Хриплива О.В

Львівська комерційна академія

«Аналіз конкурентного середовища ринку шоколаду за моделлю 5 сил конкуренції М. Портера»

Конкурентна боротьба на українському  ринку шоколаду  посилюється з кожним роком. Лідери галузі нарощують оберти виробництва шоколаду, витісняючи слабих конкурентів. Такими серйозними конкурентами на ринку шоколаду є: ТМ «Корона», ТМ «Millenium»,ТМ «Roshen»,ТМ «АВК», ТМ «Світоч».

Тому можна зробити висновок що, для підвищення конкурентних переваг потрібно сформувати такий імідж підприємства, який би користувався попитом серед клієнтів, а також був непорушний новими підприємствами, які збираються вийти на ринок, а також достатньо конкурентноспроможний серед існуючих потенційних конкурентів.

Розглядаючи конкурентне середовище діяльності на ринку шоколаду за моделлю 5 сил конкуренції М. Портера, слід проаналізувати: внутрішньогалузеві конкуренти, потенційні конкуренти, товари-замінники, постачальники, споживачі.

Виробництво шоколаду і шоколадних виробів нині є найпопулярнішим напрямком на ринку кондитерських виробів у світі. В Україні обсяг споживання шоколаду складає 7,5% солодкої продукції, або 1,2–1,3 кг шоколаду щорічно на душу населення, що в 4–6 разів нижче від країн Європи. Це свідчить про те, що існують достатні резерви на ринку для збільшення споживання шоколаду [ 3,с.300].

Більше 65% ринку шоколаду поділено між 5 компаніями: ДП «Кондитерська корпорація Roshen», ЗАТ ВО «Конті», ЗАТ «АВК», АТЗТ «Харківська БФ» і ЗАТ «Житомирські ласощі». Невеликі підприємства не схильні до конкуренції з великими компаніями і намагаються займати вільні сегменти в регіонах.

 

 

Рис.1 Частки ринку виробників шоколаду, % [3, с.293].

На ринку кондитерських виробів існує багато товарів які можуть замінити шоколад, до них відносяться: печиво, халва, торти, тістечка та інше.

Замінники шоколаду є набагато дешевшими і тому споживачі легко можуть замінити шоколад на будь який інший товар замінник. Також замінники не містять такої речовини як теобромін, речовина від якої виникає залежність, вона діє на організм людини як наркотик. Також товари замінники є менш калорійними ніж шоколад і тому ці продукти можуть успішно конкурувати з шоколадом на ринку кондитерських виробів [1].

Ще однією силою, що може суттєво впливати на рівень конкуренції певного ринку є постачальники. Основною сировиною для виробництва шоколаду і какао-порошку є какао-боби - насіння какао-дерева, що росте у тропічних районах земної кулі. За походженням какао-боби поділяють на три групи: американські, африканські, азіатські.

До складу сучасних сортів шоколаду, крім какао - бобів і цукру входять знежирений молочний порошок, сироп глюкози, ваніль або ванілін, сироп етилового спирту, інвертний цукор, рослинні (горіхові) олії, горіхи (ліщина, фундук, мигдаль), лецитин, пектин, натуральні або штучні ароматичні речовини. 

Проблемою українського ринку шоколаду є залежність від імпортної                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

сировини    (какао-бобів та какао-порошку), ціни на яку ростуть у зв'язку з дефіцитом на   світовому ринку какао, а також знеціненням гривні.

Вже минулого року ціни на какао-боби зросли у світі в середньому на 23%. Цього року, за оцінками експертів, ця тенденція триватиме. Ринок какао за останні роки став слабко прогнозованим, оскільки на ньому спостерігалися сильні цінові коливання [2].

Не менш важливим фактором впливу на рівень конкуренції певного ринку є споживачі. Споживачами шоколаду є майже кожен громадянин України. Шоколад є джерелом енергії. Жири та цукор, яких багато в шоколаді - основні постачальники енергії для організму. Магній і калій, що містяться в ньому, необхідні для нормальної роботи м'язів і нервової системи. Тому шоколад корисний дітям, а також тим, хто займається спортом.

Існує також думка, що какао поліпшує роботу імунної системи. У лікувальних цілях краще використовувати лише високоякісні сорти гіркого шоколаду. Також шоколад вживають для поліпшення настрою [3, с.299].

Аналіз тенденцій та перспектив розвитку українського ринку шоколаду дозволяє зробити висновок, що сьогоднішній ринок шоколаду в Україні характеризується високим рівнем стабільності. Якість шоколаду має вирішальне значення на конкурентному ринку товарів. Для запобігання можливості надання переваг конкурентам, необхідно постійно слідкувати за їх діяльністю й за змінами на ринку. Також в теперішній час на ринку шоколаду з’являється багато товарів-замінників, і тому виробникам шоколаду потрібно підтримувати якість свого товару, щоб не втрачати потенційних покупців.

Список використаної літератури

1.     Закон України про рекламу [Електронний ресурс] // Закон України про рекламу. – Режим доступу : http://itk.ua/ua/press/item/id/686.

2.     Ринок кондитерських виробів України [Електроний ресурс] // - Режим доступу. : http://otherreferats.allbest.ru/economy/00013405_0.html

3.     Офіленко Н.О. Ринок і ресурси споживчих товарів. Підручник – К: 2010. – С.298-300.