Економічні науки / 6. Маркетинг и менеджмент

Магистрантка Кобякова І.О.

Університет «Україна», Миколаїв, науковий керівник к.е.н. Іванов А.М.

ПРОЕКТНІ ЗАХОДИ ЩОДО ЗРОСТАННЯ КОНКУРЕНТНИХ ПЕРЕВАГ В ПАНСІОНАТІ «АКТОР»

У теоретичному розділі дипломної роботи була визначена сутність конкурентної боротьби, яка полягає в тому, що діяльність численних підприємств готельного типу направляється в єдине русло - надання послуг більш високої якості. У конкурентній боротьбі перемагає той, хто краще задовольняє інтереси споживачів, тому кожне підприємство повинно прагнути до розвитку конкурентних переваг, кращих, ніж у його конкурентів, тобто до примноженню ключових факторів успіху.

У другому розділі роботи були виявлені проблеми щодо рівня конкурентоспроможності досліджуваного пансіонату. У зв'язку з цим для підвищення рівня конкурентоспроможності пансіонату ЗАТ «Д / т «Актор», а також для посилення конкурентних переваг даної організації необхідно провести наступні заходи:

1. Проведення курсів підвищення кваліфікації персоналу, атестацій - I захід;

2. Введення посади начальника служби маркетингу і реклами - II захід;

3. Оновлення сайту в глобальній мережі Інтернет - III захід;

4. Створення власного автопарку для здійснення трансферту Сімферополь - Ялта, Ялта - Сімферополь - IV захід;

5. Створення дитячої ігрової кімнати - V захід.

Уявімо характеристику сформульованих пропозицій по зростанню конкурентних переваг в пансіонаті ЗАТ «Д / т «Актор».

Перший проектний захід - проведення курсів підвищення кваліфікації персоналу, атестацій.

Оскільки організації сфери послуг повинні звертати особливу увагу на якість роботи персоналу, то необхідно ефективно навчати і мотивувати службовців, які працюють з клієнтами, а також весь обслуговуючий персонал до роботи в команді та задоволенню запитів споживачів.

Для надання послуг високої якості можна використовувати програму для персоналу, яка охоплює наступні етапи:

1. Індивідуальний розвиток. Навчання навичкам нового менеджменту з використанням довідників, технічних знань.

2. Тренінг. Необхідно проводити навчальні курси з розвитку менеджменту.

3. Планування людських ресурсів, тобто планувати подальше просування по службовій драбині персоналу.

4. Стандарти виконання, тобто необхідно розробити комплекс буклетів для інструктування працівників як вести себе з гостями в різних ситуаціях.

5. Кар'єрне просування. Програма просування по службових сходах із збільшенням майстерності обов'язківо дає можливість зростання на підприємстві.

Персонал, що працює безпосередньо з гостями, повинен володіти такими рисами, як: компетентність, ввічливість, вміння викликати довіру клієнтів, чуйність, комунікабельність.

У разі роботи з іноземними групами туристів найважливішим є знання однієї або двох мов у персоналу, наприклад, англійської та німецької.

Дуже важливо, щоб персонал завжди був у доброму гуморі незалежно від його настрою, був гостинним. Слід прагнути до того, щоб викликати у гостей пансіонату почуття, що їм дійсно тут раді, щоб вони ще хотіли б повернутися саме в цей пансіонат.

Персонал повинен володіти знаннями всіх пам'яток Криму, щоб порадити клієнтові, що можна відвідати і подивитися - адже Крим володіє дуже великою природною, історичною та культурною спадщиною.

Успішне виконання завдань підвищення конкурентоспроможності пансіонату, оперативності та ефективності поведінки на ринку, своєчасне виявлення потенційно можливих конкурентів, забезпечення багатоваріантних планових і фінансових розрахунків, управління виробничими запасами обумовлює необхідність розробки і впровадження інтегрованої системи корпоративного управління принятий рішень.

Запропонувавши послуги більш високої якості, пансіонат ЗАТ «Д / т «Актор» отримає стійку конкурентну перевагу, яка приведе до збільшення продажів і зростання прибутку і в цьому зв'язку необхідно систематично проводити атестацію, яка дозволяє відстежити зміни в роботі співробітників, оскільки кожен з них безпосередньо бере участь у виробництві послуги.

Другий проектний захід - введення посади начальника служби маркетингу та реклами.

Так як начальник служби прийому та розміщення виконує функції фахівця з маркетингу та реклами, то доцільним є введення посади начальника служби маркетингу та реклами. Внаслідок реалізації даної пропозиції організаційна структура управління пансіонату ЗАТ «Д / т «Актор» буде мати наступний вигляд (рис. 1).

