Економічні науки / 4.Інвестиційна діяльність та фондові ринки

к.е.н., доцент Клименко Н.,  студентка магістратури Шкода С.

Національний університет біоресурсів і природокористування України Інвестиційні пріоритети як об’єкт математичного моделювання

Залежно від особливостей конкретного завдання, моделі уп­равління інвестиційними процесами поділяють на стратегічні і так­тичні. Стратегічні полягають у виборі узагальнених параметрів та обмежень інвестиційної діяльності. Метою стратегічних моделей є визначення на основі пріоритетних цілей базових параметрів пор­тфеля (співвідношення акцій та облігацій у портфелі, співвідно­шення інвестицій у різні галузі, обмежень за рівнем ризику тощо). Тактичні моделі безпосередньо стосуються завдання вибору обсягів окремих інвестицій. До тактичних належать також рішення із пе­регляду (ребалансування) інвестиційного портфеля.

Відносно чинника часу розрізняють статичні й динамічні моделі. У статичних (одноперіодних) моделях розглядають один інвестиційний період, тобто рішення приймають на певний про­міжок часу (інвестиційний горизонт) і не переглядають. У дина­мічних моделях інвестиційний горизонт поділяють на певну кількість періодів і рішення приймають для кожного з них. [1]

Залежно від можливості коригування рішення при надхо­дженні додаткової інформації, моделі поділяють на одноетапні й багатоетапні.

Актуальною проблемою управління інвестиційним портфелем є визначення функцій такого управління, оптимального варіанту їх взаємодії та послідовності реалізації.

Системний аналіз функціональної структури управління інвестиційним портфелем дозволяє чітко розподілити повноваження працівників інституційного інвестора та впорядкувати інформаційні потоки між ними з урахуванням трьох основних напрямків роботи: аналіз та моніторинг інвестиційного середовища, розроблення інвестиційної стратегії, вибір існуючих та розробка нових фінансових інструментів [2]. Виділення цих напрямків створює можливості професійної спеціалізації працівників фінансових установ та дозволяє оптимізувати обмін інформацією між ними (див.рис.1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Схема інформаційних потоків управління інвестиційним портфелем

Фахівці кожного із напрямків повинні взаємодіяти із фахівцями з інших напрямків роботи. Інформаційні потоки між ними повинні мати зустрічний та циклічний характер.

На сучасному етапі економічного розвитку України актуаль­ною є проблема активізації інвестиційних процесів та їх скеру­вання в найбільш перспективних для економіки напрямках. Одні­єю з умов ефективного вирішення цієї проблеми є конкурентне середовище діяльності фінансових посередників (інституційних інвесторів). Формування стратегії поведінки окремого інституційного інвестора у конкурентному середовищі передбачає вра­хування особливостей попиту й пропозиції на обраному ним сег­менті фінансового ринку. Також потрібно брати до уваги альтер­нативні джерела фінансування та способи управління ризиками інвестицій. Пропозиція фінансових інструментів для залучення коштів може бути зумовлена потребами простого чи розширено­го відновлення, сезонними або циклічними чинниками, впровад­женням інновацій, необхідністю структурних змін.

На прийняття рішень впливає також суб'єктивна оцінка ри­зику інвестором, точність якої залежить від рівня його інформованості. В основі попиту на фінансові інструменти лежать моти­ви збереження вартості капіталу або її приросту. Залежно від чин­ників, які формують попит і пропозицію фінансових інструментів, у кожному конкретному випадку відрізняється як об’єктивний рівень ризику інвестицій, так і суб’єктивна схильність інвестора до ризику. [3]

Цей факт знаходить відображення у структурі фінансової си­стеми. Вкладення на банківські депозити мають порівняно низь­кий рівень ризику, оскільки спрямовуються, головним чином, на кредитування тих ланок економічної системи, які вже довели пев­ний рівень своєї ефективності та стабільності й уключені в систему банківського контролю.

Додатковим чинником зниження ри­зику депозитів є диверсифікація кредитного портфеля банківсь­кої установи. Банківські депозити більшою мірою орієнтовані на збереження вартості капіталу, ніж на отримання прибутку. Ос­новним чинником знецінення заощаджень є інфляційні проце­си. З метою мінімізації втрат від інфляційного ризику інвестори беруть на себе деякі інші види ризиків, у першу чергу кредитний ризик. Функціонування кредитної системи банків, які дотримуються обережної інвестиційної стратегії, забезпечує фінансову підтримку досягнутого рівня виробництва, але є недостатньою умовою для якісних перетворень економічної системи. Досягти рентабельності фінансових інвестицій вищої, ніж дохідність бан­ківських депозитів, можна в результаті структурних перетворень та впровадження інновацій. Однак такий підхід до інвестиційної діяльності пов'язаний із вищим рівнем ризику. Фінансовими інструментами реалізації цього підходу є, у першу чергу, звичайні акції.

Вибір сегмента фінансового ринку окремим інвестором по­винен базуватись на об'єктивній необхідності переміщення фінансових ресурсів інвестиційного призначення з однієї сфери реальної економіки в іншу. Недотримання цього підходу ставить інвестора у надмірну залежність від коливань цін фінансових інструментів на вторинному ринку. Такі коливання значною мірою випадкові за своєю природою та важко піддаються прогно­зуванню. Сподівана дохідність інвестицій за дотримання такого підходу незначна за умови відсутності в інвестора особливої інформації, недоступної іншим учасникам ринку. Із вищою спо­діваною дохідністю пов'язаний пошук особливих ситуацій, де присутні потенційно вигідні можливості інвестування у розши­рення діючих галузей та створення нових, а також операцій, спря­мованих на реструктуризацію діючих підприємств (злиття, погли­нання, поділ, зміна власності й контролю тощо).

Список літератури

 

1.     Антонюк Ю. Ефективність діяльності організаторів торгівлі цінними паперами // Цінні папери України, №37(177), - С.16.

2.     Балашов О.В. Принятие бизнес-решений: стратегия, методи, психология. – Одесса: ОКФА, 1996. – 152 с.

3.     Бирман Г., Шмидт С. Экономический  анализ инвестиционных проэктов: Пер. с англ. – М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1997. – 631 с.