Примак К. С., науковий керівник Чимирис С. В.

Фінансові результати діяльності торговельного підприємства в сучасних умовах

         В умовах ринкової економіки ефективність виробничої, інвестиційної та фінансової діяльності виражається у фінансових результатах.

В умовах ринку кожен господарюючий суб'єкт виступає як відокремлений товаровиробник, який економічно і юридично самостійний. В умовах ринку отримання прибутку є безпосередньою метою виробництва суб'єкта господарювання [1].

Прибуток є основним внутрішнім джерелом формування фінансових ресурсів підприємства, які забезпечують його розвиток. На даному етапі розвитку економіки України велика кількість торговельних підприємств є неприбутковими або ж малоприбутковими, це є наслідком післякризової ситуації в країні. Високі ціни на закупівлю товарів, інфляція, невисока купівельна спроможність населення, нова податкова система, саме ці фактори зменшують розмір прибутку торговельного підприємства [2].

Дані проблеми є досить актуальними у сучасних умовах, тому що розмір прибутку впливає на те чи буде успішним торговельне підприємство, чи збанкрутує і перестане існувати взагалі. Саме тому, цієї теми у своїх публікаціях торкалися такі автори, як Бланк І.А., Мазаракі А.А., Марцин В.С., Семенов Г.А., Панкова М.О., та інші.

Метою даної роботи є виявлення фінансових результатів діяльності підприємства. Об’єктом дослідження було обрано товариство з обмеженою відповідальністю «КРІСТІНА». Метою діяльності товариства є виробничо-комерційна діяльність і реалізація різної продукції і товарів, одержання прибутку та наступного його розподілу між учасниками. Був проведений аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства за 2010-2011рр, з якого можна зробити висновок про прибутковість підприємства. Так, у 2010 р. був отриманий чистий прибуток в сумі 35,6 тис. грн. і в 2011 р. – 46,3 тис. грн.
Тобто, за аналізований період чистий прибуток підприємства зріс на 30,06%, що свідчить про підвищення ефективності операційної діяльності підприємства[4].

Для збільшення обсягу отримуваного прибутку велике значення має збереження наявних довготривалих господарських зв’язків. Їх зруйнування погано позначається на торгівлі, матеріально-технічному постачанні. Для росту обсягу прибутку від реалізації необхідно регулярно проводити інвентаризацію запасів і обладнання з метою виявлення надлишків. Ці надлишки необхідно продавати за ринковими цінами. Зниження закупівельної ціни товарів при незмінній ціні реалізації є найважливішим резервом зростання прибутку. У зниженні собівартості товарів найбільш повно відбивається економія матеріальних та фінансових ресурсів, якими розпоряджається підприємство. Максимальна мобілізація резервів собівартості товарів є важливою умовою ефективного функціонування підприємства. Зниження собівартості товарної продукції – необхідна умова стабілізації цін, економічного процвітання будь-якого підприємства, джерело накопичень для прискорення соціально-економічного розвитку суспільства, підвищення добробуту населення [3].

Таким чином, одним із резервів росту прибутку підприємства, як фінансового результату діяльності, є збільшення об'єму реалізації товарної продукції. Між прибутком та об'ємом реалізації існує пряма залежність, тобто чим більше продукції реалізується, при інших рівних умовах, тим більшою є сума прибутку, і навпаки, невиконання плану по реалізації зменшує прибуток.

Список використаних джерел:

1. Бланк І. А. Торговий менеджмент / І. А. Бланк - [2-ге вид.,перероб. і доп.]- К.: Ельга, Ніка-Центр, 2004.-784 с.

2. Бланк І.А. Управління прибутком / І. А. Бланк - [2-ге вид.,перероб. і доп.]- К.: Ельга, Ніка-Центр, 2002.- 752 с.

3. Поддєрьогін А.М та ін. /Фінансовий менеджмент: Навч-метод. посіб. – К.: КНЕУ, 2001.

4. Фінансова звітність ТОВ «КРІСТІНА», 2011.