Гараж

Служба маркетингу та реклами

Медична служба

Бухгалтерія

Заступник

Загальні збори акціонерів

Господарський двір

Матеріальний склад

Служба харчування

Служба обслуговування пляжу

Відділ капітального будівництва

Технічна

служба

Паркова служба

Служба охорони

Служба обслуговування корпусів

Секретар-

діловод

Економіст

Юрисконсульт

 

Помічник директора

Заст. по АГЧ

Заст. з будівництва

Заст. з фінансів і маркетингу

Директор

 

Рис. 1. Пропонуюча організаційна структура управління ЗАТ «Будинок творчості« Актор».

Введення посади начальника служби маркетингу і реклами припускає необхідність розробки посадової інструкції. Передбачається наступний зміст такої інструкції.

Посадова інструкція начальника служби маркетингу та реклами.

1. Загальні положення

Начальник служби маркетингу та реклами відноситься до професійної групи «Керівники». Призначення на посаду та звільнення з неї здійснюється наказом директора підприємства. Начальник служби маркетингу та реклами безпосередньо підпорядковується директору пансіонату ЗАТ «Д / т «Актор».

2. Завдання та обов'язки

Начальник служби маркетингу та реклами:

1. Організує комплексне вивчення і аналіз вітчизняних та зарубіжних ринків, перспектив їх розвитку з метою отримання інформації про співвідношення попиту і пропозиції, рівень цін на туристські послуги, можливих замовленнях, розвитку підприємств-конкурентів, стратегії і тактики їх діяльності, реакції на появу нової послуги.

2. Здійснює розробку коротко-, середньо-і довгострокової стратегії маркетингової діяльності, орієнтує керівництво на виконання вимог споживачів відносно послуг, що надаються.

3. Організує дослідження споживчої властивості послуг та чинників, що визначають структуру і динаміку споживчого попиту на послугу пансіонату, ринкової кон'юнктури.

4. Розробляє рекомендації щодо удосконалення асортименту та якості пропонованих послуг, обгрунтованості та доцільності розробки нової послуги, орієнтованої на задоволення потреб споживачів.

5. Визначає стратегію і тактику просування та продажу послуг підприємства.

6. Організовує роботи з аналізу ефективності використання каналів збуту, найбільш ефективних форм і методів реалізації послуг, послуг посередників.

7. Бере участь в організації виставок, ярмарків, рекламуванні пансіонату на внутрішньому і зовнішньому ринках, розповсюдженні інформації про своє підприємство і послуг, які воно надає.

8. Бере участь у внесенні відповідних коректив діяльності пансіонату в разі зміни зовнішнього середовища або зіштовхування з певними проблемами, в розробці заходів захисту від конкурентів.

9. Здійснює організацію збуту послуг відповідно до планових завдань і укладених договорів.

10. Забезпечує участь у виконанні робіт щодо вивчення попиту на послуги пансіонату, отримання замовлень, узгодження умов і укладання договорів.

11. Здійснює розробку і впровадження стандартів якості надання послуг.

12. Вживає заходів щодо забезпечення своєчасного надходження коштів за надані послуги.

13. Бере участь у розгляді претензій клієнтів, що надходять на підприємство, а також претензій за порушення договорів.

3. Права

Начальник служби маркетингу та реклами має право:

1. Ознайомлюватись з проектами рішень керівництва підприємства, що стосуються служби маркетингу.

2. Виносити на розгляд керівництва пансіонату пропозицій щодо поліпшення діяльності служби маркетингу.

3. Просити і отримувати від керівників структурних підрозділів пансіонату і працівників інформацію та документи, необхідні для виконання своїх службових обов'язків.

4. У межах своєї компетенції підписувати документи.

5. Здійснювати взаємодію з керівниками всіх структурних підрозділів пансіонату.

4. Відповідальність

Начальник служби маркетингу та реклами несе відповідальність:

1. За неналежне виконання своїх службових обов'язків, які передбачені даною інструкцією, - в межах, передбачених чинним законодавством України про працю.

2. За правопорушення у процесі здійснення своєї діяльності, - в рамках, передбачених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.

3. За завдання матеріальної шкоди - в межах, передбачених законодавством України про працю.

5. Начальник служби маркетингу та реклами повинен знати:

1. Постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші матеріали організації збуту.

2. Теорію і практику маркетингу, методи досліджень та аналіз у галузі маркетингу.

3. Методи прогнозування і моделювання попиту, формування конкурентоспроможного асортименту пропонованих послуг, порядок ціноутворення, розробки стратегії цін.

4. Способи та методи реклами пропонованих послуг.

5. Прейскуранти цін.

6. Етику ділового спілкування та ведення переговорів.

8. Трудове законодавство.

9. Основи менеджменту.

10. Правила і норми охорони праці.

6. Кваліфікаційні вимоги

Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи у сфері маркетингу та реклами за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.

Для виконання своїх службових обов'язків начальник служби маркетингу і реклами взаємодіє з головним бухгалтером, начальником служби прийому і розміщення та іншими підрозділами та безпосередньо підпорядковується заступнику директора з фінансів і маркетингу.

