Економічні науки/6. Маркетинг і менеджмент

К.е.н., доцент Краус Н.М.

Полтавський національний технічний університет ім. Юрія Кондратюка

Аспірант Краус К.М.

ВНЗ Укоопспілка “Полтавський університет економіки і торгівлі”

Полтава, Україна

ЯКІСТЬ ПРОДУКЦІЇ ТОРГОВЕЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ – ОСНОВА ЇХ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ

Україна є невід’ємною частиною світової спільноти, що прагне європейської інтеграції та активної участі у світових економічних процесах. Подолання негативного впливу макроекономічних чинників на розвиток ринку якісної продукції в Україні й формування сприятливого маркетингового середовища є сьогодні одним із вирішальних завдань нашої держави. Існуюча державна політика недостатньо стимулює розвиток підприємств-виробників і торговельних підприємств, що пропагують якісні та екологічні товари.

Нині для більшості підприємств України, вся продукція без дефектів, які б перешкоджали її продажу, має для них цінність. Однак, для споживачів цінність мають лише ті товари, що відповідають їх очікуванням. Відтак, основне завдання маркетингової діяльності вітчизняних торговельних підприємств полягає у найбільш повному задоволенні купівельних запитів споживачів, адже тільки цей шлях веде максимізації прибутку [3, с. 27].

Іноземний досвід свідчить, що покупці найбільше цінують ті блага, які здатні найповніше та найкраще задовольнити їх потреби. Тобто ефективність підприємницької діяльності, зокрема маркетингової, залежить, в першу чергу, від досягнень у сфері якості – відповідності якісних характеристик товару вимогам покупців. Особливо актуальним цей постулат є у практиці маркетингу продовольчих товарів, де вимоги до якості продукції персоніфікують можливість безпечного їх споживання.

Якість продукції повсюдно у світі виступає потужним інструментом впливу виробника та продавця на рішучість покупця щодо придбання певного товару. А тому висока якість продукції сприяє набуттю переконливих конкурентних переваг торговельними підприємствами, обґрунтовує можливість підвищення цін, створює сприятливий імідж товарам і підприємствам.

В наш час спостерігається бездефіцитність і певна насиченість ринку України товарами, що виховує у покупців сприйняття товару як виразного образу, який складається зі споживчих характеристик, що відповідають вимогам ринку, ринкових атрибутів (упакування, товарний знак, товарна марка) і якісних ознак [4]. Якісні особливості продукції, що включають смакові, естетичні, соціальні, ергономічні, екологічні й економічні властивості, характеризують ступінь корисності товару та рівень його конкурентоспроможності на ринку.

В цих умовах торговельним підприємствам слід постійно вдосконалювати якісні характеристики своєї продукції відповідно до вимог ринку, споживачів і прогресивних технологій. Відтак, заходи маркетингової товарної політики підприємств у сфері якості повинні базуватися на результатах досліджень споживчих вимог, переваг конкурентів та досягнень НТП.

Особливого значення в умовах європейської інтеграції України набуває якість продовольчих товарів та їх відповідність світовим нормам. Неякісний харчовий продукт, реалізований торговельним підприємством, спроможний завдати значної шкоди здоров’ю і безпеці кінцевого споживача, що похитне імідж підприємства. Концепція управління якості вимагає не просто підтримки певного, нехай і досить високого, рівня якості, а задоволення споживача.

На досягнення і підтримку якості товарів на належному рівні повинні бути націлені всі функціональні підрозділи торговельного підприємства, які повинні в своїй роботі керуватися стандартами якості. Найпрогресивнішими у світі визнані японські стандарти якості, основа яких – культура якості [3, с. 28].

Культура якості – це комплексне поняття, що включає якість сервісного обслуговування, якість звітної документації, якість виконання виробничих операцій, контроль ринку збуту продукції, аналіз ринкової кон’юнктури, післяпродажне обслуговування.

