Мороз В. В., Качуровський В. Є.

Вінницький національний аграрний університет

 
ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛІНГ ЯК ЕЛЕМЕНТ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ

 

Анотація. У даній статті висвітлено сутність фінансового контролінгу та проблеми впровадження його на підприємстві. Розкрито  функції, цілі та основні складові компоненти фінансового контролінгу.

Вступ. Сучасні умови ведення бізнесу потребують системи управління, які допомагають  планувати діяльність, ставити цілі менеджменту та контролювати результати. Як таку систему можна розглянути систему фінансового контролінгу, яка забезпечить гнучкість, і надійність функціонування підприємства. Також поняття контролінгу  узагальнює в собі систему спостереження та вивчення поведінки економічного механізму конкретного підприємства, розробки шляхів для досягнення поставленої мети та майбутнього розвитку підприємства.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблемою розвитку системи фінансового контролінгу на підприємствах займались такі науковці, як Здрак О. Я, Корінєв ВЛ., Петлюк І.В, Стефанюк І. Б., Терещенко О.О.

На сьогодні економічні дослідження з цього напряму не є однозначними і потребують подальшого вдосконалення системи контролінгу на підприємстві.

Результати досліджень. У сучасній практиці управління контролінг розглядають як  систему, яка включає в себе такі елементи фінансовий контролінг, інвестиційний контролінг, конролінг персоналу, маркетинговий контролінг та інші елементи залежно від специфіки діяльності підприємства.

На нашу думку, основним елементом системи управління є фінансовий контролінг, так як мета будь-якої системи управління підприємством є отримання максимального прибутку.

Також контролінг розглядається як функціонально відокремлений напрям економічної роботи на підприємстві, пов’язаний з реалізацією фінансово- економіченої функції у менеджменті для прийняття оперативних і стратегічних управлінських рішень [2].

Система фінансового контролю на підприємствах необхідна:

-    для прогнозування цін на продукцію та послуги та визначення вигідних умов їх реалізації;

-    для розрахунку очікуваних витрат і фінансових результатів, податкових платежів і створюваних резервів;

-    для забезпечення керівництва підприємства об’єктивною, достовірною та своєчасною інформацією.

Сутність фінансового контролінгу виявляється через його функції. Досі дослідники не виробили єдиних підходів щодо тлумачення та класифікації функцій фінансового контролінгу. проте в теорії та практиці найчастіше виокремлюють такі:

-             формування інформаційних каналів та інформаційного забезпечення для ефективної діяльності підприємства;

-             координація фінансової діяльності та фінансових планів;

-             стратегічне та оперативне планування;

-             контроль, ревізія та внутрішній аудит фінансової діяльності підприємства [4].

Для ефективної роботи  й чіткого визначення відповідальності контролерів на підприємстві створюється спеціальний структурний підрозділ – служба контролінгу, що має входити до складу фінансово- економічних служб підприємства.  Оскільки основна функція контролінгу на підприємстві – аналіз та управління витратами та прибутком, служба контролінгу повинна мати можливість отримувати всю необхідну інформацію й створювати на її основі рекомендації для прийняття рішення.

Але існують проблеми впровадження системи фінансового контролю на вітчизняних підприємствах, які зобразимо  (рис. 2).

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Проблеми впровадження фінансового контролінгу на підприємстві.

Однією з головних причин виникнення та втілення концепції фінансового контролю стала необхідність у системній інтеграції різних аспектів управління бізнес - процесами в організаційній системі. Фінансовий  контролінг забезпечує  методичну інструментальну базу для підтримки основних функцій менеджменту, а також для оцінки ситуації  та прийняття управлінських рішень [1].

В Україні фінансовим контролінгом почали цікавитись в кінці 90-х років, після того як в економіці почали закріплюватися ринкові підходи до ведення бізнесу. Найбільший інтерес до контролінгу і в теоретичному і в практичному плані спостерігався з боку банків – сфери, яка найбільш динамічно розвивалася. До числа пріоритетних завдань фінансового контролінгу були віднесені:

-         створення системи управлінського обліку;

-         розробка комплексної системи стратегічного та оперативного планування [5].

На підставі викладеного контролінг  можна охарактеризувати як самоорганізуючу, цілеспрямовану систему  планування та контролю, що складається  з таких основних компонентів:

1.    орієнтація на ефективну роботу організації у відносно довгостроковій перспективі – філософія доходності;

2.    формування організаційної структури, орієнтованої на досягнення стратегічних і тактичних цілей.

3.    створення інформаційної системи, адекватній завданням цільового управління;

4.    розбиття завдань контролінгу на цикли, що забезпечує ефективність планування, контролю виконання та прийняття коректуючи рішення [3].

Отже, фінансовий контролінг має специфічну ціль, яка проявляється саме в тому, що, не беручи участі в управлінні, він надає значну допомогу керівництву в самому прийнятті ефективних управлінських рішень.

Висновок. Зважаючи на вищезазначене, можна зробити висновок, що основне призначення фінансового контролю полягає в орієнтації системи управління підприємством на досягнення поставлених цілей. Фінансовий контролінг є складною конструкцією, яка поєднує в собі різні елементи функцій управління, використовуючи їх в рішенні завдань оперативного та стратегічного характеру.

 

Література:

1.    Здрак О. Я. Фінансовий контролінг як елемент нової концепції управління / О. Я Здрак / Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. - №10. – С.44-47.

2.    Керінєв В. Л. Актуальні аспекти формування системи фінансового контролінгу на підприємстві / В. Л. Керінєв / Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2011. - №2. –С.147-150.

3.    Стефанюк І. Б. Використання контролінгу в національній системі фінансового контролю / І. Б. Стефанюк / Фінанси України – 2008 - № 10 – С.142-150.

4.   Петлюк В. І. Сутність фінансового менеджменту в системі управління / І. В. Петлюк / Актуальні проблеми економіки. – 2010. - №3. – С.148-154.

5.    Терещенко О. О. Сучасний стан та перспективи розвитку фінансового контролінгу /  О. О. Терещенко / Фінанси України – 2011 - № 2 – С. 117- 126.