Косова Ю.Ю., Литвиненко О.Д.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Шляхи забезпечення збільшення капіталу підприємства

 

В умовах дестабілізації економіки, обмеження фінансових ресурсів саме суб'єкти підприємництва, які не потребують великих стартових інвестицій, спроможні за певної підтримки найшвидше і найефективніше розв'язувати проблеми демонополізації, стимулювати розвиток економічної конкуренції.

Ринкові відносини потребують від суб'єктів підприємництва грамотної оцінки фінансового стану підприємства, фінансової ситуації у народному гос­подарстві країни у цілому. Інакше вони не зможуть прийняти правильних уп­равлінських рішень у цій сфері і їхні шанси на успіх у конкурентній боротьбі залишатимуться мінімальними.

Отже, найгострішою проблемою розвитку малого і середнього бізнесу є дефіцит фінансових ресурсів, тобто капіталу підприємства.

Потреба в капіталі виникає на підприємстві тому, що потоки надходжень і платежів зазвичай покривають одні одних не синхронно упродовж певного періоду часу. Як правило, у перші місяці після утворення підприємства пере­важають платежі, пов'язані з оплатою будівництва виробничих приміщень, придбанням обладнання і т. ін. Але поступово збільшуються і надходження, наприклад, у формі виручки від продажу. Нарешті у завершальній стадії підго­товчого періоду переважають то платежі, то надходження коштів.

Позитивна потреба в капіталі виникає у ті періоди часу, коли переважа­ють платежі, і навпаки, від'ємна (негативна) потреба в капіталі виявляється в періоди, коли надходження перевищують платежі. Саме забезпечення покрит­тя позитивної потреби в капіталі є одним із найважливіших завдань управлін­ня фінансами на підприємстві з метою збереження фінансової рівноваги.

Негативна ж потреба у капіталі (перевищення надходжень над видатка­ми), навпаки, може виступати як додаткове джерело фінансування. Шляхи збільшення капіталу приведені на рисунку 1 «Шляхи забезпечення підприємницької діяльності фінансовими ресурсами».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                           

 

 

 

 

 

 

Рисунок 1- Шляхи забезпечення підприємницької діяльності фінансовими ресурсами (збільшення капіталу)

 

На особливу увагу підприємців у сучасному розвитку підприємництва зас­луговує зовнішнє фінансування за допомогою позичкового капіталу, яке є кредитним фінансуванням і має використовуватися у підприємницькій діяль­ності ширше, ніж це відбувається нині, коли тільки за не­достатності власних джерел фінансування підприємець звертається у банк по кредит. Основним критерієм під час прийняття рішень про кредитування для позичальника повинно стати врахування дії фінансового важеля, так званого "леверидж-ефекту", який при кредитному фінансуванні дає певну перевагу.

Необхідними складовими зростання капіталу підприємств є:

— збільшення джерел інвестування — внутрішніх заощаджень і залучення зовнішніх ресурсів, що матиме як наслідок фінансове оздоровлення економі­ки в цілому;

— орієнтація на залучення стратегічного інвестора та розвиток фондово­го ринку;

— розвиток системи правових гарантій захисту інвестора за допомогою хеджування: застави майна та страхування інвестиційних ризиків;

— забезпечення ефективного управління державними корпоративними частками;

— поліпшення технологічної структури виробництва з використанням науково-технологічних досягнень світового рівня;

— розвиток системи правових гарантій захисту інвестора за допомогою хеджування: застави майна та страхування інвестиційних ризиків;

    державне регулювання цін на продукцію монопольних утворень та роз­виток конкурентних відносин між суб'єктами господарювання.