Осипчук Т. П., Качуровський В. Є.

Вінницький національний аграрний університет

 

СУТНІСТЬ КОНТРОЛІНГУ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЙОГО РОЗВИТКУ

 

Анотація. У статті  розглянуто теоретичні основи контролінгу, його концепції, моделі та механізм контролінгу у системі управління промисловим підприємством.

Вступ. Сучасні ринкові умови в Україні вимагають нових  підходів до управління суб’єктами господарювання. Для того,  щоб підприємство мало можливість досягти значних успіхів і визнання на ринку, необхідно впровадити в практику найбільш передові, прогресивні методи роботи. До таких новацій належить практичне впровадження контролінгу.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблемами впровадження контролінгу в діяльність підприємства займалися такі дослідники, як Зоріна О. А., Григораш І. О., Говорушко Т. А., Кроніковський Д. О., Тарасюк М. В., Троян О. В. та багато інших.

Результати досліджень.  Контролінг – нове явище в теорії та практиці сучасного управління, яке виникло на стику економічного аналізу, планування, управлінського обліку та менеджменту.

Варто звернути увагу на те, що контролінг є важливим засобом успішного функціонування підприємства, тому що забезпечує потрібною інформацією для прийняття управлінських рішень шляхом інтеграції процесів збору, обробки, підготовки, аналізу інформації, корегує управлінську діяльність у досягненні мети підприємства; надає інформацію та здійснює консультаційну підтримку прийняття управлінських рішень; забезпечує життєздатність підприємства на рівнях стратегічного і тактичного управління[6].

Пропоную розглянути взаємозв’язок контролю і контролінгу(Рис.1)[1].

Узагальнення контрольних величин

Контроль у вузькому розумінні

Контроль у широкому розумінні

Контролінг

Визначення фактичних і планових величин

Зіставлення факту і плану

Аналіз причин відхилення

Пропозиції щодо коректуючи заходів для досягнення цілей

або їх корегування

Рис.1 Взаємозв’язок контролю і контролінгу

Контролінг – це комплексна система управління підприємством, що включає в себе управлінський облік, облік і аналіз витрат з метою контролю за всіма статтями витрат, усіма підрозділами і складовими виробленої продукції або наданих послуг, а також їх планування[4].

Існують такі причини виникнення контролінгу: складність систем управління; необхідність стратегічного планування як основної передумови забезпечення конкурентоспроможності підприємства; необхідність інформаційної підтримки процесу прийняття управлінських рішень;  підвищення нестабільності зовнішнього середовища[2].

На даний час в науці виділяють декілька видів концепцій контролінгу. Наприклад, Д. Хан виділяє такі організаційні концепції:

1).  Концепція А («американська») – контролінг включає облік та звітність та низку додаткових функцій, передбачає первинний поділ завдання, орієнтовані на результат та прибуток;

2).  Концепція В (« американська ключова») - контролінг включає облік та звітність без додаткових функцій, передбачає орієнтацію на результат, планування контролю та всіє системи обліку;

3).  Концепція С («німецька») – контролінг включає виключно внутрішній облік та звітність, а також низку додаткових функцій, з первинним розподілом завдань на внутрішні і зовнішні;

4). Концепція D («німецька ключова») – контролінг включає тільки внутрішній облік та звітність без додаткових функцій, передбачає на результат інформаційного забезпечення, планування, контролю та внутрішнього обліку[5].

Також існують такі 5 концепцій контролінгу:

-                     Концепція, орієнтована на систему управлінського обліку (30-ті роки ХХ ст.);

-                     Концепція, орієнтована на управлінську інформаційну систему (80-ті роки ХХ ст.);

-                     Концепція, орієнтована на систему управління (з акцентом на планування та контроль і з акцентом на координацію, 90-ті роки ХХст);

-                     Концепція, орієнтована на процес прийняття управлінських рішень (2000 роки)[2].

 Інформація наведена у табл.1 свідчить про різні комбінації ланок у досліджуваних моделях. Пропоную розглянути моделі контролінгу[3].

Таблиця 1

Спільні та відмінні ознаки американської, німецької та японської моделей контролінгу

Американська

Німецька

Японська

Ознаки

Планування

Планування

Планування

Інформаційний менеджмент та звітність

Інформаційний менеджмент та звітність

Інформаційний менеджмент та звітність

Підтримка прийняття рішень

Підтримка прийняття рішень

Підтримка прийняття рішень

Внутрішня звітність

Внутрішня звітність

Внутрішня звітність

Фінансова бухгалтерія

 

Фінансова бухгалтерія

Податки та страхування

 

Податки та страхування

Інформаційні технології

 

Інформаційні технології

Внутрішня ревізія

 

«Футуристична мотивація»

 

 

«Інноваційна хвиля»

 

 

«Ріст кадрів»

       

 Переваги проведення контролінгу в системі управління підприємством полягає у: підвищення прибутковості й гнучкості підприємства в коротко- та довгострокових періодах; можливість швидкого підвищення за посадою; простота моделей; перші результати відразу помітні для керівництва підприємства.

До недоліків упровадження контролінгу на підприємство можна віднести: недосконалість існуючих методів аналізу; загроза статусу груп; необхідність додаткового навчання; помітний результат з’являється не відразу; складність порівняно з традиційними методиками[6].

Висновок. Контролінг відіграє дуже важливу роль в управлінні підприємством. Контролінг – це система управління, яка поєднує в собі елементи функцій контролю, планування, обліку та аналізу. Він здатний забезпечити підтримку внутрішнього балансу економіки підприємства й ефективного його розвитку шляхом формування об’єктивної інформації про витрати та доходи, що дає змогу приймати оптимальні управлінські рішення.

 

Література:

1. Зоріна О. А. Проблематика трактування контролінгу / О. А Зоріна // Статистика України. – 2011. - №3. – С.40-44.

2. Григораш І. О. Контролінг як сучасна система управління підприємством / І. О. Григораш // Актуальні проблеми економіки. – 2010. - №11. – С.96-106.

3. Говорушко Т. А., Кроніковський Д. О. Теоретичні аспекти сутності контролінгу і різних його моделей / Т. А. Говорушко, Д. О. Кроніковський // Формування ринкових відносин в Україні. – 2011. - №1. – С.7-10.

4. Куцопатрий М. М.Сутність та місце контролінгу в управлінні підприємством / М. М. Куцопатрий // Зб. ВНАУ. Серія: Економічні науки. – 2010. – №5-2. – С.68-70.

5. Тарасюк М. В. Генезис концепції контролінгу та перспективи розвитку / М. В. Тарасюк // Інвестиції: практика та досвід. – 2008. - №17. – С.18-23.

6.Троян О. В. Механізм контролінгу в системі управління промисловим підприємством / О. В. Троян // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2009. - №1. –С.218-225.


.