Економічні науки / 10.  Економіка підприємтсва

Магистрант Блажиєвський О.Г.

Університет «Україна», Миколаїв, науковий керівник к.е.н. Іванов А.М.

РЕКОНСТРУКЦІЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ ГОТЕЛІВ В УКРАЇНІ ДО ЄВРО-2012

 

          Серед позитивних факторів, які важливі для майбутнього готельного бізнесу, надалі залишається «фактор ЄВРО-2012». Тому муніципальна влада міст, відібраних УЄФА для проведення ЄВРО-2012 в Україні , заявили плани по будівництву і реконструкції готелів. Важливо розуміти, скільки в дійсності потрібно готелів в місті, якого рівня, і не тільки на три неділі чемпіонату, а й на деякий період.

          На будівництво готелів для проведення в Україні фіналу Чемпіонату Європи з футболу 2012 року потрібно щонайменше 4,56 млрд. дол. США тільки для Києва, 3,2 млрд дол. США – для Донецька.

          Якщо будівництво невеликого готелю коштує від одного млн. доларів до трьох млн. доларів, то по всій Україні треба побудувати близько 100 готелів. Відповідно, обсяг інвестицій, потрібних для будівництва готелів становитиме як мінімум 200 млн. доларів. Будівництво готелів і розвиток необхідної інфраструктури для проведення ЄВРО-2012 здійснюватиметься в містах, де проходитимуть матчі – у Дніпропетровську, Донецьку, Львові, Києві і Одесі. На вимоги УЄФА, для проживання спортсменів і суддів в цих містах потрібно 16 чотирьох – і п’ятизіркових готелів. На 120.02.2012 команди та вболівальники з Англії та Голандії мають бажання та підтвердили його щодо проживання в Одесі.

          За оцінками Київського міського управління готельного господарства, для розташування уболівальників у столиці має бути як мінімум 10 п’ятизіркових і 10 чотирьохзіркових готелів. Передбачається, що на чемпіонат приїдуть від півмільйона до кількох мільйонів туристів. Більшість готелів має бути від однієї до трьох зірок, оскільки основна кількість уболівальників їдуть у недорогі готелі, в тому числі і хостели рівня 25-30 євро за добу. У Києві вже існує близько 50 таких готелів.

         Для вирішення проблем розміщення гостей на час проведення чемпіонату з ЄВРО-2012 є актуальними студентські гуртожитки. Вищі навчальні заклади повинні завчасно дати чіткі цифри, скільки в кожному гуртожитку ліжко-місць. Бронювання житла починається за рік до турніру. Кожен турист повинен знати, в якому приміщенні, на якому поверсі і з ким поряд йому прийдеться проживати.

          Слід зазначити, що під час проведення ЄВРО-2008 в Швейцарії були проблеми з поселенням, і владі прийшлось звернутися за допомогою до місцевих жителів. Зараз донецька влада пропонує саме такий варіант розселення: в квартирах донеччан.

          Комісія УЄФА внесла в список високого ризику при підготовці проведення до чемпіонату Донецьк. Місто не є туристичним в прямому значенні цього слова, як Київ або Львів, а тому готельне господарство його залишається бажати кращого. Інвестори побоюються будувати тут готелі тому, що після чемпіонату вони не будуть рентабельними.

          Київ

          Сьогодні столиця України може прийняти тільки 16 тисяч туристів. В Києві в рамках підготовки до чемпіонату Європи з футболу 2012 року збудовано 10 п’ятизіркових готелів, майже 20 чотиризіркових, майже 20 тризіркових і декілька десятків двохзіркових готелів з ціллю прийняття гостей ЄВРО-2012. Крім того, київська влада створить на території Труханова острова міжнародний молодіжний центр зі своїм адмінбудинком, зі спальними котеджами і палатковим містечком. Палаткове містечко – це збірні легкі конструкції, які будуть на 15-20 тисяч студентів, які будуть гостями столиці. Але вони будуть мати свій відповідний спортивний комплекс, інформаційне бюро, будуть мати правильно збудовані всі санітарні необхідності, там буде медичне обслуговування, там буде забезпечена безпека, будуть туалети. Після чемпіонату всі збірні конструкції будуть прибрані, а залишиться тільки спортивна інфраструктура для проведення спортивних заходів.

