Москальчук А.Л.  Лукач А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Науковий керівник – Луцяк В.В.

Ефективність використання EVENT-послуг в міжнародному маркетингу

 

Ключові слова: EVENT-бізнес, EVENT-маркетинг, EVENT-послуга, креатив,BТL, реклама, ЗМІ, Інтернет, маркетинг, комунікації, ефективність.

Постановка проблеми. Стагнація споживчого попиту та спричинене нею загострення конкуренції в умовах економічної кризи зумовлюють прагнення суб'єктів господарювання до покращення співвідношення результатів діяльності та витрат на отримання цих результатів.

У зв'язку з розвитком ринкових відносин в Україні почали активно розвиватися нові для нашої країни види бізнесу, одним з яких є організація подій (івент-бізнес). Історично, більшість нових видів діяльності та професій постіндустріального суспі­льства народилися і отримали значний розвиток спочатку в США, пізніше у Західній Європі і сьогодні в Україні. Все час­тіше маркетингові події стають ключовим елементом просу­вання продукції компаній. Організація заходів сильно впливає на суспільство в цілому.

Аналіз останніх публікацій. Окремі аспекти оцінки ефективності маркетингової діяльності розглядали такі фахівці, як Портна К.С., Сирош В.П., Шагайда П. А ,Ткачук О.В.

Серед російських та українських вчених доцільно відзначити Е.П. Голубкова, І.І. Скоробогатих, Е.І. Ереміну, Р.А. Фатхутдинова, І. Блоцького, О. Чернозуба, Г.Л. Багієва; авторські методики належать А.В. Костіну, Е.В. Попову, Е. Патрушевій, В, Баранчеєву.

При цьому маркетинг подій аналізується як спосіб емоційного впливу на клієнта і безпосереднього представлення продукту споживаче­ві. Методологія оцінки ефективності маркетингових подій у бі­льшості публікацій відсутня. Саме цим зумовлюється необхід­ність дослідження ефективності маркетингу подій з позиції цінності товару, а також вибір теми, постановка мети і завдань статті [1].

Актуальність. Event, який раніше невід'ємна складова РR, виокремлена у са­мостійний вид діяльності, що вийшла за межі суто інформативної функції стосовно споживача. Event -бізнес є джерелом мільярдних прибутків. Показником постійного його розвитку ефективності, прибутковості та актуальності слугує щорічне зростання витрат на Event –послуги та зростань Event-агенств.

Постановка задачі. Мета статті полягає у систематизації тео­ретичних положень та розробленні рекомендацій щодо методич­ної оцінки ефективності маркетингу подій(EVENT-маркетингу) як способу просування товарів на міжнародному ринку.

Виклад основного матеріалу. Event-маркетинг – це просування товарів (послуг, брендів) на ринок за допомогою створення та проведення спеціальних заходів. Спектр та формат їх є безмежним і неосяжним: від класичної прес-конференції, професійних семінарів та тренінгів — до масових концертів і національних фестивалів, від корпоративних свят — до міжнародних виставок.

Головна перевага будь-якої спеціальної події — встановлення безпосереднього контакту між клієнтом (продуктом, брендом) та аудиторією, створення між ними емоційного зв’язку. Додайте сюди тривалість контакту та створення комплексу емоційних переживань, безпосередньо пов’язаних з брендом\продуктом – на виході отримуємо встановлення  зв’язку між брендом та аудиторією[14].

Найголовніша цінність івенту - це ті почуття та емоції, які він створює в аудиторії. Саме в цьому найбільша складність івент-маркетингу. Тут є дуже доречним звернутися до  законів мистецтва. Справжнє мистецтво (байдуже в якому жанрі), перш за все, змушує людину співпереживати: боятися, страждати, сміятися, відчувати щастя, плакати під впливом того, що людина бачить або чує. Кожен правильний захід має розвиватися за принципом драми: зав’язка, кульмінація, розв’язка. Саме така послідовність подій тримає аудиторію в постійному емоційному напруженні, допомагає зібрати та втримати увагу.

Хороший івент - це завжди маленький спектакль, так само як хороший рекламний ролик - це завжди маленький фільм[2].

