Пашковська Н.В., Пашковський В.М., Кривич В.О.

Буковинський державний медичний університет, м. Чернівці

Характеристика показників про- та антиоксидантної систем плазми крові хворих на цукровий діабет типу 2 із хронічними порушеннями мозкового кровообігу

 

Загальновідомо, що активація вільнорадикального пероксидного окиснення ліпідів (ПОЛ) та білків відіграє вирішальну роль у патогенезі ішемічних пошкоджень мозку. Водночас особливості показників системи про- та антиоксидантного захисту у хворих на діабетичну енцефалопатію (ДЕ), що перебігає на тлі цукрового діабету (ЦД) типу 2 залежно від її стадії, потребує додаткового вивчення.

Мета дослідження.

Обгрунтувати особливості системи про- та антиоксидантного захисту в  плазмі хворих на цукровий діабет типу 2 із хронічними порушеннями мозкового кровообігу.

Матеріал і методи.

Обстежено 50 осіб (34 хворих на ДЕ та 16 практично здорових осіб, що склали контрольну групу). Пацієнти з ЦД типу 2 були представлені 12 хворими з І стадією захворювання, 13- з ІІ, 9 – з ІІІ. Діагноз ДЕ встановлювали на підставі скарг, анамнестичних даних, об’єктивного ендокринологічного, неврологічного та психічного статусу, даних допплерографії магістральних артерій голови, комп’ютерної рентгенівської та магнітно-резонансної томографії, загальноприйнятих лабораторних методик.

Стан про- та антиоксидантної систем плазми крові вивчали за вмістом малонового альдегіду (МА), окисної модифікації білків (ОМБ), кількісного визначення HS-груп,  активності церулоплазміну [КФ 1.16.3.1] та каталази. Отримані результати оброблені за допомогою статистичної програми Biostat із використанням t-критерію Стьюдента.

Результати дослідження та їх обговорення.

Проведене дослідження виявило активацію процесів пероксидного окиснення ліпідів та білків плазми крові у хворих на ДЕ, що перебігає на тлі ЦД типу 2.

Загальновідомо, що одним із кінцевих продуктів пероксидного окиснення є МА, який інгібує простациклін, сприяючи агрегації тромбоцитів та тромбоутворенню. У ході дослідження у хворих на ДЕ встановлено вірогідне зростання рівня МА на 17,8% (табл.).

Таблиця

Показники про- та антиоксидантної систем у хворих на діабетичну енцефалопатію залежно від типу цукрового діабету

 

Показники

Контроль (М±m), n=16

ЦД типу 2

(М±m), n=34

МА

(мкмоль/л)

14,6±0,56

17,2±0,25

Р<0,001

ОМБ

(од. опт. густ./мл)

1,5±0,1472

2,3+0,08

Р<0,001

Церулоплазмін

(мг/л)

281,5±24,56

 

372,3±15,01

Р<0,001

Каталаза

(мкмоль/хв·л)

30,7±1,05

31,2±2,06

Р>0,05

HS-групи

(мкмоль/мл)

1,51±0,147

0,59±0,040

Р<0,001

Примітка:   Р– вірогідність змін щодо контролю (Р≤0,05);

 

Також виявлено вірогідне зростання рівня ОМБ на 53,3%, яке, ймовірно, відбувалося за рахунок активації утворення активних форм кисню, про що свідчить високий вміст МА. Загальновідомо, що окисна деструкція білків є одним із провідних механізмів розвитку уражень нервової системи, оскільки призводить до зниження активності Na+-, K+ - АТФ-ази, глутамінсинтетази, ферментів, що забезпечують підтримку іонного градієнта і зниження концентрації збуджувальних медіаторів. Отже, значне зростання ступеня ОМБ вказує на вагому роль цього процесу в розвитку церебральних уражень за ДЕ.

Церулоплазмін визнано основним плазмовим антиоксидантом. Разом із трансферином він утворює прооксидантно-антиоксидантну систему крові, яка бере участь у підтримці окисного гомеостазу. За фізіологічних умов церулоплазмін крові інгібує ПОЛ на 50%. В обстежених нами хворих активність церулоплазміну виявилася вірогідно більшою щодо контролю на 32,3%. Такі зміни можна розцінити як компенсаторну реакцію антиоксидантної системи у відповідь на інтенсифікацію процесів пероксидації.

