Степанюк О.С.

Луцький національний технічний університет, Україна

Сутність заощадження домашніх господарств та мотивація їх утворення.

 

Заощадження відіграють важливу роль у соціально-економічному розвитку країни. Сукупний ефект заощаджень визначає темпи економічного зростання, обсяги випуску продукції та послуг, рівень науково-технічного прогресу і  економічну могутність країни та добробут її населення.

В умовах ринкової економіки практично перед кожною людиною або домогосподарством існує  проблема управління власними фінансами: витрачати чи заощаджувати? Проте на жаль, населення України через недостатній розвиток фінансових ринків має досить обмежений вибір інструментів капіталізації грошових заощаджень.

Добровільне відкладення грошей на задоволення своїх потреб в майбутньому є основою заощаджень населення. Як зазначають вітчизняні дослідники під заощадження слід розуміти частину грошових доходів населення, яка призначена для того щоб забезпечити потреби у майбутньому і яка формується внаслідок скорочення поточного особистого споживання. Рівень доходів населення зумовлює потребу нагромаджувати гроші, щоб придбати потрібний товар або сплатити послугу в майбутньому [2,с.174].

За змістом заощадження домогосподарств –  це фонди грошових коштів, які домогосподарства формують з метою задоволення своїх майбутніх потреб або забезпечення майбутніх доходів.

За формою заощадження    це частина не спожитого у поточному періоді сукупного доходу домогосподарства,  яка при організаційній формі може трансформуватися в інвестиційні витрати, а при не організованій формі – виводитися на певний час з обігу, тобто залишатися «на руках»,[3,с.23].

Заощадження населення можна вважати інвестиційними ресурсами у тому випадку, коли домогосподарство ухвалює рішення вкласти свої заощадження в об’єкти підприємницької діяльності або інші види діяльності з метою збільшення їх вартості. І процес вкладання тимчасово вільних коштів у різноманітні фінансові активи є одним із проявів активної фінансової поведінки домашніх господарств в сучасних умовах. І саме від дохідності, строковості та рівня ризиковості активів залежить ефективність здійснюваних заощаджень.

Оскільки заощадження домогосподарств є досить неодно­рідними за своїм складом, виникає необхідність їх класифікації за різними ознаками, що у свою чергу, сприятиме подальшому дослідженню.  І хоча кожна з ознак характеризує сутність заощаджень з тієї чи іншої сторо­ни, доповнюючи одна одну, вони є кінцевому підсумку сприя­ють формуванню цілісного розуміння досліджуваного поняття. Класифікацію заощаджень представимо у таблиці 1  [3,с.23].

Таблиця 1

 

Класифікації заощаджень домогосподарств

 

Класифікаційна ознака

Група

Ідентифікація групи

За функціональною спрямованістю

Мотивовані заощадження

 

-       придбання дорогих товарів;

-       непередбачувані витрати;

-       витрати майбутніх періодів (весілля, освіта та ін.);

-       звичка заощаджувати кошти;

-       заощадження з метою отримання прибутку.

Немотивовані заощадження

-       рівень доходів досить великий, тобто домогосподарство має змогу задовольнити нинішні потреби;

-       рівень пропозиції та якість пропонованих товарів або послуг не може задовольнити попит споживачів;

-       у державі реалізується ефективна політика, спрямована на підвищення рівня заощаджень домогосподарств.

 

За характером мобілізації заощаджень

Організовані

Кошти, які за допомогою посередників; банків, небанківських кре­дитних установ, страхових компаній, інститутів спільного ін­вестування тощо розміщені на фінансовому ринку і прино­сять їхнім власникам дохід у вигляді відсотків, дивідендів

Неорганізовані

Кошти в національній та іноземній вапюті, що Знаходяться на руках у населення, в банківських сейфах, а також кошти, вкладені у товари тривалого користування та майно

За формою здійснення заощаджень

Готівкові заощадження

-         заощадження в іноземній  валюті,

-         заощадження в націо­нальній валюті.

