Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент.

Щоткіна М.М.

Науковий керівник Атюшкіна В.В.

Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля

Маркетингові інформаційні системи на підприємстві

Для успішного функціонування маркетингу як системи задоволення потреб замовника необхідна інформаційна система, що відповідає потребам менеджерів з маркетингу щодо інформації про маркетингове середовище.

За Ф. Котлером, інформаційна система складається з людей, устаткування і процедур збирання, оцінювання та розподілу.

Маркетингові інформаційні системи створюються з урахуванням конкретних потреб підприємств, і тому в кожного підприємства — своя система. Будь-яке підприємство має низку специфічних особливостей як внутрішнього характеру (продукція, ціна, дистриб’юторська мережа, зв’язки), так і зовнішнього (ринок, конкуренція, замовники і т. п.), що впливають на процеси прийняття рішень. Мінімальна вимога до маркетингової інформаційної системи — задоволення інформаційних потреб кожного елементу маркетингу. Початковою ланкою інформаційної системи є менеджер з маркетингу. Від нього виходять вимоги до інформації, необхідної йому для роботи. Відповідно до потреб менеджерів з маркетингу створюється інформаційна система компанії.

За Ф. Котлером, маркетингова інформаційна система складається із систем внутрішньої інформації, маркетингової розвідки, маркетингових досліджень і аналітичної маркетингової системи.

Система внутрішньої інформації ґрунтується на внутрішніх джерелах даних (облік на підприємстві). Кожний відділ компанії збирає і реєструє дані про замовників, продаж, витрати і поточне надходження коштів.

На основі даних, що містяться в системі внутрішньої інформації, менеджери з маркетингу порівнюють результати різних рішень у різних часових інтервалах. Інформація, одержувана на виході з цієї системи, необхідна для прийняття рішень, оперативного планування і контролю.

Система маркетингової розвідки надає інформацію про динаміку зовнішнього середовища.

Аналітична маркетингова система. У її рамках розробляються моделі та здійснюється технічний аналіз маркетингової інформації і процесу прийняття рішень, після чого з’являється можливість пояснити, передбачити результати і поліпшити маркетинг.

На сучасному етапі економічного розвитку маркетингова діяльність підприємства стає важливою ланкою між підприємством та потенційним покупцем.

Особливою складовою маркетингової діяльності на підприємстві є маркетингова інформація, на основі якої приймається більшість управлінських рішень довгострокового планування і прогнозування виробничої діяльності. Правильне і постійне використання повної, достовірної, якісної маркетингової інформації забезпечує надійну підтримку та прийняття ефективних управлінських рішень, що, в свою чергу, дозволяє швидко пристосовуватися підприємству до ринкових змін.

Водночас, необхідною умовою ефективного використання маркетингової інформації, при прийнятті управлінських рішень, є формування маркетингової інформаційної системи, яка б забезпечувала надійну обробку інформаційних потоків.

На думку провідного науковця Л.В. Балабанової, маркетингова інформаційна система (МІС) або система маркетингової інформації є сукупністю інформаційних процесів для задоволення потреби інформації різних рівнів прийняття маркетингових рішень [1, с. 57].

На сьогоднішній день все більша кількість підприємств починає розуміти, що ефективне, безперервне, цілковите або часткове самозабезпечення маркетинговою інформацією стає все більш важливим інструментом підвищення конкурентоспроможності.

Незважаючи на вище зазначене, в Україні все алишається низка підприємств, які мало  приділяють уваги самозабезпеченню маркетинговою інформацією. Як правило, в разі необхідності вони звертаються за послугами до сторонніх дослідницьких організацій залишаючи поза увагою власні можливості тарезерви, що в інформаційному віці являється слабкою стороною для підприємства.

Основними причинами даної ситуації є нерозуміння керівництвом важливості маркетингової інформації та ринкових змін; неправильне поєднання надання послуг дослідницьких організацій та проведення досліджень власними силами; незнання та неспроможність формування ефективної МІС;

Процес формування маркетингової інформаційної системи може складатися з декількох етапів: підготовчий; впровадження; етап функціонування. На кожному з цих етапів для ефективного впровадження МІС потрібно вирішити ряд завдань.

Таким чином для ефективної адаптації підприємства до ринкових змін необхідно формувати надійну маркетингову інформаційну систему, як ефективного джерела постійного надходження необхідних маркетингових даних для правильного прийняття та управлінських рішень та швидкої адаптації підприємства до ринкових змін. 

Література

1. Маркетинговий менеджмент: Навчальний посібник./ За ред. Л.В. Балабанової. 3-те вид, перероб. ідоп. – К.: Знання, 2004. – 354 с.

2. Близнюк С.В. Маркетинг в Україні: проблеми становлення та розвитку. 2-ге вид., вип.. і доп. – К.:ІВЦ „Видавництво „Політехніка”, 2004. – 400с.:

3. Прауде В.Р., Білий О. Б. Маркетинг: Навчальний посібник. – К.: Вища шк.., 1994. – 256 с.