Іншим показником антиоксидантної системи є каталаза, яка запобігає утворенню пероксиду водню, що відбувається за дисмутації супероксидного аніона та в інших реакціях. Активність каталази в обстежених пацієнтів не зазнавала вірогідних змін щодо контролю.

Загальновідомо, що HS-групи є найбільш чутливим показником оксидантного стресу. Вони проявляють як прооксидантний, так і антиоксидантний ефекти. Прооксидантний ефект зумовлений їх здатністю відновлювати метали зі змінною валентністю в процесі індукції активних форм кисню. Рівень HS-груп за ДЕ був менший за контрольний показник у 2,6 раза.

Наступним етапом нашого дослідження було вивчення показників про- та антиоксидантної системи плазми крові у хворих на ДЕ залежно від стадії та типу основного захворювання.

Так, вірогідне зростання рівня МА в плазмі крові хворих було встановлено вже на І-й стадії ДЕ (на 13,0%). Також відмічалося вірогідне збільшення рівня ОМБ на 60%. Активність каталази та церулоплазміну в плазмі крові не зазнавала вірогідних змін щодо контролю, водночас кількісний показник HS-груп різко знижувався у 2,8 рази відповідно. Таким чином, розбалансування системи ПОЛ відбувається вже на початку розвитку ДЕ.

У хворих на ДЕ ІІ-ї стадії  відмічалися більш суттєві зміни з боку показників про- та антиоксидантного статусу. Так, вміст МА в плазмі крові зростав на на 16,4%. Ступінь ОМБ також суттєво й вірогідно зростала на 40%. Як і за попередньої стадії ДЕ, активність каталази практично не змінювалася, в той час як активність церулоплазміну вірогідно зростала на 40,4%. Рівень HS-груп вірогідно зменшувався у 2,3 рази.

У хворих на ДЕ ІІІ-ї стадії були встановлені найбільш глибокі зміни в системі про- та антиоксидантного захисту. Рівень МА зростав на 24,7%. Виявлені зміни були більш вірогідними порівняно з ДЕ І-ї та ІІ-ї стадій. Таким чином, зростання рівня МА відбувається проградієнтно прогресуванню ДЕ. Показник ОМБ зростав на 66,7%. Активність каталази не зазнавала вірогідних змін щодо контролю. Водночас поглиблений аналіз показав, що у хворих на ЦД типу 2 з ДЕ ІІІ за наявності гепатопатії рівень каталази вірогідно зменшувався щодо контролю і складав 24,7±0,98 мкмоль/хв·л , (n=6, Р<0,01). Активність церулоплазміну вірогідно зростала на 48,1%. Кількісний показник HS-груп був вірогідно нижчим за контрольний у 2,6 рази, що може вказувати на значне виснаження системи антиоксидантного захисту у хворих на ДЕ ІІІ-ї стадії.

Таким чином, проведене дослідження показало, що в генезі розвитку ДЕ за ЦД типу 2 суттєву роль відіграє оксидантний стрес. Він супроводжується інтенсифікацією процесів ПОЛ та тлі розбалансування антиоксидантної системи. Виявлені зміни прогресують із стадією розвитку ДЕ.

Порушення системи про- та антиоксидантного захисту є особливо небезпечними для мозкової тканини. Справа в тому, що головний мозок характеризується і без того низьким рівнем антиоксидантного захисту. Саме дефіцит антиоксидантної системи в мозковій тканині пояснює її особливу чутливість до продукції вільних радикалів. Оксидантний стрес за ДЕ сприяє не тільки виникненню цілого комплексу метаболічних порушень, а і є патогенетичним ланцюгом прогресування цереброваскулярних змін.

Висновки

1.                 У хворих на діабетичну енцефалопатію, що перебігає на тлі цукрового діабету типу 2, виникає оксидантний стрес, який супроводжується інтенсифікацією процесів пероксидації та тлі розбалансування антиоксидантної системи.

2.             Порушення системи про- та антиоксидантного захисту у хворих на цукровий діабет типу 2 із хронічними порушеннями мозкового кровообігу виявляються вже на ранніх її стадіях і зростають із прогресуванням цього захворювання.