Логвінова О.П., Тесленко Н.С.

Інститут хімічних технологій (м.Рубіжне) Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля

ВПЛИВ АУТСОРСИНГУ НА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ ПЕРСОНАЛУ ПІДПРИЄМСТВА

Ключові слова: аутсорсинг, персонал, аутсорсингова компанія, ефективність, ефект аутсорсингового важелю, аутсорсинг персоналу

 

Розвиток ринкових відносин спонукає керівництво підприємств до постійного пошуку шляхів підвищення ефективності використання всіх його ресурсів, що становлять основу економічного потенціалу, зокрема, трудових ресурсів (персоналу) підприємства. Одним з найдієвіших шляхів підвищення ефективності діяльності підприємства у сучасних умовах господарювання є застосування аутсорсингу, що передбачає передачу частини функцій підприємства (переважно, допоміжного характеру) або всіх його функцій аутсорсинговим компаніям, які спеціалізуються у певних галузях і виконують відповідні функції за певну винагороду.

Аутсорсингові компанії мають досвідчених фахівців у відповідних галузях, які професійно виконують необхідні функції. Це дозволяє забезпечити скорочення термінів виконання робіт, зменшення кількості виправлень та коригуючих заходів, підвищення якості виконання необхідних функцій, зниження їх вартості. Також підприємство отримує можливість зосередити свої зусилля на виконанні основних функцій та подальшому розвитку власного економічного потенціалу.

Аутсорсинг передбачає вивільнення певної частини персоналу та можливість його залучення до виконання основних функцій підприємства. Це дозволяє виробляти продукцію або виконувати роботи, надавати послуги більшої вартості приблизно за тих самих витрат праці, що, своєю чергою, призводить до зростання виробітку продукції (робіт, послуг) підприємства та зниження їх трудомісткості.

Решту функцій підприємства, які мають допоміжний характер, або є менш прибутковими, чи ті, які фахівці підприємства виконують менш фахово, ніж аутсорсери, або взагалі не мають досвіду їх виконання, можливо передати аутсорсинговим компаніям. Оскільки аутсорсингові компанії мають більший досвід виконання певних функцій, вони виконуватимуть необхідні роботи якісніше, швидше та з меншими витратами ресурсів. Отже, основний показник ефективності персоналу підприємства – продуктивність праці – в результаті застосування аутсорсингу зростатиме.

Аутсорсинг може охоплювати досить широке коло послуг (робіт). Найчастіше за угодами аутсорсингу передаються наступні функції: підтримка інформаційних систем (локальних мереж, web-сайтів, захист інформації, адміністрування комп'ютерних мереж, розробка, впровадження та обслуговування корпоративних програмних продуктів); організація бухгалтерського та податкового обліку, складання звітності підприємства; пошук та підбір кадрів; аренда працівників; PR та рекламні послуги; прибирання приміщень; охорона та служба зайнятості; організація харчування; організація транспортних перевезень; адміністративна підтримка та ін.

Незважаючи на різноманітність форм аутсорсингу, всі вони потребують залучення персоналу. Тому критерієм доцільності передачі тих чи інших функцій підприємства у аутсорсинг є більш висока ефективність використання персоналу аутсорсингової компанії порівняно з ефективністю використання власного персоналу підприємства. Тобто мова може йти про виникнення та дію ефекту аутсорсингового важелю, економічний зміст якого полягає у отриманні приросту прибутку підприємства завдяки використанню залученого персоналу, незважаючи на його платність.

Останніми десятиріччями широкого розповсюдження у світовій практиці набув аутсорсинг персоналу, який передбачає залучення фахівців для проведення внутрішнього аудиту, реалізації програм реструктуризації, розробки та впровадження програмного забезпечення. Потреба у залученні персоналу зі сторони може бути зумовлена виникненням проблем на підприємстві, наприклад, через непередбачуване звільнення ключових співробітників або при виході у відпустку штатних працівників. Також зовнішні фахівці залучаються для розробки та впровадження програм розвитку підприємства (виробництво нового продукту, виведення на ринок нового бренду), отримання юридичних послуг.

Аутсорсинг персоналу має наступні різновиди:

-  лізинг персоналу (staff leasing) – використання підприємством-замовником позикового персоналу, що постійно знаходиться у штаті компанії-провайдера;

-  виведення персоналу за штат (outstaffing) – послуга по переведенню вже існуючого персоналу зі штату підприємства до штату компанії-провайдера;

-  підбір тимчасового персоналу (temporary staffing) – призначений для задоволення потреби підприємства у «гнучкій» робочій силі, надання працівників на неповний робочий день або на короткий термін.

Таким чином, аутсорсинг є різноаспектним інструментом, який дозволяє підвищити ефективність використання персоналу підприємства, що свідчить про його доцільність та широкі перспективи застосування на вітчизняних підприємствах.

 

Список використаних джерел

1. Аникин Б.А. Аутсорсинг. – М.: ИНФРА-М. – 2003. – 184 с.

2. Хейвуд Дж.Б. Аутсорсинг: в поисках конкурентных преимуществ. – М.: Вильямс, 2002

3. Шабалин Н.Г., Радионов Н.А., Глибчак П.А., Морозова Н.А. Управление качеством деятельности аутсорсинговых предприятий на основе добровольной сертификации. Вісник СНУ ім. В. Даля. № 8 (124). Ч.2. 2008. – С. 214-217.