Экономические науки/2.Внешнеэкономическая деятельность.

 

Іванова К. Ю., Бербенець О. І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Аналіз оцінки конкурентоспроможності економіки України в європейському просторі

 

Проблема залучення конкурентоспроможності є актуальною для будь-якої країни світу. Особлива увага даній проблематиці приділяється у країнах, що є на шляху трансформаційних перетворень. Для України, як держави, що переживає період становлення економічної системи та виходу з кризи, питання конкурентоспроможності є надзвичайно актуальними та важливими, оскільки вони впливають на економічний та соціальний розвиток країни.

Серед робіт, що висвітлюють теоретичні аспекти конкурентоспроможності слід відзначити праці І. Багрової, В. Бирського, М. Гальвановського, Н. Гражевської, В. Жуковської, І. Ладунка, І. Піддубного, Ю. Полунаєва, М. Портера. Щодо питань конкурентоспроможності України, слід відмітити праці Л. Антонюк, В. Бодрова, І. Крючкова, А. Філіпенко, С. Хамініча та ін.

Метою даного дослідження є розгляд конкурентоспроможності на європейському рівні та визначення рейтингової позиції України у даних ранжуваннях.

Окремі вітчизняні економісти зосереджують увагу на конкурентні позиції участі національної економіки у міжнародній торгівлі за такими показниками, як питома вага країни на світових ринках, імпортні квоти тощо, аргументуючи це тим, що завоювання країною значної частини ринку певного товару підвищує її конкурентні переваги. Але ні позитивне чи негативне сальдо, ні обсяг експортного ринку чи курс обміну національної валюти не можуть дати вичерпної інформації стосовно динаміки конкурентоспроможності. Отже, необхідно розглянути оцінку конкурентоспроможності згідно з провідними світовими аналітичними виданнями.

У вересні 2011 року Світовий економічний форум опублікував „Глобальний огляд конкурентоспроможності за 2010 – 2011 роки”. У рейтингу, що охоплює 133 країни, Україна посіла 82-ге місце, опустившись за рік на 10 позицій. Основними причинами зниження індексу конкурентоспроможності України є падінням попиту на експортну продукцію, девальвація гривні і нестабільність фінансової системи.

Одним із найвпливовіших міжнародних рейтингів є оцінювання інвестиційної привабливості країн розроблене Конференцією ООН з торгівлі і розвитку (UNCTAD) і яке складається рейтингів країн за двома показниками: індексом залучення прямих іноземних інвестицій та індексом потенціалу залучення прямих іноземних інвестицій.

На основі результатів ранжування ЮНКТАД щорічно публікує доповідь стосовно міжнародних інвестицій. Відповідно до звіту ЮНКТАД 2010, Україна входить до трійки лідерів країн Піденно-Західної Європи та СНД, де зосереджена основна частка іноземних інвестицій регіону (понад 80 %). Приплив іноземних інвестицій в економіку України експерти пояснюють продажем кількох державних підприємств, серед яких компанії Укртелеком. Це можна розглянути за допомогою табл.1

 

Таблиця 1. Індекс глобальної конкурентоспроможності України

 

Характеристика

Позиція (133 країни)

Сума балів (1-7)

1. Якість інститутів

120

3.1

2. Інфраструктура

78

3.4

3. Макроекономічна стабільність 

106

4.0

4. Здоров’я та початкова освіта

68

5.4

5. Ефективність ринку праці

49

4.6

6. Розвиток фінансового ринку

106

3.6

7. Технологічний рівень

80

3.4

8. Розмір внутрішнього ринку

29

4.7

9. Інноваційний потенціал

62

3.2

 

Можна аналізувати ще інші міжнародні рейтинги, зокрема Індекс глобалізації, оцінка інвестиційного клімату за допомогою рейтингів Institutional Investor, Euromoney та ін., проте всі вони протягом останнього року фіксують зниження рейтингових позицій України.

На нашу думку, враховуючи сучасний стан конкурентоспроможності національної економіки України, основними напрямами підвищення конкурентоспроможності країни на світових ринках є:

– реструктуризація та підвищення ефективності пріоритетних галузей вітчизняного виробництва;

– впровадження у виробництво ресурсо-, енерго- та екологоефективних технологій;

– державна підтримка науково-технічного розвитку;

– стимулювання та підтримка високотехнологічного експорту.

Таким чином, національна конкурентоспроможність визначається економічними, соціальними і політичними чинниками, а також інфраструктурою країни, її науковим потенціалом, які забезпечують стабільне становище країни ринках. Основними конкурентними перевагами України є людські ресурси та створення нових технологій і наукоємних продуктів. Також значною перевагою країни є ресурсний потенціал України, зокрема мінеральні ресурси, які виступають конкурентоспроможними на світових ринках.

Література:

1. Николайчук О. Інвестиційна привабливість України крізь призму міжнародних рейтингів - Міжнародний збірник наукових праць. Випуск 3(15)

2. Скороход І. С. Напрями підвищення конкурентоспроможності України на світових ринках – Економіка країни. Випуск 17