Економіка/7. Облік і аудит

Булатова А.В.

Науковий керівник: Войчук Н.Г.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ НА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОМУ ПІДПРИЄМСТВІ

 

Ефективна діяльність підприємницької діяльності багато в чому залежить від дієвої організації системи незалежного внутрішньогос-подарського контролю – аудиту. Створення на вітчизняних підприємствах підрозділів внутрішнього аудиту та нормативного регулювання їхньої діяльності на сьогодні являється актуальним, складним і багатогранним питанням та існує низка проблем повязана з внутрішнім аудитом.

Вивченням  проблем займаються вітчизняні науковці, зокрема А.Н. Бортник, Ф.Ф. Бутинець, Н.І. Дорош, Л.В. Нападовська, О.А. Петрик, В.С. Рудницький, А.М. Сонін, Б.Ф. Усач. Вивчення робіт наведених авторів дало змогу з’ясувати характерні риси внутрішнього аудиту та побудови аудиторської служби на сільськогосподарському підприємстві.

Для того, щоб сільськогосподарське підприємство працювало безперебійно та ефективно, тобто отримувало від своєї діяльності прибуток,  потрібно  створити внутрішню аудиторську службу, яка контролює  операції, що відбуваються на підприємстві. У наш час контроль по господарському суб’єкті здійснює служба внутрішнього аудиту. Основними критеріями побудови внутрішньої аудиторської служби є спеціалізація та розміри підприємства.

Відомо, що проведення контролю повинно здійснюватися з  наміченої програми. Планування внутрішнього аудиту виступає основним і початковим етапом для проведення перевірки, а якісно проведена аудиторська перевірка сприяє покращенню фактичних показників роботи та пошуку нових орієнтирів розвитку підприємства.[3]

Існує багато думок, щодо впровадження внутрішнього аудиту на підприємстві, в тому числі сільськогосподарському. Створення такої служби на підприємстві призводить як до недоліків так і надає керівництву підприємства певні переваги, які наведено в таблиці 1.

Таблиця 1

Переваги і недоліки у впровадженні постійно діючої аудиторської служби внутрішнього аудиту на підприємстві.

Переваги

Недоліки

1.Внутрішній аудит – це ефективна система контролю за господарською діяльністю суб’єкта господарювання.

 

1.Не в достатній мірі виконується принцип незалежності аудитора.

 

2.Сприяє покращенню якості зовнішніх аудиторських перевірок

2. Існує можливість побудови помилкового уявлення зовнішніх аудиторів про фінансовий стан підприємства на основі ознайомлення із звітами внутрішніх аудиторів.

 

3.Внутрішнім аудиторам потрібно прикласти менше часу і зусиль для виявлення наявних відхилень

3.Зовнішні аудитори можуть з легкістю вказати на прорахунки не лише рядових працівників, але й керівника підприємства. Поради зовнішніх аудиторів базуються на багаторазовому спостереженні за діяльністю інших підприємств галузі.

 

 

Прийняття рішення про створення внутрішньої аудиторської служби на підприємстві покладається на власника та найвище керівництво компанії. Проведення внутрішнього аудиту допомагає встановити достовірність інформації, відображеної у звітності, виявити наявні відхилення облікових даних від фактичних, що сприяє покращенню ефективності процесів аналізу, прогнозування і планування, а, отже, й роботи підприємства в цілому [2]. Проте головним призначенням служби внутрішнього аудиту виступає контроль діяльності усіх структурних підрозділів підприємства.

Основними функціями системи внутрішнього аудиту на підприємстві, на наш погляд, виступають:

1) контроль за правильністю складання фінансової, статистичної, управлінської та податкової звітності;

2) контроль діяльності структурних підрозділів підприємства;

3) нагляд за роботою систем управління та передачі інформації;

4) оперативний контроль основних видів діяльності підприємства.[1]

Отже, впровадження на сільськогосподарських підприємствах внутрішнього аудиту, на нашу думку, має великі перспективи. Важливість внутрішнього аудиту визнана на світовому рівні, а тому суб’єкти підприємницької діяльності також повинні дати йому шанс продемонструвати свої можливості і довести як власникам, так і управлінському персоналу свою необхідність, як потужного інструмента підвищення ефективності бізнесу.

Література:

1. Гордієнко Н. І. Аудит, методика і організація: Навчальний посібник (для студентів економічних спеціальностей)./ Н. І. Гордієнко, О. В.Харламова, М. Ю. Карпенко - У 2 частинах. Частина 1. – Харків : ХНАМГ, 2007. – 163 с.

2. Огнева А. М. Аудит інформаційних систем і технологій / А. М. Огнева // Вісник Хмельницького  національного університету. – 2009. – №6. – С. 229-232.

3. Ченаш В. С. Внутрішній аудит як система забезпечення ефективного управління підприємством / В. С. Ченаш // Вісник Хмельницького національного університету. – 2009. – №6. – С. 116-119.