Сьогодні у розвинених країнах світу набуває поширення на торговельних підприємствах екологічний менеджмент якості, що заснований на заходах щодо захисту довкілля й здоров’я споживачів, виробників, торговців; екологічності виробничих процесів, якісних характеристиках товарів і глобальних маркетингових концепцій у сфері якості.

Використання екологічного маркетингу (і, як наслідок, посилення темпів розвитку ринку якісної та екологічної продукції) орієнтується як на інтереси покупців, так і на критерії прибутковості підприємницької діяльності. І це не лише приклад екологічно орієнтованого партнерства, але й інтеграція зусиль торговельних підприємств на взаємодію з місцевими органами влади й науковими експертами у ході формування стійких ринкових відносин [2, с. 32].

Останні дозволяють не лише вирішувати завдання обміну інформацією та досвідом, надання консультаційних послуг з метою підтримки екологічних ініціатив, але й тримати у полі своєї уваги соціальні проблеми. У цьому сенсі ідея екологічного маркетингу відповідає сучасним уявленням про так званий трикутник стійкого розвитку, що має бути не лише екологічно безпечним (інституціональний рівень) й економічно ефективним (макрорівень), але й соціально справедливим (соціальний рівень) [1, с. 38].

Інноваційні концепції маркетингу (маркетинг 3.0, інтрамаркетинг та маркетинг відносин) розглядають якість продукції як засіб задоволення вимог споживачів. При цьому можливі такі варіанти трактування якості товару:

- гнучкість – якість, що задовольняє вимоги споживачів;

- диверсифікованість – якість, що задовольняє вимоги кожної цільової групи споживачів;

- інноваційність – якість, що випереджає вимоги споживачів, сприяє їх лояльності та підтримці іміджу підприємства;

- унікальність – унікальна якість товару [4].

В сучасній економічній літературі найдосконалішою концепцією маркетингу є концепція соціально-етичного маркетингу, що має низку схожих рис із концепцією екологічного менеджменту якості. Соціально-етичний маркетинг орієнтований не лише задовольняти запити потенційних і реальних споживачів, але й сприяти тому, щоб ні товар, ні виробник чи торговець не нашкодили покупцеві, навіть задовольняючи його виявлений попит.

Отже, в умовах розвитку ринкових відносин в Україні застосування концепцій управління маркетингом на ринку продовольчих товарів є дуже актуальним. Останнім часом загострюється світова продовольча криза, нераціональне використання різних ресурсів у харчовому бізнесі, забруднення довкілля, що провокує невідкладне використання в підприємницькій практиці заходів, які знижують непродуктивні витрати, поліпшують результати та сприяють інноваційному розвитку торговельних підприємств.

Глибоке знання та застосування основних постулатів управління екологічним маркетингом нині сприяє комплексному вирішенню наявних проблем, які стоять перед торговельними підприємствами на продовольчому ринку і забезпечує зростання ефективності їх управлінської, маркетингової, інноваційної  та підприємницької діяльності в цілому.

 

Література

1. Безруков В. Оценка инновационной деятельности промышленных предприятий /  В. Безруков, Г. Остапкович // Экономист. – 2001. – № 5. – С. 37-41.

2. Бєлякова О.В. Забезпечення інноваційного розвитку ринку екологічно чистих товарів регіонального рівня / О.В. Бєлякова // Вісник Хмельницького національного університету. Серія: Економічні науки. – Хмельницький: Хмельницький національний університет, 2011. – № 6. Т. 4 (181). – С. 32-35.

3. Звягінцева, О.Б. Роль управління якістю товару в маркетинговій діяльності підприємства / О.Б. Звягінцева // Економіка харчової промисловості . – Одеса: Одеська нац. акад. харч. Технологій, 2009. – № 1. – С. 27-31.

4. Созинов А. Обеспечение качества управления маркетинговыми процессами предприятия. – К. : Наука, 2007. – 310 с.