Система маркетингових кому­нікацій, що використовується у діяльності підприємств, предста­влена засобами, які умовно поділяють на дві групи: основні та синтетичні. Елементи чотирьох основних засобів маркетингових комунікацій (зв'язки з громадськістю, прямий маркетинг, рекла­ма, стимулювання збуту) присутні в структурі інших специфіч­них комунікаційних засобів (брендинг, маркетинг подій, інтегро­вані маркетингові комунікації на місці продажу, ярмаркова, ви­ставкова діяльність тощо).

Синтетичні маркетингові комунікації називаються такими че­рез те, що вони включають у себе поряд з елементами маркетин­гового комплексу певні основні засоби маркетингової комуніка­ції та специфічні комунікаційні елементи [3]. Синтетичний засіб маркетингових комунікацій — івент-маркетинг  або маркетинг подій, набуває все більшого поширен­ня у реалізації маркетингової стратегії функціонування підпри­ємств. Це інструмент формування відношення громадськості до діяльності підприємства та його продукції[1].

Аналіз поглядів науковців на розуміння івент-маркетингу дозволив сформулювати власне визначення поняття. Івент-маркетинг — це заходи привернення уваги громадськості до діяльності підприємства через представлення його товарів, по­слуг та ціннісних орієнтацій. Асоціація івенторів України розробила чітку типологію подій, яку пропонується взяти як найбільш узагальнену. Її особливість у тому, що події розподіляються залежно від замовника та від за­ходу [8]. Події класифікуються за трьома типами: робочі заходи; інформативні заходи;заходи, орієнтовані на організацію вільного часу[5].

Про ефективність всіх цих елементів необхідно подбати за­здалегідь і передбачити їх на найголовнішій стадії проекту — розробки. Процес планування маркетингу подій включає в себе наступні стадії [3]: ситуаційний аналіз (визначення стану підприємства); визначення цілей маркетингу подій; ідентифікація цільової групи; визначення стратегії маркетингу подій; інтеграція в комунікативний мікс; визначення бюджету; планування заходу.

Складна економічна ситуація в Україні призвела до скорочення кількості підприємств Event-ринку на 50%. Українські компанії обмежують витрати, не пов'язані безпосередньо з основною діяльністю, у першу чер­гу скорочення торкнулися бюджетів, що виділяють на спеціальні заходи, а це боляче вдарило по вітчизняному Event-ринку

Якщо навесні 2009 року в Києві налічувалося понад 800 Event -агенцій, то сьогодні в столиці залишилося трохи більше 400.

Рис. 1. Рівень попиту на Event-послуги (тис. чол)

Конкуренція серед Event-агентств посилюється, і багато компаній намагаються   залучити  замовників низькими цінами [4].

Щодо ринку Event – послуг наведемо результати проведеного дослідження.

Найбільшим попитом користу­ються такі Event -послуги, як промо-акції, конференції та презентація послуг (рис. 1).

Ринок Event-послуг в Україні по­чав активно розширюватися за ос­танні два-три роки. Сьогодні на да­ному ринку з'являються нові ком­панії, ринок бурхливо розвивається і значно змінюється не тільки кількісно, але й якісно. Послуги, що надаються, стали більш високого рівня, а жорстка конкуренція на ринку Event -послуг вимагає від компанії, що надає такий вид послуг, дедалі більше і більше креативних ідей. За­мовники віддають перевагу тим ком­паніям, які пропонують найбільш цікавий сценарій проведення заходу, що містить не тільки розважальне, але й смислове навантаження[10].

Рис. 2. Споживачі Event-послуг (за видами діяльності)

Значний розвиток рекламної ви­робничої бази, збільшення асорти­менту рекламно-сувенірної про­дукції сприяє яскравішому оформ­ленню корпоративного заходу Знач­но зріс і асортимент пропонованих розваг Останнім часом корпоративні заходи проводили переважно великі міжнародні компанії. Надалі і вітчиз­няні компанії будуть активно вико­ристовувати можливості Event–ринку.

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 3. Частота користування event-послугами

Плануються зміни й у специфіці за­ходів, що організовуватимуться. Як­що раніше основну частину замов­лень становили заходи, орієнтовані виключно на клієнтів, то у майбут­ньому компанії почнуть приділяти більше уваги власному персоналу і будуть частіше замовляти заходи, спрямовані на підвищення професійного рівня співробітників: тренінги, семінари, форуми,конфе­ренції [9].

Потенційними клієнтами Event-компаній визначено торго­во-посередницькі фірми, виробничі підприємства і фінансові установи (рис. 2), які користуються послугами як мінімум раз на півроку (рис. 3).

