Ільченко Д.О.

Науковий керівник - доц., к.е.н. Ковальчук С.Я.,

Вінницький національний аграрний університет

СВІТОВИЙ РИНОК ПОСЛУГ ЯК НАПРЯМОК РОЗВИТКУ МІЖНАРОДНОЇ ЕКОНОМІКИ

 

Сучасний розвиток та стан світової економіки супроводжується розгортанням глобальних процесів, які докорінно змінюють характер функціонування міжнародних ринків. З однієї сторони, швидкими темпами зростає міжнародний ринок товарів, з іншоїтаке зростання призводить до розвитку світового ринку послуг.

Сфера послуг є однією з найважливіших і швидкозростаючих складових світової економіки. В умовах глобалізації світової економіки вона стає одним із впливових чинників, від яких залежить зростання економіки, підвищення конкурентоспроможності країни на світових ринках, покращення добробуту населення [3].

Послуга як об’єкт підприємницької діяльності, спрямована на задоволення потреб інших осіб, за виключенням діяльності, що здійснюється на основі трудових правовідносин. Це вид діяльності, який задовольняє певну людську потребу, може мати або не мати матеріальну форму, тісно пов'язаний з виробництвом товарів або повністю самостійно оформлений. У даному дослідженні під поняттям «послуга» ми розуміємо підприємницьку діяльність, яка спрямована на задоволення потреб споживачів та для отримання соціально-позитивного чи економічного ефекту [3].

Світовий ринок товарів та послуг — це система обміну, в якій задовольняються інтереси покупців та продавців послуг, функціонування якої регулюється ринковими законами.  Обсяг ринку послуг складає приблизно 25% світового товарного обігу, причому темп росту даного сектору світової економіки значно перевищує темп росту світового товарного обігу  [3].

 До особливостей світового ринку товарів та послуг слід віднести наступні: системність розвитку, яка означає, що ринок послуг розглядається як цілісна система з багатьма складовими, пов'язаними між собою; чутливість до ринкових змін, причиною якої є постійні коливання в попиті та пропозиції послуг на ринку; висока швидкість обороту капіталу, пов'язана з коротшим виробничим циклом в сфері послуг; постійне зростання асортименту послуг [3].

      Виділяють два основних рівня регулювання міжнародної торгівлі послугами: міжнародний та національний. Для розробки ефективного механізму світового регулювання торгівлі послугами використовуються наявні інституційні структури, зокрема Світова організація торгівлі (СОТ). Сфера торгівлі послугами в рамках СОТ регулюється Генеральною угодою про торгівлю послугами (ГАТС) [2].

В сучасних умовах СОТ є головною міжнародною організацією, що регулює торгівлю товарами, послугами й інтелектуальною власністю. Новим напрямком діяльності СОТ є дослідження взаємозв’язку світової торгівлі і проблем навколишнього середовища з метою забезпечення стабільності процесів росту і розвитку.           

Генеральна угода про торгівлю послугами (ГАТС) – перша загально узгоджена та правомірна угода із системою правил і принципів, що коли-небудь існували у міжнародній торгівлі послугами. ГАТС забезпечує і збільшує прозорість торгівлі послугами на внутрішніх ринках країн членів СОТ і забороняє встановлювати обмеження, які були б більшими за вже існуючі. ГАТС охоплює всі сфери міжнародної торгівлі послугами, за винятком послуг, які надає держава на комерційній основі та які не конкурують з приватним сектором (послуги поліції, митниці тощо). Послуги, які регулює ГАТС, складаються з 12 секторів і 49 під секторів із багатьма під категоріями та видами діяльності [2].

Складовою розвитку міжнародної сфери послуг є конкурентна боротьба, передумовами виникнення якої є відмінності у забезпеченості природними ресурсами, кваліфікованою робочою силою, різний рівень економічного розвитку галузі в країнах світу, різний рівень науково-технічного потенціалу держав. Міжнародна конкуренція в сфері послуг – змагання між компаніями (або країнами) за виробництво послуг з певним набором властивостей, які мають переважну цінність для споживача в порівнянні з аналогічними, що надаються конкурентами [ 1].

Ціноутворення у сфері послуг відбувається за схожою схемою до ціноутворення у будь-якій інші сфері торгівлі. Процес розрахунку цін на послуги включає: постановку завдання ціноутворення, оцінку витрат, врахування попиту на послугу, аналіз цін і послуг конкурентів, вибір методу ціноутворення. Основним завданням ціноутворення є покриття витрат вироблення послуг і одержання прибутку [3 ].

Світовий ринок товарів та послуг на даний час є складною багаторівневою системою, яка продовжує розширюватись та залучати нові країни до свого розвитку. Подальша перспектива його розвитку  полягає у створенні глобальної системи зовнішньоекономічних відносин між великими міжнародними об’єднаннями та організаціями. Інтеграційні процеси мають впливати на створення єдиного механізму регулювання ринку послуг у світі, що призведе до активних зовнішньоекономічних відносин між країнами, що беруть участь у таких процесах, та усунення бар’єрів для вільної торгівлі.

 

Література:

1. Дудчак Х. Місце ринку послуг в світовій ринковій системі: теоретико – методологічний аспект / Х. Дудчак // Дослідження міжнародної економіки. – 2010. - № 3. – С.818-820.

2. Мешко Н.П. Світовий ринок послуг: особливості регулювання та перспективи розвитку / Н.П. Мешко // Проблеми розвитку міжнародних відносин: регіональний аспект. – 2011. - № 10. – С.391-397.

3. Пархоменко Н.О. Формування цін на міжнародному ринку послуг / Н.О. Пархоменко // Дослідження міжнародної економіки. – 2011. - № 1. – С.127-132.