Економіка/ Банки та банківська система

 

 

Бородавченко О.

Науковий керівник: к.е.н. Вецепура Н.В.

                                  Донецький державний університет управління

Управління ризиками в комерційних банках

Банківська система, в умовах створення підґрунтя для сталого розвитку економіки України та забезпечення успішного реформування системи державних фінансів, є важливим елементом економіки держави. Вона справляє значний, різнобічний вплив на життєдіяльність суспільства,оскільки банки всіх рівнів і в усіх країнах є регуляторами грошових потоків.

Банк – це комерційна установа, яка залучає грошові кошти юридичних та фізичних осіб і від свого імені розміщує їх на умовах повернення, платності, забезпечення і терміновості, а також здійснює розрахункові, комісійно-посередницькі та інші операції.

Тому як і будь-яка діяльність може мати ризики, які в тій чи іншій мірі можуть впливати на ефективність роботи організації, а значить і на ефективність економіки, оскільки банківська діяльність взаємодіє практично з усіма сферами економіки.

Багато вітчизняних та зарубіжних науковців, а саме: В. Бобиль [1], І. Горячек [2], Ж. Довгань [3], та ін. приділяє увагу питанням банківських ризиків. Недостатньо вивченими залишаються питання формування ефективної системи управління ризиками, не сформовано єдиного підходу до визначення системи ризик-менеджменту у комерційних банках.

В банківській сфері для управління банківськими ризиками керівництвом створюються спеціальні підрозділи, які займаються аналізом та моніторингом наявності ризиків. Аналізуючи ризики комерційних банків України на сучасному етапі, потрібно враховувати ряд проблем, що загострюють процес управління ризиками: кризовий стан економіки; відсутність або недосконалість деяких основних законодавчих актів; інфляцію, та ін. Серед причин виникнення ризиків у банківській діяльності є: абсолютна невизначеність цілей, тобто виникає потреба визначення їх пріоритетності. Головною проблемою є те, що цілі банківських установ досить розмаїті та іноді суперечать одна одній.

Тому методика управління ризиками повинна базуватися на принципі дотримання беззбиткової діяльності і направлена на забезпечення оптимального відношення між прибутковістю бізнес напрямів діяльності банку та рівнем прийнятих ризиків. Процес управління ризиками включає широкий спектр дій, які можуть бути представлені як послідовність цілої низки етапів. А саме:

визначення причин виникнення ризиків і ризикових сфер;

повний аналіз та детальна оцінка ризику;

вибір оптимальних методів управління ризиком;

мінімізація витрат на здійснення вибраних методів управління;

оцінка отриманих результатів, що включає постійний контроль за рівнем ризиків із застосуванням зворотного зв’язку [4].

Створення системи ризик-менеджмент вважається однією з необхідних умов досягнення успіху у сфері банківської діяльності, що дає змогу виявити, оцінити, локалізувати і проконтролювати ризик.

Ризик-менеджмент - це система управління ризиками, яка включає в себе стратегію  та  тактику  управління,  направлена  на  досягнення     основних     бізнес-цілей банку.[5] Наявність адекватної системи ризик-менеджменту в комерційному банку суттєво підвищуватиме ступінь об'єктивності наглядової функції та сприятиме її якісному виконанню. [6]

Засоби захисту від існуючих ризиків не можуть повністю убезпечити, а лише мінімізувати їх вплив, оскілки  слід зазначити, що вони можуть носити як системний так і індивідуальній характер, оскільки більшість ризиків діють за принципом ланцюгової реакції. Діяльність будь-якого банку пов'язана з певними ризиками, що супроводжується негативними проявами, несвоєчасне усунення яких спричиняється до суттєвих проблем. З огляду на це керівництву банку слід постійно запобігати ймовірним ризикам, а в разі їх виникнення — вживати невідкладних заходів, спрямованих на мінімізацію можливих втрат.

Без інноваційних заходів в процесах управління ризиками в банках неможливо обійтись, тому доцільними напрямками досліджень у цій сфері є удосконалення методик оцінювання ризиків.

 

 

Література:

1.           Бобиль В. В., Соловей М. І. Сек'юритизація банківських активів у контексті управління портфельним кредитним ризиком// Вісник НБУ. - 2010. - №1. - С. 22-25.

2.           Горячек І.М. «Види банківських ризиків та управління ними»//Економіка. Фінанси. Право.-2010.-№8 – ст..36-38 5.

3.           Довгань Ж. М. Управління кредитними ризиками банків в умовах економічної кризи // Вісник НБУ. - 2010. - №8. - С. 51-55.

4.           Цибко О.В. Банківська діяльність та ризики, що її супроводжують. [Електронний ресурс]. – Режим доступу до інформації: http://dspace.uabs.edu.ua/bitstream/123456789/608/1/VUABS-14-8.pdf

5.           Каменський А. Аналіз системи ризик-менеджменту в банках України // Банківська справа. - 2005.-№6. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.masters.donntu.edu.ua/2009/fem/shamanskiy/library/tez5.htm

6.           Постанова від 02.08.2004 N 361 «Про схвалення Методичних рекомендацій щодо організації та функціонування систем ризик-менеджменту в банках України» [Електронний ресурс]. – Режим доступу до інформації http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/v0361500-04

7.           Види банківських ризиків та їх характеристика [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.osvita-plaza.in.ua/publ/finansi/groshi_ta_kredit