          Донецьк

          Донецька Міська Рада розробила проект будівництва одного п’ятизіркового, двох чотиризіркових і двох трьохзіркових готелів, в яких розмістяться 1300 гостей футбольного дійства. Влада Донецька бачить вихід з ситуації зі зведенням готелів: в якості житла на час проведення чемпіонату з футболу пропонується скористатися квартирами і будинками міста. Влада міста  пропонує розробити спеціальні програми, згідно яких можна буде здавати або в цілому квартиру або кімнату на умовах пансіону. Подібний варіант обійдеться туристам значно дешевше, ніж готельні номери. При цьому жителі Донецька зможуть заробити на оренді своєї нерухомості.

          До ЄВРО-2012 у Донецьку реконструйовано перший гуртожиток – в університеті економіки і торгівлі. При цьому сам будинок не закривався на ремонт, залишаючись студентським гуртожитком. Він включений у державну програму підготовки до ЄВРО-2012.

          На засіданні виконкому УЄФА Донецьк переконав футбольних чиновників зменшити кількість п’ятизіркових номерів у майбутніх готелях за рахунок збільшення числа чотиризіркових. 29 вересня 2009 року готелі Донецької області підписали договір з ексклюзивним тур оператором УЄФА компанією TUI Travel на 4608 номерів. Це в півтора рази більше загальних кількісних вимог УЄФА до Донецька по забезпеченню розміщення гостей і учасників ЄВРО-2012. відповідно до них місто повинне підготувати без малого три тисячі готельних номерів: 1420 – у п’ятизіркових готелях, 1315 – у чотиризіркові й 210 – у тризіркові.

          Щоб переконати експертів УЄФА у тому, що місто готове до прийому гостей ЄВРО-2012, місцевій владі необхідно виконати вимогу по забезпеченню належного готельного комфорту. Забезпечення по п’ятизіркових готелях у регіоні поки виконано лише на 52% (відставання на 739 номерів). Причому до шахтарської столиці УЄФА пред’являє більш тверді «п’ятизіркові» вимоги, чим до інших міст. Скажімо, Львів повинен забезпечити всього 1020 номерів у п’ятизіркових, а Харків – 1240. пояснюється це тим, що всі вимоги УЄФА ґрунтуються на місткості стадіонів. «Донбас-Арена», що є другим по величині після НСК «Олімпійський» стадіоном і розрахований на 50 тисяч чоловік.

          У цей час у Донецьку діє лише один повноцінний п’ятизірковий готель «Донбас-Палас» (129 номерів). Ще чотири висококласних об’єкти – готельний комплекс «Флорія», другі черги готелів «Вікторія» та «Централь» і бізнес-центр «Централь» - тільки будуються. У цілому в цих готелях буде 656 п’ятизіркових номерів, на 624 з них з TUI Travel вже укладені договори.

          Донецька влада намагається переконати чиновників УЄФА пом’якшити вимоги: зменшити норматив номерів у п’ятизіркових готелях за рахунок збільшення кількості номерів у чотиризіркових готелях. Акцент робиться на тому, що Донецьк – місто індустріальне, тому по закінченні Євро-2012 забезпечити наповненість дорогих готелів буде проблематично. Потрібно провести черговий раунд переговорів з виконавчою дирекцією УЄФА із приводу домовленості про заміну частини п’ятизіркових готелів на чотиризіркові. На сьогодні більше половини договорів з TUI Travel підписані на номери в ще не функціонуючих готелях. Усього у Донецьку на ЄВРО-2012 планується побудувати 19 готелів і реконструювати 5 діючих.

          Дніпропетровськ

          Згідно вимог УЄФА в Дніпропетровську до відкриття футбольного чемпіонату в 2012 році повинно бути близько 2000 готельних номерів. В місті реконструйовано 9 і зведено 21 готель. Таким чином, мегаполіс має в наявності 1567 п’ятизіркових номерів, 1335 чотирьохзіркових і 175 – трьохзіркових номера.

          Львів

          Відповідно вимогам УЄФА, Львівщина на 75% готова по п’ятизірковим готелям і на 96% - по чотирьохзірковим. Робоча група по підготовці проведення ЄВРО-2012 розробила проекти реконструкції чотирьохзіркових готелів «Леополіс», «Дністер» і «Опера», які в 2010 році планували підвищити свою категорію до п’яти зірок і «Гранд-готелю» до чотирьох зірок і втілила в життя. Але на січень 2012 результати ще невідомі. Згідно з вимогами УЄФА у Львові до ЄВРО-2012 готові 1500 місць в п’ятизіркових готелях, 1300 – в чотирьохзіркових.