Провідні фахівці виділяють такі фактори, які впливають на Event -ринок сьогодні.

1. Відсутність регуляторів ринку.

2. Клієнти не розуміють важливості Event-послуг.

3. Законодавчі аспекти та юридичні хитрощі[12].

Рис. 4. Найважливіші елементи івенту

Найважливішими елементами івенту визначено концепцію сце­нарію Event -заходу і креатив у роботі (рис. 4). Саме тому для підвищення рівня задоволеності наявних клієнтів і залучення нових клієнтів слід приділяти значну увагу розробці сце­наріїв, залучивши Асоціацію інвесторів України вплинути на форму­вання законодавчої бази у напрямі узаконення сценаріїв та активно за­лучати креативні розробки. Це до­зволить на якісно новому рівні просувати вже існуючі event-послуги[10].

З найбільш яскравих представ­ників ринку РА і BTL, шо організову­ють Event -заходи, варто назвати: «Аll Motion», «Brevis», «Clever Group», «Dialla», «Еuго RSCG», «МЕХ», «New Max Promotion», «Таlаn Proximity Ukгаіnе», «ТМА Draft Ukraine», «Twiga», «Альпака» BTL, «Нарру People»; відомі івент-компанії «Idea Вох» («Brand New»), «Порох», «Дрім Хантерз»; також власний сегмент ринку освоїли фірми «Барабан», «Бра­зилія», «Івент-Сервіс», «Ізюм», «Им­перия Праздника», «Киевские Праздники», «Серпантин»; у серед­ньому сегменті пропонують свої послуги «Artis-М», «Art-Studlo М», «Eventmedia», «Sun Lark», «Дважды Два», «Новий Формат», «Ексклюзив» та ін[11].

Рис. 6. Характеристики event-компаній, що не задовольняють споживачів(тис.чол)

Більшість клієнтів Event-компаній не завжди задоволені рівнем надання Event –послуг. Характеристики, за якими визначають рівень задоволення споживачів Event- послугами, є імідж – компанії, взаємозв’язок між компанією та клієнтом (рис. 5.)[12,13].

Методами просування та стимулювання збуту Event-послуг є: реклама у друкованих ЗМІ; Комерційні оголошення в Інтернеті; поширення інформації через адресну розсилку; залучення пабліситі; cтворення і просування власного інтернет-сайта; застосування того ж Event- маркетингу.

З метою стимулювання маркетингу подій доцільно застосовувати такі заходи (Табл.1)[8].

 

 

 

Таблиця 1.

Визначення ефективності маркетингу подій по відношенню до типу заходу

Тип події

Нефінансові показники

Фінансові показники

Промо-акції

Кількість розданих пробни­ків, проведених дегустацій, консультацій, зареєстрованих на сайтах компаній користу­вачів, гостей, приведених до стенду магазинів

Зміна рівня продажу

Презентації

Кількість людей, яка прийш­ла, час, проведений на заході

Кількість дзвінків щодо нових продуктів компанії

Прес-конференції

Кількість гостей і журналістів, яка прийшла; кількість статей, які були надруковані; кіль­кість розісланих прес-релізів; підсумкова кількість публіка­цій в Інтернеті та друкованих ЗМІ, які були надруковані

Немає даних

Виставки

Кількість відвідувачів стенду, кількість розданих «пробників»

Кількість   продажів   у день проведення заходу

Вечірки для парт­нерів і клієнтів

Кількість відвідувачів заходу, наявність усних домовленостей

Зміна рівня продажу

Масові заходи

Кількість гостей і журналістів, яка прийшла; час, проведений на заході; кількість розісланих прес-релізів; підсумкова кіль­кість публікацій в Інтернеті та друкованих ЗМІ і ТВ сюжетах

Кількість придбаних товарів під час  заходу, зміна рівня продажу в наступні 3 місяці

 

Висновок.У зв’язку з процесом глобалізації та інтернаціоналізації національних економік з’явилась доцільність розширення ринків збуту продукції. Для цього потрібні відповідні заходи, одними з яких є Event- маркетинг, як складова PR.

Цей вид просування широко відомий на світовому ринку та використовується досить часто.

Звісно існують певні недоліки в використанні Event- маркетингу, але вони компенсуються кількістю споживачів, увагу яких ці заходи зацікавили.

