Лаврухіна О.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла

Туган-Барановського

Роль аналізу фінансового стану в управлінні підприємством

         Функціонування суб’єктів господарювання в умовах конкретного етапу економічного розвитку країни, який визначається нестабільністю економічної системи, впливом жорстокої конкуренції, зростанням рівня фінансових ризиків вимагає забезпечення стабільного фінансового стану, який є найважливішим чинником ефективної діяльності підприємства. Формування концептуальних засад управління фінансовим станом підприємств на сучасному етапі розвитку є актуальною науковою та практичною проблемою.

Аналізу фінансового стану підприємства присвячені наукові праці таких вчених як О.І. Дедіков, Б.Е. Грабовецький, Е.А. Божко, А.П. Градова, Б.І. Кузіна, В.В. Ковальов, О.Н. Волкова та багатьох інших, які велику увагу в своїх працях приділяють дослідженню різних груп показників оцінки фінансового стану.

Досить змістовним є визначення М.Я. Коробова, який зазначає, що «фінансовий стан підприємства – це складна, інтегрована за багатьма показниками характеристика якості його діяльності» [4, с. 97].

Кузьмін О.Є. та Мельник О.Г. вважають, що сутність фінансового стану підприємства полягає  в чотирьох його характеристиках, таких як рентабельність, ліквідність, фінансова незалежність і ділова активність[5, c.113].

Для реальної оцінки фінансового результату будь-якого суб’єкта господарювання, насамперед, необхідна інформація про стан його фінансових ресурсів та їхній рух у часі, тобто про грошові потоки [4, с. 98].

Фінансовий потенціал підприємства визначає його конкурентоспроможність і можливості ділового співробітництва, надає можливість оцінити, наскільки гарантовані економічні інтереси підприємства і його партнерів у фінансових і виробничих відносинах. Адже для успішної діяльності в умовах ринкової економіки підприємство має не лише вживати всі заходи для підвищення ефективності виробництва, а й забезпечувати конкурентоспроможність продукції та послуг на основі запровадження досягнень науково-технічного прогресу, ефективних форм господарювання й управління виробництвом, активізації підприємництва тощо [1, с.93-94].

Моніторинг – це система інформування про стан досягнення стратегічних і тактичних цілей підприємства, відхилення прогнозованих і планованих показників стану підприємства від заданих значень, розрахунок аналітичних показників аналізу й оцінки фінансового стану підприємства, показників його стану в галузі й на товарних і фінансових ринках.

Із метою аналізу фінансового стану підприємства в основному використовують відносні показники (абсолютні показники балансу в умовах інфляції практично неможливо довести до порівнювального вигляду), які можна порівнювати:                   

·        для оцінювання ступеня ризику і прогнозування можливостей банкрутства – із загальноприйнятими «нормами»;

·        для вивчення тенденцій і динаміки фінансового стану підприємства – з аналогічними даними за попередні роки;

·        для визначення тенденцій і динаміки фінансового стану підприємства та його можливостей – з аналогічними показниками інших підприємств [1, с.94-96].

На фінансовий стан підприємства впливають фактори внутрішнього і зовнішнього середовища. При проведені оцінки слід враховувати, що вони можуть здійснювати як позитивний так і негативний вплив.      

До внутрішніх факторів, які можуть призвести до погіршення фінансового стану підприємства, належать: застаріла організаційна структура виробництва, дефіцит фінансових ресурсів, неефективність інвестиційної та інноваційної політики, низький рівень маркетингу, відсутність контролю за виробничим процесом.

Не менш важливим поряд із внутрішніми факторами впливу на фінансовий стан підприємства є зовнішні фактори. Їхня роль постійно зростає, особливо в період глобалізації. До цих факторів належать такі, як: погіршення економічної та політичної ситуації, кризові явища, неефективність державного управління, сезонні коливання, нестабільність законодавчої бази, відсутність технологічних нововведень тощо [2, с.104-105].

Підсумовуючи, можна сказати, що підприємства є головною ланкою фінансової системи держави. Тому ми вважаємо, що необхідною умовою функціонування підприємств у ринкових умовах господарювання є постійний моніторинг та аналіз змін, які відбуваються у зовнішньому та внутрішньому середовищі, а також врахування таких елементів, як потенціал формування та повнота використання фінансових ресурсів, збалансування грошових потоків і рівень фінансового ризику.

Література:

1.Живко З.Б. Фінансовий моніторинг підприємства: проблеми, безпека і специфіка діяльності // Фінанси України – 2010. – №11. – С. 93 – 114.

2. Корженевська В.М. Дослідження факторів впливу на фінансовий стан підприємства // Формування ринкових відносин в Україні 2011.   №7-8 – С. 102 – 105.

3. Обущак Т.А. Основные методические направления оценки финансового состояния торговых предприятий // Актуальные проблемы экономики 2008. №12 – С. 99 – 105.

4. Обущак Т.А. Сутність фінансового стану підприємства // Актуальні проблеми економіки – 2007.  – №9 – С. 92 – 100.

5. Кузьмін О.Є., Мельник О.Г. Нормативно-критеріальне забезпечення діагностики фінансового стану підприємства // Фінанси України – 2010. – №8 – С. 105 – 115.