Науковий керівник: Лесько Ю.О.

Вінницький національний аграрний університет

ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ

У процесі здійснення своєї діяльності підприємства вступають у господарські зв'язки з різними підприємствами, організаціями й особами, наслідком яких є виникнення дебіторської заборгованості. Дебіторська заборгованість – це найвагоміша частина зобов’язань підприємства.

Метою роботи є вивчення причин виникнення та існування дебіторської заборгованості, та проведення внутрішнього аудиту.

Аналіз літературних джерел показав, що питанням проведення внутрішнього аудиту дебіторської заборгованості займались такі вітчизняні та зарубіжні вчені, як: Ахметбеков А.Н., Беренда Н.І., Брадул О.М., Бутинець Ф.Ф., Верхоглядова Н.І., Давидов Г.М., Дженік Г.Р., Дубровіна Т.А., Ільїна С.Б., Савченко В.Я., Собко В.В., Суйц В.П., Усач Б.Ф., Філіп Л. Дефліз, Чернелевський Л.М., Шеремет А.Д., Шило В. П., та ін.

З розширенням повноважень i набуття досвіду господарювання власника, керівника підприємства все частіше на підприємствах зустрічаються відділи внутрішнього аудиту. Такий структурний підрозділ об’єднує у своєму складі досвідчених бухгалтерів, які згідно затвердженого

керівником плану за погодженням з головним бухгалтером здійснюють наступний бухгалтерський контроль — внутрішній контроль — достовірності обліку та звітності, їх повноти та відповідності чинному законодавству, встановленим нормативам i стандартам [1].

         Завдання внутрішнього аудиту дебіторської заборгованості:

- установлення реальності дебіторської заборгованості та простроченої заборгованості (за якою минув строк позовної давності);

- перевірка правильності списання заборгованості, строк позовної давності якої минув;

- перевірка достовірності відображення в обліку дебіторської заборгованості залежно від прийнятого методу визначення реалізації;

- перевірка правильності та обгрунтованості списання заборгованості;

- дослідження правильності оформлення і відображення в обліку заборгованості за виданими авансами, пред'явленими претензіями.

         Внутрішній аудит дебіторської заборгованістю передбачає ряд послідовних етапів [2].

         На першому етапі внутрішньому аудиторові необхідно вивчити договори з покупцями, при цьому аудитору слід звертати увагу не тільки на умови договорів, але й на економічну доцільність такого виду договірних відносин.

         На другому етапі службі внутрішнього аудиту у ході проведення аудиту дебіторської заборгованості доцільно врахувати юридичні особливості та порядок відображення в бухгалтерському обліку товарного кредиту і торгівлі в розстрочку.

         На третьому етапі аудиту внутрішній аудитор здійснює взаємну перевірку видаткових накладних, податкових накладних, рахунків, виписок банку і договорів поставки: підсумкові та проміжні суми у видаткових накладних, рахунках та договорах повинні бути тотожні.

         На четвертому етапі внутрішнього аудиту ефективності управління дебіторської заборгованості внутрішньому аудитору необхідно вибрати форму забезпечення зобов’язаннь покупця та виділити для дебіторської дебіторської заборгованості.

         При проведення внутрішнього аудиту дебіторської заборгованості виникає ряд проблемних питань, яким зараз приділяється незначна увага, але які потребують негайного вирішення. До таких слід віднести[4]:

1) відсутність деталізації та співвідношення різних видів дебіторської заборгованості;

2)  особливості відображення в обліку дебіторської заборгованості;

3) застосування при проведенні внутрішнього аудиту зарубіжних методик, що не завжди є доцільно через відсутність необхідного обсягу вірогідної та доступної інформації щодо розрахунків з дебіторами;

4) відсутність наукових і практичних розробок можливих форм обліку дебіторської заборгованості, що забезпечило б надання якісної інформації про розрахунки з дебіторами;

         Отже, в процесі дослідження ми виявили, що дебіторська заборгованість відіграє важливу роль у сфері підприємницької діяльності. Для оцінки ефективності управління дебіторською заборгованістю в ході внутрішнього аудиту потрібно проводити її класифікацію по визначеним періодам. Ми розглянули ряд етапів щодо здійснення дебіторської заборгованості. Тож при проведенні внутрішнього аудиту виникають проблемні питання які вимагають негайного вирішення.

Список використаної літератури.

1.Савченко В. Я. Аудит:навч. посібн. / В. Я. Савченко – К.: КНЕУ, 2002. – C.322

2. Організація і методика аудиту : навч.-практичний посібник / В. В. Собко, Н. І. Верхоглядова, В. П. Шило та ін. –К. : ВД"ВД Професіонал"2004. с.624

3.Сметанко О.В. Внутрішній аудит дебіторської заборгованості як ефективний інструмент управління підприємством / О.В.Сметанко // Наукові праці НУХТ. – 2011р. – №34 – С.108 - 112.