 Незважаючи на досить докладне вивчення питання у зарубіжній літературі, іноземними вченими на даний момент не вироблено достатньо чітких єдиних методик оцінки ефективності маркетингу подій. В Україні аналізом ефективності подій займа­ються найчастіше рекламні агентства з іноземним капіталом та досвідом, а також ті, котрі входять у міжнародну мережу агентств. Найчастіше аналіз події, яке підготувало рекламне аге­нтство для замовника, є тільки частиною айсберга, яку можна побачити. Це ключові показники ефективності (від англ. Key Performance Indicators, КРІ)  — система оцінки, яка допомагає організації визначити досягнення стратегічних і тактичних (опе­раційних) цілей. Їх використання дає організації можливість оці­нити свій стан і допомогти в оцінці реалізації стратегії. КРІ до­зволяє проводити контроль ділової активності співробітників і компанії в цілому в реальному часі. Таким чином, замовник не завжди ділиться цією інформацією.

Література:

1. Герасимов С. В., Тульчинский Г. Л, Лохина Т. Е. Менеджмент специальных событий в сфере культуры: Учебное пособие. — СПб.: Издательство «Лань»; Издательство «ПЛАНЕТА МУЗЫКИ», 2009. — 384 с.

2. Мелентьева Н. И., Бичун Ю. А. Маркетинговые коммуникации (теоретические и методические основы): Учеб. пособие/Санкт-Петербургскийгос. ун-т экономики и финансов. Кафедра маркетинга / Г. Л. Багиев(науч.ред.). — СПб.: Издательство СПб ГУЭФ, 2001. — 99 с.

3. Примак Т. О. Маркетингова політика комунікацій [Книга]: навчальний посібник / Т. О. Примак; МОНУ. — К.: Атіка; Ельга-Н, 2009. — 328 с.

4. Ромат Е. В. Реклама в системе маркетинга: Учеб. пособие для студ. экон. спец.вузов / Харьковская академия технологии и организации питания. — Х.: НВФ «Студцентр», 1995. — 229 с.

5. Слупский С. Event-рынок Украины: взгляд в будущее // Маркетинг и реклама. — 2008. — № 10. — С. 30—33.

6. Ткачук О. Event — важлива складова сучасного PR // Маркетинг в Україні. — 2010. — № 1. — С. 34—39.

7. Шагайда П. А. Международный опыт оценки эффективности событийного маркетинга // Экономические науки. — 2010. — № 68. —С. 249—252.

8. Тищенко Вадим. Фестиваль феєрверків: Все враження зіпсоване [Електронний ресурс] / Вадим Тищенко, Мальцева Марина//Українські новини: «Новинар»: http://novynar.com.ua/showbiz/30073. — Назва з екрану.

9. Киевский EVENT сезон'08. Событие сезона для ивенторов [Електронний ресурс] // Украин­ская выставочная компания «ВнешЭкспоБизнес». - Режим до­ступу : http://www.vneshexpo.kiev. ua/proekty/event_seson.htm. - На­зва з екрану.

10. Сирош Виталий. Event-марке­тинг: эффект присутствия [Елек­тронний ресурс] / Виталий Сирош // Международная маркетинговая группа. — Режим доступу : http://www.marketing-ua.com/arti-cles.php?articleld=859. — Назва з екрану.

11. Event-рынок Украины сокра­тился на 50% - держатся сильней­шие [Електронний ресурс] // Magic advertising. - Режим доступу : http://www. magic-events.com. ua/news/text3/. - Назва з екрану.

12. Портная Ксения. С праздни­ком по жизни [Електронний ре­сурс] / Ксения Портная, Татьяна Овинникова // Украинский дело­вой еженедельник «Контракты». -2008. — № 41. — Режим доступу до журн. : http ://www. kont rakty. com. ua/sho w/r us/article/34/41200811054.html. -Назва 3 екрану.

13. Ивенторы и клиенты: Есть контакт! [Електронний ресурс] // Ассоциация ивенторов Украины. -Режим доступу

http: //www. aeu .com. ua/news/show/i d/12/page/6/menu/53/lang/ru. ~ Назва 3 екрану.

14. Волошина Наталья. Пятый юбилейный бизнес-форум «Вдала Подія» [Електронний ресурс] / На­талья Волошина // Коммуникаци­онная группа PRomomix communi­cations. - Режим доступу : http://www.promomix.biz/news.php? item=20&page=l. - Назва з екрану.