах використання стратегічної діагностики практично не можливо, тому що її здійснення вимагає корінних змін в адміністрації місцевого самоврядування (влади) і керівництва тепломережі, підприємницьких підходів в організації роботи самої тепломережі своєчасній оплаті та ощадливому споживанні тепла населенням.

Тільки використовувавши підприємницький підхід і реінжиніринг бізнес-процесів, відкритість та гласність, мотивацію і зацікавленість населення опалювальних квартир та участь населення в керуванні процесом обігріву квартир може забезпечити нормальну роботу казанового обладнання та обігріву квартир.

Тероричні основи керування бізнес-процесом та удосконалення реінжинірингу бізнес-процесів показано в працях вітчизняних та закордонних вчених: Тютюнник А. [3], Фірсов М. [4], Садеков А., Азарян Е. [5], Ібрагімов Е. [6], Хаммер М., Чампі Дж.

 

Отже, на наш погляд, першопричина проблем у господарствах тепломереж полягає, насамперед, багато в чому в організаційних системах і бізнес-процесах, що протікають у самих тепломережах, у їхньому невмінні, а іноді в небажанні працювати на рівні сучасних вимог, вирішувати складні завдання менеджменту в умовах нестабільності і дефіциту теплоносіїв.

 

 

Література:

1. Гевлич Г.І., Гевлич Л.Л. Вплив стратегічної діагностики на формування стратегії підприємства // Академические чтения – 2002. Проблемы социогуманитарных наук. Сб. науч. трудов. – Макеевка: ДонГАСА, 2002. – с.38-41.

2. Гевлич Л.Л., Гевлич Г.І. Етапи та методика стратегічної діагностики як інструмент процесу розробки та реалізації стратегічних рішень та стратегій. // Вісник Донецького університету. Серія В економіка і право. №1. 2004. - с.100-114.

3. Тютюнник А.В. Реінжиніринг як ефективний засіб рішення проблем банків // Гроші і кредит. – 2000 - №8. - с 40-44.

4. Фирсов М. Реінжиніринг процесів як метод керування бізнесом // Проблеми теорії і практики Керування – 2005 - №2.с-100-104.

5. Садеков А.А., Азарян Е.М., Виноградова Е.В., Локтев Э.М., Саркисян Л.Г: Реинжиниринг бизнесс-процессов у торговых центрах: Монография – Донецк: ДонДУЕТ им. М. Туган-Барановского, 2005.

6. Ернест Ібрагімов. Вплив процесу реінжинірингу на структуру управління підприємства // Схід – 2005 - №4.с-18-20.