Глинська Ю. С.

Аналіз конкурентного середовища пива за моделлю 5 сил конкуренції М. Портера

Львівська комерційна академія

Розглядаючи конкурентне середовище діяльності середовища за моделлю 5 сил конкуренції М. Портера, слід проаналізувати: внутрішньогалузеві конкуренти; потенційні конкуренти; товари-замінники; постачальники; споживачі.

На ринку янтарного напою України діє близько 50 підприємств, 42 з яких входить в асоціацію «Укрпиво» і контролюють 70% виробництва, але лідерство розділяють між собою чотири основні компанії:

1. Холдинг «САН Інтербрю Україна»;

2. ЗАТ «Оболонь»;

3. Скандинавську пивну компанію Baltik Bevereges Holding (ВВН) в Україні;

4. ЗАТ «Сармат» [4, с. 9].

А також пивзаводи меншого масштабу, що проводять кожний  приблизно по 0,4 млн. дал. пиво в рік: АОЗТ «Радомишль», «Пивзавод на Подолі», «Запорізький пивзавод №1», «Бердичівський пивзавод», «Мікулінецкий пивзавод «Бровар», об'єднання «Хмельпіво», «Уманьпиво», Лисичанський пивзавод, «Ніжинський пивзавод», Одеський завод «Гамбрінус», Рівненський пивзавод і інші (табл. 1).

Конкурентна боротьба на українському пивному ринку посилюється з кожним роком. Лідери галузі нарощують оберти виробництва пінного напою, витісняючи слабих конкурентів. Конкуренція з боку таких могутніх виробників, як «Сан Інтербрю Україна» і ВВН створює стимул для роботи вітчизняних пивоварів в нових сегментах ринку.

Ліцензії про виробництво пива не потрібні, оскільки пиво не належить до алкогольних напоїв. Необхідна ліцензія «Про підприємницьку діяльність», яка дозволятиме займатися виробництвом пива. Ліцензія видається за заявою суб'єкта підприємницької діяльності.

Таблиця 1

Характеристика кількості виробників пива на українському ринку з часткою іноземного капіталу у 2010 р.

Економічні регіони України

Кількість виробників

Великопотужні підприємства

Виробництво, млн. дал. пива

Власник та частка статутного фонду іноземної компанії

Західний

60

1. ВАТ «Львівська пивоварня», м. Львів

5,3

ВВН (99,18%)

Центральний

66

1.ЗАТ «Оболонь», м. Київ;

2. ВАТ «ПК «Десна», м. Чернігів.

35

 

 

10,2

Колектив акціонерів

 

Sun Interbrew (53.5%)

Південний

16

1. ВАТ «ПБК «Крим», м. Сімферополь;

2. ВАТ «ПЗ «Янтар», м. Миколаїв.

 

3,5

 

 

6,6

ДПГ

 

 

Sun Interbrew (53,5%)

Східний

44

1. ВАТ «Рогань», м.

Харків;

2. ПБК «Славутич», м. Запоріжжя;

3. ВАТ «Донецький ПЗ «Сармат», м. Донецьк.

16,2

 

 

17

 

 

11,3

Sun Interbrew (81,4%)

 

ВВН (80,26%)

 

 

ДПГ

[5, с. 12]

На ринку пива існують певні обмеження стосовно реклами. 23 вересня 2008 року було зареєстровано Проект Закону України «Про рекламу» (щодо обмеження реклами пива та спиртовмісних напоїв), яким пропонується обмежити рекламу пива на телебаченні аналогічно алкогольним.

Поява цілком нових виробників пива можлива, але вони не будуть основними конкурентами, адже на ринку існує достатня кількість таких виробників, в яких вже є постійні споживачі, а переманити їх досить тяжко і це потребує великих коштів [3].

Товарами замінниками пива можуть бути: безалкогольні напої; слабоалкогольні напої; алкогольні напої; вина.

До безалкогольних напоїв входять енергетичні напої (такі як «Burn», «Non Stop», «Red Bull», «REVO Energy»), кава, чай, мінеральні води, молочні та плодово-ягідні безалкогольні напої, соки, кваси.

До слабоалкогольних напоїв, крім пива належать «Бренді кола», «Ром кола», «Джин тонік», «IceLife», «Shake», та інші напої міцністю від 1,2% до 8,5%.

До алкогольних напоїв належать горілка, текіла, рахія, саке, коньяк, віскі.

Згідно зі стандартам, за змістом етилового спирту і цукру вина поділяються на столові (сухе, напівсухе, напівсолодке вино), спеціальні або кріплені (міцні, солодкі, напівдесертні, десертні), ароматизовані, ігристі вина [1].

Основною сировиною для виготовлення пива є ячмінь у вигляді солоду, несолоджені матеріали, хміль, пивні дріжджі і вода.

 Сукупні потужності основних підприємств на ринку солоду України оцінюють у 535 тис. т за потреби 360 тис. т в 2008 р., 310-320 тис. т - у 2009 й 300 тис. т - у 2010 рр. За наявності перехідних запасів близько 100 тис. т виробництво солоду в ці роки становило 400-460 тис. т, а завантаження потужностей - 75-85%. До лідерів належать солодовні Soufflet Group і конкурент Malteurop (традиційний партнер SUN-InBev). До незалежних підприємств можна зарахувати Бердичівську солодовню. Пивоварна компанія "Оболонь" нарощує солодові потужності не тільки для того, щоб максимально задовольнити власні потреби, а й щоб торгувати солодом на вільному ринку. Найсучаснішу в Україні солодовню - ЗАТ "Оболонь" - було збудовано за два роки, і вже тепер її виведено на повну потужність - понад 120 тис. т солоду за рік. Загальна сума інвестицій сягає понад 100 млн доларів.

Несолоджену сировину (ячмінне борошно, крупи ячмінну і кукурудзяну, пшеницю, сою та ін.) використовують для деяких видів пива з метою підвищення екстрактивності і надання йому відповідного смаку.

Хміль вважається одним з найбільш цінних видів сировини у пивоварінні. При цьому використовують хмельові шишки, що являють собою висушені жіночі незапліднені суцвіття. Найбільш важливою частиною хмельових шишок є лупулін, або хмельове борошно (12%), яке концентрується на внутрішній стороні луски [2, с. 9].

Споживачами пива є чоловіки та жінки, незважаючи на вік, в основному чоловіки, різного соціального статусу, що роблять цей напій популярним.

Основними факторами і мотивами при купівлі пива є втамування спраги та збереження сил протягом дня, споживання при спілкуванні, веселе проведення часу.

Отже, основними факторами, які впивають на конкурентне середовище пива є: споживачі; внутрішньогалузеві конкуренти; товари-замінники.

Менш важливими є постачальники та потенційні конкуренти, оскільки четвірка лідерів на ринку пива, майже не залишає шансів регіональним пивоварням.

Список використаної літератури:

1.     Вікіпедія [Електронний ресурс] // Вікіпедія. – Режим доступу : http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D1%8C_%28%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D1%96%D1%8F%29.

2.     Волинін Ю. В. Економіка України / Ю. В. Волинін // Ринок пива України – 2010. – №9 – С. 9 – 10.

3.     Закон України про рекламу [Електронний ресурс] // Закон України про рекламу. – Режим доступу : http://itk.ua/ua/press/item/id/686.

4.     Мурилович С. А. Деловой журнал / С. А. Мурилович // Виробники пива – 2010. - №13 – С. 12.

5.     Прокопенко О. Г. Мир пива / О. Г. Прокопенко // Виробництво пиво по регіонах України – 2010. - №9 – С. 17.