Грюкова А.С.

Державний вищий навчальний заклад «Національний гірничий університет»

 

Стратегії управління трудовими ресурсами на промисловому підприємстві як чинник його конкурентоспроможності

 

Трудові ресурси – поняття дуже складне; воно охоплює різноманітні групи працівників незалежно від їхньої ролі в процесі виробництва, від функцій, які вони виконують, кваліфікаційного складу тощо. Вимоги, що висуваються до кожної з груп робітників – різні, тому при забезпеченні підприємства трудовими ресурсами застосовується диференційований підхід [1].

Щодо ролі у виробництві виокремлюють промислово-виробничий та невиробничий персонал. В основу такого поділу покладено об’єкти їхньої праці, а не функції. Промислово-виробничий персонал — це працівники, зайняті безпосередньо у виробництві продукції, а також у підрозділах обслуговування.

Непромисловий персонал — це робітники, безпосередньо не пов’язані з виготовленням продукції, тобто робітники-ремонтники будівель і споруд, працівники наукових лабораторій, навчальних підрозділів, соціальних закладів тощо [4].

Специфіка трудових ресурсів полягає в тому, що забезпечення ними підприємства пов’язано з роботою з конкретними особами, які мають не лише професійно-кваліфікаційні характеристики, а й досвід, рівень культури, виховання, статево-вікові відмінності. Крім того, будь-які зміни на підприємстві зумовлюють зміни вимог до персоналу, тому не треба сподіватися на те, що можна вдовольнити потреби підприємства в трудових ресурсах один раз і назавжди [2].

 Необхідні прямі та непрямі витрати (інвестиції) у відповідні заохочення персоналу для забезпечення ефективного функціонування підприємства постійно зростають і включають в себе: заробітну плату, витрати на соціальні потреби (соціальне страхування та пенсійне забезпечення); витрати на пошук, найом і підготовку (перепідготовку) працівників, які тим вищі, чим більш кваліфіковані кадри потрібні для здійснення процесу виробництва та управління; витрати на створення робочих місць з певними умовами праці, обладнанням, що постійно вдосконалюється з розвитком науково-технічного прогресу та міжнародної конкуренції [1].

Залежно від галузі економіки витрати на персонал становлять від 20 до 80% доданої вартості; ця частка з прийняттям відповідних законів щодо соціального захисту населення в країнах із соціально орієнтованою ринковою економікою, постійно підвищується, стає майже нечутливою до змін кон’юнктури на ринку праці. Усе це створює певні умови, в яких кожне підприємство розробляє свої стратегії щодо трудових ресурсів, які дуже тісно пов’язані з фінансовими, інформаційними і функціональними стратегіями [3].

Стратегія відносно трудових ресурсів або персоналу передбачає добір, заміщення, закріплення, просування, навчання, перекваліфікацію, оцінку, звільнення кадрів тощо. Варто виокремлювати стратегії відносно організації та оплати праці, які якнайтісніше пов’язані з трудовим законодавством і діяльністю профспілок.

Потрібно зазначити, що кожне підприємство намагається під час укладання трудових угод створити умови для найефективнішого використання трудових ресурсів для роботи «за покликанням», а не для фінансування вільного часу своїх працівників.

 Іноді, вже у відповідних планах або програмах, виділяється підрозділ «трудові відносини», в якому відбито встановлені внаслідок переговорів з профспілками та держорганами основні орієнтири кадрової політики підприємства[5].

У виробничому потенціалі трудові ресурси є найбільш активним фактором, що дає змогу йому (потенціалу) адаптуватися до змін і розвиватися. Зміст управління трудовими ресурсами залежить від обраної концепції, що відбиває ставлення до персоналу: теорії людських (трудових) ресурсів; теорії людського капіталу [6].

Література

1. Баканов М.І., Шеремет А.Д. Теорія економічного аналізу. / М.Баканов, А. Шеремет. – М.: Фінанси та    статистика. – Львів, 2000. – 257 с.

2. Василенко В.О. Стратегічне управління: навч. посібник. / В.О. Василенко. К.: ЦУЛ. 2003. 312 с.

3. Качан Є.П. Управління трудовими ресурсами: підручник. /Качан Є.П. К:Вища школа, 2005. – 401 с.

4. Ковальов В.В. Аналіз господарської діяльності підприємства: навч. посібник. Київ: Вища школа. 2002. – 345 с.

5. Коробов М. Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств. К.: Знання, 2000. – 205 с.

6. Осовська Г.В. Управління трудовими ресурсами. Навч. пос. / Осовська Г.В., Крушельницька О.В. – К.: Кондор. – 2003. – 224 с.