Кошти на рахунках фінансово-кредитних установ

-         кошти на рахунках у банках,

-         кошти у небанківських фінансових установах.

Вкладення

-         вкладення в акції та боргові цінні папе­ри,

-         вкладення  в нерухомість,

-         дорогоцінні метали, антикваріат.

 

Вихідним критерієм класифікації заощаджень  є функціональна спрямованість або спонукальні мотиви для здійснення заощаджень, у відповідності з яким заощаджен­ня домогосподарств поділяють на мотивовані (або добро­вільні) та немотивовані (або вимушені).

Створення мотивованих заощаджень визначається на­маганням підвищити або хоча б зберегти рівень задоволен­ня потреб членів домашніх господарств у майбутньому. Мо­тивовані заощадження, як правило, є добровільними. Це означав, що громадяни свідомо та добровільно відмовляють­ся від певної частки поточного споживання задля забезпечення майбутніх потреб.

Однак інколи виникають ситуації, коли громадяни через певні, незалежні від них обставини, змушені відмовлятися рід звичних обсягів споживання і збільшувати свої заоща­дження. У таких випадках мають місце немотивовані (виму­шені)  заощадження.

Відсутність мотиву для формування заощаджень не означає безпричинності їх утворювання. При неповному задоволенні попиту населення заощадження утворюються навіть проти його волі, якщо платоспроможний попит не відповідає пропозиції з боку виробництва.

Наступним  критерієм класифікації заоща­джень домашніх господарств є характер їх мобілізації,  згідно з яким усі заощадження поділяють на організовані та неорганізовані. Організовані заощадження є більш еко­номічно вигідними як для населення, так і суб’єктів фінансо­вого ринку та держави загалом. Проте неорганізо­ваних заощаджень невигідна не лише їхнім власникам, які не отримують відповідні доходи, але й державі, адже значні їх обсяги ускладнюють процес регулювання грошової маси в обігу.

Проте інколи виникає ситуація коли за низьких поточних доходів окремі домогосподарства для підтримання належного жит­тєвого рівня можуть використовувати  раніше заощаджені кошти (тобто можуть витрачати більше, ніж отримувати до­ходів). У цьому випадку  такі домогосподарства мають від’ємні заощаджений. Науковці в сфері економіки такі як Алексеєнко М.Д., Юрій С.І. стверджують, що «від’ємні заощадження виникають, як правило, в умовах інфляції, коли населення перестає робити нові заощадження і витрачає попередні під загрозою втрати їх від інфляції та інших факторів соціально-економічного характеру» .

Важливим критерієм класифікації заощаджень домогосподарств є також форма їх здійснення. Вибір членами домаш­нього господарства найефективніших форм заощаджень є одним із найскладніших і водночас найважливіших завдань, які домогосподарства вирішують, приймаючи рішення про здійснення заощаджень. [1]

Отже проведене дослідження дає змогу стверджувати, що заощадження домогосподарств відіграють надзвичайно важливу роль в соціально-економічному житті суспільства.

Економічне значення заощаджень полягає у тому,  що з їх формуванням розвива­ються і урізноманітнюються потреби людей, що відповідне посилює мотивацію до праці та зростання її продуктивності. Політичне значення особистих заоща­джень пов’язане із можливістю формування потужного середнього класу як гаранта соціально-економічної та політичної стабільності суспільства.

 

Список використаних джерел.

 

1.      Юрій С. І., Федосов В. М., Алексеєнко Л. М.  Фінанси: підручник за ред. Юрій С. І., Федосов В. М. — К.: Знання, 2008. — 611 с.

2.      Рамський А.Ю. Інвестииійний потенціал заощаджень фізлчних осіб та механізми його реалізації / А.Ю. Рамський // Актуальні проблеми економіки. - 2007. - №5. - С. 173-178.

3.      Кізима, Т. Домогосподарства як елемент економічної системи: сутність, еволюція та функції в умовах ринку / Т. Кізима // Вісник Тернопільського національного економічного університету. - 2008. - № 3. - С. 22-36 :