Третій захід - оновлення сайту в мережі Інтернет. Новий імпульс розвитку реклами дав Інтернет. Його головна перевага - інтерактивність, можливість отримання швидкого і свіжої інформації від будь-якого підприємства будь-якої країни. Кількість користувачів Інтернету зростає істотними темпами - від 5 до 10% на місяць.

Отже, якщо давати в Мережі постійну рекламу, то її ефективність може зростати пропорційно тільки під впливом цього факту, не кажучи вже про інші можливості, пов'язаних з приміщенням великого обсягу наочної інформації, каталогів, прайс-листів та інших матеріалів.

Реклама в Інтернеті має значний своєрідністю і величезними можливостями. Її головні відмінності:

1. Можливість вводити великий обсяг інформації - найбільший серед інших видів реклами: про фірму, нагороди, участь у виставках, пропонованих послугах.

2. Можливість вибору графіка оновлення інформації, зручного для фірми і споживачів.

3. Інтерактивність, виражається в можливості знаходження користувачів в будь-якому регіоні та країні.

4. Автоматичне визначення кількості відвідувачів сайту. Наявність інформації про якість відвідувачів сайту, тобто виявлення, звідки вони, проведення сегментації та обліку цільових споживачів;

5. Виявлення «глибинного інтересу», тобто кількість переглянутих матеріалів і визначення інформації, що користується найбільшим інтересом, за кількістю користувачів.

Слід зазначити, що всі зазначені види інформації належать до рекламних. Однак, на відміну від інших видів реклами, Інтернет має додаткову можливість впливу. Вона полягає у формуванні привабливого образу фірми за рахунок сумарного впливу інформації про історію, особливості, рівень сервісу підприємства.

Оскільки процвітання організації сфери туризму багато в чому залежить від ефективної реклами, то в цьому зв'язку для підвищення ефективності діяльності пансіонату ЗАТ «Д / т «Актор» доцільно оновлення власного сайту в Інтернеті з розміщенням на ньому фотографій номерів пансіонату, переліком пропонованих послуг. Це може дати пансіонату конкурентну перевагу, оскільки реклама є одним з найважливіших засобів здійснення зв'язку зі споживачем.

Необхідно рекламувати даний пансіонат не тільки в Російській Федерації, але й у великих містах України, таких як Дніпропетровськ, Донецьк, Луганськ, Суми та ін Також реклама повинна бути спрямована на створення позитивного іміджу пансіонату. Імідж - образ послуги, підприємства і сукупність вражень про них, що складаються в свідомості людей.

Для підвищення конкурентоспроможності пансіонату необхідно збільшити заповнюваність пансіонату в періоди несезон. Це можна здійснити шляхом проведення в кіноконцертному залі пансіонату різних і всіляких виставок, конференцій, семінарів, ярмарків та ін Також для збільшення заповнюваності доцільно вдатися до масових рекламним компаніям, займатися пошуком географічно нових ринків або нових груп споживачів в територіальних межах існуючих ринків.

Необхідно проводити опитування та анкетування у вигляді розроблених анкет, щоб у майбутньому максимально задовольнити потреби гостей пансіонату.

Четвертий захід - створення власного автопарку.

Для повного задоволення потреб клієнтів доцільним було б створення власного автопарку з покупкою двох автобусів або мікроавтобусів, місткістю 15-20 чоловік для здійснення трансферту Сімферополь - Ялта - Сімферополь. Автобуси можна буде використовувати для здійснення проїзду по визначних пам'ятках Криму, що буде більш зручним для споживачів, а також сприятиме отриманню додаткового прибутку пансіонату. У період низького сезону можливо здавати в оренду різним організаціям. Даний захід дасть можливість пансіонату ЗАТ «Д / т «Актор» отримати стійку конкурентну перевагу в порівнянні з конкурентами, а також дасть можливість клієнтам пансіонату більш комфортно відпочити і провести дозвілля.

П'ятий захід - створення ігрової кімнати для дітей.

Для поліпшення відпочинку батьків доцільним є створення ігрової кімнати для дітей. Для цього необхідно купити телевізор, магнітофон касети з мультфільмами, різні м'які дитячі іграшки, настільні та розвиваючі ігри. І в цьому зв'язку необхідно поставити в обов'язки культурного організатора обов'язки вихователя. Дане проектне захід дозволить батькам в цей час пройти курс масажу та інші оздоровлюючі процедури, а також просто відпочити.

Запропоновані нами проектні заходи дозволять чітко і ефективно сформулювати політику просування пансіонату, як на національному, так і на міжнародному туристичних ринках.

Таким чином, запропоновані заходи щодо зростання конкурентних переваг пансіонату ЗАТ «Д / т «Актор» будуть сприяти більш ефективному функціонуванню даного підприємства. Проте всі запропоновані заходи потребують економічного обгрунтування.