доктор філософії в галуіз економіки Гукова М.В., Балабан О.С.

 

Структура професійно значущих якостей особистості сучасного менеджера з персоналу

 

Актуальність. Ринкові відносини, інтеграцiя країни у мiжнародне спiвтовариство, всебiчна iнформатизацiя суспiльства потребують пiдвищення якостi й рiвня економiчних пiдприемств та органiзацiй. Це новi бiльш жорстокi вимоги, якi висуваються до фахiвцiв у сферi управлiння персоналом. Сьогоднi, одним iз першочергових завдань системи професiйної освiти є пiдготовка конкурентноспроможного й компетентного фахiвця з управління персоналом.

Основна частина. Дослідження з питань організації праці і управління персоналом успішно вели П.М. Керженцев, П. О. Попов, О. А. Єрманський, О. Ф. Розмировнч, М.А. Вітке та інші.

Менеджер по персоналу - професія молода. Як різновид діяльності менеджера вона зародилася наприкінці  минулого століття. Поява фахівців по роботі з персоналом, що мають підготовку в області промислової соціології і психології, означало справжню революцію в традиційних формах кадрової роботи.

Професiйна дiяльнiсть менеджерiв з персоналу вiдноситься до системи «людина — людина» та передбачає постiйнi контакти з iншими людьми  (клiентами, колегами, партнерами по бiзнесу), при професiйнiй пiдготовцi цих фахiвцiв велике значення має формування  етичної культури.

 Основними функціями менеджера з персоналу є здiйснення всього циклу робiт, вiд вивчення ринку працi та найму персоналу до вiдходу на пенсiю чи звiльнення. Оскільки менеджер повинен вміти якісно поєднувати наявні людські ресурси, квалiфiкацiю і трудовий потенцiал зi стратегiею та цiлями компанiї.

Важливим завданням менеджера з персоналу є - пiдбір персоналу та оптимiзація процесу керівництва, зробити  його максимально ефективними і низькозатратним без втрати якостi.

Менеджер розробляє стратегiю управлiння персоналом, кадрову полiтику і планування кадрової роботи, забеспечує органiзацiю кадрами необхiдної  квалiфiкацiї, необхiдного рiвня та спрямованостi пiдготовки; аналiзує кадровий потенцiал, прогназує і визначає потребу в робочих кадрах і спецiалiстах, проводить маркетинг персоналу, пiдтримує дiловi зв’язки   iз службами зайнятостi, планує органiзацiю і контроль пiдготовки, перепiвготовки та пiдвищення квалiфiкацiї фахiвцiв і керiвникiв, комплектує  керiвниками, робочими кадрами та спецiалiстами органiзацiю з урахуванням перспектив її розвитку та iнше.

Основнi функцiї менеджера з персоналу:

-         спостереження за ринком працi, iнформування керiвництва компанiї про ситуацiю на ринку ситуацiї з кадрами та середньою заробiтною платою;

-         оперативний пошук і пiдбiр потрiбних пiдприемству спецiалiстiв;

-         планування потреби в кадрах на найближчу і далеку перспективу;

-         створення кадрового резерву;

-         створння системи мотивацiї працi. Якщо матерiальна мотивацiя, за великим рахунком, залежить вiд керiвництва компанiї, то систему нематерiальної мотивацiї повинен створювати саме менеджер з персоналу.

-         HR- менеджер — творець і головний охоронець корпоративної культури. По сутi, саме вiн формуе трудовий колектив  (груповi та особистiснi взаемини, соцiально — психологiчний клiмат, еднiсть методiв і умiнь у досягненнi кiнцевоi мети, особиста і колективна зацiкавленiсть у кiнцевих результатах працi [1].

Професiйна дiяльнiсть фахiвцiв управлiння персоналом є суспiльно значущою дiяльнiстю, сферою взаємного впливу людини на людину, породжує змiни в особистостi кожного з них.

 Особливостi професiйної дiяльностi включають необхiднiсть високого рiвня володiння спецiальними знаннями, розвитку етичноi культури і професiйно значущiх особистiсних якостей рис 1.,[2]. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


    

Рис. 1. -  Моральнi та дiловi якостi менеджера з персоналу

 

Взаемодiя з людьми є формою професiйного iснування, професiйної реалiзацiї менеджера з персоналу. Розглянемо більш детально структуру професійної компетенції менеджера з персоналу табл.1, [3].

 Таблиця 1                                                  

Структура професiйної компетенцiї менеджера з персоналу

Компитенцiї

Мотиваційні:

комплекс вiдносин менеджера з персоналу до своеi професiйноi дiяльностi

Дiяльнiсні:

дотримання менеджером з персоналу професiйно — етичних норм

Соцiально -  психологiчні:

включае комунiкативнiсть

вмiння попереджати і вирiшувати комфлiкти

 

Етична культура менеджера з персоналу вiдiграє iстотну роль у виконаннi наступних функцiй: професійно — регуляцiонної, соцiокультурної, професiйно — комунiкативної.

Можно видiлити наступнi базиснi положення, що стосуються етичної культури фахiвцiв сфери управлiння персоналом:

-         етична культура менеджера з персоналу характеризує багатофункцiональнiстью та цiлiснiстю;

-         етична культура обумовлена тими цiннiсними установками, якi визначають життедiяльнiсть людини, вiдображає особистiснi особливостi фахiвця;

-         етична культура менеджера з персоналу має дiяльнiсний характер, обумовлена особливостями та специфiкаю професії [4].

Професiя менеджер з персоналу є однією з наймолодших і досить затребуваних на ринку працi. Однак данна сфера дiяльностi, як і будь — яка область, регулюється нормами професiйної етики.  

Для менеджера з персоналу  характерне вмiння згладжуватити конфлiктні ситуацiї шляхом компромiсу і спiвпрацi, де неможливо обійтись без професійної етики, нажаль якою володіють далеко не всі спеціалісти з управління персоналом.

У ходi проведеного дослiдження  професiйно — значущих якостей було виявлено наступне: сучасний менеджер з персоналу повинен швидко орієнтуватись у важких ситуацiях, мати невимушену поведiнку в новому колективi, бути емоцiйно — вольовим та  стiйким в конфліктах, розвивати аналiтичнi здiбностi, та володіти нормами професійної єтики.

 

Лiтература:

1.   Братченко В.Ф Управління персоналом організації в сучасних умовах // Персонал, № 3, 2011.

2.   Журавель П.В Сучасна парадигма в управлінні персоналом // Персонал, №5, 2010.

3.   Кравчено Т.С. Аналіз концепцій кадрового менеджменту // Персонал, №7, 2009.

4.   Кузьмін О.Е. Сучасний менеджмент: Навч. прикладний посібник.-     Львів: Центр європи, 2010.— 176 с.