Студентка Демочка М.В., викладач Сидоренко О.О.

Харківський торговельно-економічний інститут

        Київського національного торговельно-економічного університету,Україна

 

МІСЦЕВІ ФІНАНСИ В ЕКОНОМІЧНІЙ СИСТЕМІ ДЕРЖАВИ

 

Бюджет – важливий інструмент регулювання темпів і пропорцій суспільного розвитку не лише на макрорівні, а й на рівні окремих адміністративно-територіальних одиниць. На сучасному етапі бюджет стає тим важелем, через який місцеві органи влади впливають на соціально-економічні процеси на підвідомчих територіях. Провідну роль у функціонуванні окремої адміністративно-територіальної одиниці України займають місцеві бюджети, основним призначенням яких є фінансове забезпечення розвитку регіону, виконання соціально-економічних завдань, покладених на органи місцевого самоврядування.

Актуальність роботи полягає в необхідності формування нових економічних відносин. Адже держава не може успішно розвиватись  та економічно процвітати, не даючи гарантій фінансової незалежності місцевим органам влади. Фінансовий бік незалежності місцевих органів влади є визначальним, адже від фінансових можливостей залежать в кінцевому підсумку їх владні функції.

Під фінансовою незалежністю місцевого самоврядування розуміється можливість самостійного вирішення питань комплексного фінансового забезпечення економічного і соціального розвитку даної території, що входять до компетенції відповідного рівня місцевого управління.

Пріоритетною умовою фінансової незалежності місцевого самоврядування повинна бути сукупність територіальних інтересів, що відображають особливості економічних і соціальних умов регіону.

Межі фінансової незалежності місцевого самоврядування завжди повинні визначатись у законодавчому порядку, тобто закон повинен чітко окреслювати функції місцевого самоврядування і відповідно до них джерела ресурсів, які становитимуть фінансове забезпечення цих функцій.

Ступінь децентралізації у визначенні податків та прийнятті рішень залежить від політичних, економічних та інституційних особливостей країни, а також від тієї ролі, яка в ній відводиться органам місцевої влади.

Фінансовою базою органів місцевого самоврядування та вирішальним фактором регіонального розвитку є місцеві бюджети. Наявність місцевих бюджетів закріплює економічну самостійність місцевих органів самоврядування, що передбачено Конституцією та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», активізує господарську діяльність, дозволяє їм розвивати інфраструктуру на підвідомчій території, розширювати економічний потенціал регіону, виявляти і використовувати резерви фінансових ресурсів.

В кінцевому підсумку все це розширює можливості місцевих органів влади у більш повному задоволенні потреб населення. Місцеві бюджети є основним каналом доведення до населення кінцевих результатів суспільного виробництва, що спрямовуються на суспільне споживання. Через місцеві бюджети суспільні фонди споживання розподіляються в територіальному і соціальному розрізах. Разом з іншими ланками бюджетної системи місцеві бюджети, є одним з головних інструментів реалізації на практиці програми економічного і соціального розвитку як регіонів, так і країни в цілому.

Необхідно зазначити, що формування місцевих фінансів, як і всієї фінансової системи України, відбувається в жорстких умовах, що гальмує процеси становлення фінансової автономії місцевих органів влади.

До основних проблем, з якими стикаються органи місцевої влади при виконанні своїх функцій за рахунок місцевого бюджету, належать:

-     надмірна централізація грошових коштів, що не дає змоги регіонам повністю чи більшою мірою перейти на самофінансування;

-     нестача грошових коштів через надмірно великий тягар видатків на соціальну сферу, які покладені на місцеві бюджети;

-     занадто складна та заплутана система бюджетної звітності та бюджетного процесу, що передбачає завеликий апарат управління.

Засобом вирішення цих питань можна вважати:

1.   Подальше впровадження та удосконалення програмно – цільового методу формування бюджетів

2.   Удосконалення системи місцевих податків та зборів, а саме: підвищення їх рівня для деяких видів діяльності та посилення контролю за повнотою та правильністю їх справляння за допомогою підрозділів податкової інспекції діяльність яких спрямована лише на місцеві податки.

3.   Удосконалення казначейської системи виконання місцевих бюджетів, що передбачає попередній контроль за витрачанням бюджетних коштів, посилення цільового їх використання, дотримання фінансово-бюджетної дисципліни, застосування єдиного підходу до бухгалтерського обліку.

4.   Посилення самостійності місцевих бюджетів та принципу самофінансування, збільшення частки закріплених доходів, збільшення частки власних засобів, розширення участі населення у фінансуванні загально-регіональних заходів.

Таким чином, можна зробити висновок що для дієвого виконання місцевими органами влади завдань, покладених на них, необхідно провести низку вдосконалень щодо формування та використання коштів місцевих бюджетів, посилити збалансованість керування та контроль за регіональними ресурсами в Україні.

Література:

1.                 Бюджетний Кодекс України із змінами, згідно з Законом України від 12.01.2012.

2.   Місцеві фінанси: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц./ М. А. Гапонюк, В. П. Яцюта, А. Є. Буряченко, А. А. Слав­кова.- К.:КНЕУ, 2002.-184 с.