          На сьогодні у Львові функціонує 36 готелів, кількість номерів 2115. реконструкція гуртожитків забезпечить 21700 місць. Місто виділило 24 дозволи на будівництво готелів. Зараз в місті немає п’ятизіркових готелів. До чемпіонату п’ятизіркових готелів зведуть на пл. Осмомисла, вул. Герцена, будуть реконструювати готелі «Київ», «Жорж», «Львів».

          У Львові нараховується 1200 номерів в чотирьохзіркових готелях. На 01.01. 2012 в стадії реконструкції знаходиться 8 готелів. Очікується, що після Чемпіонату потік туристів в місто зросте до 30%-40%. На сьогодні загрузка львівських готелів рівняється 75%, в Європі цей показник складає 35%-45%.

Влада Львова 100% впевнена, що місто виручать його супутники – м. Дрогобич та Трускавець, деякі інші, де реконструйовані санаторії і доведені до рівня «5 зірок». Одним з них є «SPA – Женева», Об’єкт на 137 номерів, побудований на базі комплексу «SPA – Женева», включений в програму підготовки України до Євро-2012. Готель має потужну лікувальну базу, бальнеологічний і SPA-центри з широким спектром послуг. Українська мережа готелів  «Royal Hotels & SРА Resorts» надає послуги для відпочинку і оздоровлення. Наразі у стадії переговорів знаходиться підписання угоди між новим готелем та офіційним туроператором УЄФА TUI Travel.

До травня 2012 року в Україні буде реконструйовано 51 гуртожиток.          Також актуальною є проблема відселення студентів на час реконструкції.          Хостели – невеличкі приватні готелі, які за помірну плату надають туристам мінімальні готельні послуги – в Україні з’явилися не так давно – 2005 року.

             Реалізується Концепція розміщення Фан-зон у Києві. Очевидно, що їх географічне розташування вплине на визначення місць проживання уболівальників. За інформацією Координаційного бюро з питань підготовки та проведення ЄВРО-2012, Уряд вирішив створити фан-зони на територіях виставкових центрів Києва. Це уможливить не лише об’єднати навколо футбольного екрану велику кількість глядачів, але й переобладнати виставкові павільйони під ті ж-таки хостели.

          В Координаційному бюро з ЄВРО-2012 будуються апартамент-готелі. Також Координаційне бюро з питань підготовки і проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу спонукало залучення фінансування для будівництва апартамент-готелів на базі недобудованих об’єктів житлової нерухомості у містах проведення турніру ЄВРО-2012. Згідно з повідомленням, бюро запропонувало власникам об’єктів будівництва у Києві, Львові, Одесі, і Харкові можливість залучення фінансування для завершення будівництва з використанням інструментів державної підтримки.

          Формат апартамент-проекту - будівництво нової або реконструкція існуючої будівлі з метою створення апартаментів площею від 30 до 100 кв. м, кожен з яких обладнаний відповідно до вимог постійних місць мешкання (квартира) і може бути переданий у власність окремих фізичних і юридичних осіб. У той же час, усі апартаменти знаходяться у сфері дії централізованого обслуговування, що включає прибирання приміщень, приготування і доставку їжі, прання білизни, довідково-інформаційні послуги тощо.

          На Євро в Україну загалом приїде 30 000 офіційних осіб, а от звичайних вболівальників планується мінімум 600 000 людей. До того ж, не всі масові вболівальники будуть організовані – багато хто приїде як турист, який сподіватиметься вже на місці події придбати квитки на футбольні матчі. Саме для таких фанатів існує бюджетний засіб розміщення

          Хостели ж економічно вигідні як для масового вболівальника, так і нашої держави. Самі туристи економлять кошти на житлі, але зможуть дозволити собі більше поїздок Україною, придбань сувенірної продукції, відвідин культурно-розважальних закладів, ресторанів і кав’ярень приймаючих міст.

Сфера хостельного господарства все ще не взята в рамки законодавства. Наразі існує постанова Уряду № 297 від 15 березня 2006 року, яка затверджує Порядок надання послуг з тимчасового розміщення. Однак термін «хостел» поки що не має юридичного визначення, і, як наслідок, його сертифікація ускладнюється тим, що відповідні органи не можуть оцінити таке житло, оскільки воно належить до сфери приватного помешкання. Актуальна проблема існуючих хостелів – дотримання вимог щодо безпеки і санітарно-гігієнічних норм, що відповідають рівню і сервісу.

          Серед позитивних факторів, які важливі для майбутнього готельного бізнесу,  надалі залишається «фактор ЄВРО-2012», хоча б в силу того, що влада врешті-решт усвідомила, якою непривабливою виглядає країна без хороших готелів.