Солонський С.С.

Мелітопольський Державний Педагогічний Університет

ім. Богдана Хмельницького, Україна

Інформаційні системи управління підприємством

Науково-технічна революція, широко розгорнулася в другій половині XX століття, породила надії на те, що за допомогою нових наукових дисциплін і нової техніки будуть вирішені важкі проблеми та протиріччя людського життя. Автоматизація та створення інформаційних систем є на даний момент однією з найбільш ресурсномістких областей діяльності техногенного суспільства. Однією з причин активного розвитку даної області є те,що автоматизація є основою докорінної зміни процесів управління,що грають важливу роль в діяльності людини і суспільства. Виникають системи управління, дія яких спрямована на підтримку або поліпшення роботи об’єкту за допомогою пристрої.

Існує багато видів інформаційних систем: системи обробки даних,інформаційні системи управління, маркетингові системи, системи бухгалтерського обліку та інші, що використовуються в різних організаціях.

Важливі функції серед них виконують інформаційні системи управління.

Інформаційні системи управління (ІСУ) - це будь-які системи, які забезпечують людей даними або інформацією про операції, які виконуються в організації. ІСУ використовуються в діяльності працівників, власників,клієнтів та інших ключових осіб в організаційній середовищі. Підтримка цих осіб здійснюється або шляхом ефективної обробки даних для надання допомоги у виконанні робіт, пов’язаних з транзакціями, або ефективним забезпеченням інформацією посадових осіб [1].

Системи обробки транзакцій надають допомогу у виконанні операцій. Обробляючи транзакції, вони насичують інформаційну систему даними, здійснюючи реєстрацію виконання операцій. Ці дані потім використовуються в роботі систем управлінських звітів і систем підтримки прийняття рішень.

Дані системи періодично готують відомості у вигляді звітів заздалегідь встановлених форм. Ці звіти потім використовуються менеджерами для прийняття рішень.

Існує безліч напрямків ІСУ: ресурси даних, стратегічне планування, розробка програмних засобів, телекомунікаційні системи,портфелі програм. Серед усіх напрямків слід виділити стратегічне планування: цей напрямок зберігає високий пріоритет вже багато років. Стратегічне планування - процес довгострокового планування, що здійснюється організацією для встановлення мети і визначення способів досягнення мети [2].

ІСУ впливають на багато характеристик організації:

1. Продуктивність праці (операційна ефективність). Вона має ставлення до швидкості, вартості та якості виконання рутинних завдань. Для підвищення продуктивності праці в організаціях застосовують системи обробки транзакцій. Також продуктивність праці в офісі підвищується за рахунок застосування систем настільного видавництва і систем презентаційної графіки.

2. Функціональна ефективність може бути поліпшена за рахунок застосування системи підтримки прийняття рішень.

3. Якість обслуговування клієнтів.

4. Створення і поліпшення продукції. Продукція буває двох видів: інформаційно-інтенсивна і традиційна. Інформаційно-інтенсивна продукція випускається в банківській діяльності, страхуванні, фінансовому обслуговуванні.

5. ІСУ відкривають перед компанією можливість зміни основ конкуренції.

6. Закріплення клієнтів і віддалення конкурентів. Інформаційні системи конкурентоспроможних переваг (ІСКП) обслуговують стратегічні потреби організації. ІСКП дають миттєвий і швидкий доступ до інформації про найважливіші фактори, що впливають на досягнення фірмою своїх завдань. Але головне те, що ІСКП виробляють такі інформаційні продукти та послуги, які сприяють залученню клієнтів до своєї фірми за рахунок клієнтів конкурента.

Будь-яка інформаційна система має на увазі участь у її роботі людей.

Серед персоналу, що має відношення до інформаційних систем, виділяють такі категорії, як кінцеві користувачі, програмісти, системні аналітики, адміністратори баз даних.

У сфері економічного менеджменту з інформаційними системами працюють дві категорії фахівців: керуючі кінцеві користувачі і фахівці з обробки даних. Кінцевий користувач - це той, хто використовує інформаційну систему або інформацію, яку вона випускає.

Фахівці з обробки даних професійно аналізують, проектують і розробляють систему[3].

Сьогодні інформаційні технології впливають не тільки на обробку даних, а й на спосіб виконання роботи людьми, на продукцію, характер конкуренції. Інформація в багатьох організаціях стає ключовим ресурсом, а інформаційна обробка - справою стратегічної важливості.

Більшість організацій не зможе успішно конкурувати, поки не запропонує своїм клієнтам такий рівень обслуговування, який можливий лише за допомогою систем, заснованих на високих технологіях.

Список використаних джерел:

1. Устинова Г.М. Інформаційні системи менеджменту/Навчальний посібник. - СПб: Изд-во «ДиаСофт ЮП», 2000. - 368 с.

2. Інформатика. Базовий курс/Симонович С.В. и др. - СПб: Питер, 2001. - 640 с.

3. Симонович С., Евсеев Г., Алексеев А. Загальна інформатика. - М.: АСТ- Пресс, 2010. - 592 с.