Экономические науки/2. Учет и аудит

 

Асистент Тиквій Н.В., Хитрук Н.С., Бородій Л.Ю.

  Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Методичне забезпечення судово-бухгалтерської експертизи

 

Розвиток ринкових відносин в Україні, на жаль, супроводжується зростанням кількості злочинів у економічній сфері та видозміною способів їх скоєння. Сьогодні розкриття злочинів у сфері економіки стає неможливим без знань судово-бухгалтерської експертизи. Більшість порушень економічного законодавства знаходить своє відображення в бухгалтерському обліку, тому для розслідування економічних злочинів, а також для розгляду господарських суперечок у суді необхідними є спеціальні знання в галузі бухгалтерського обліку, якими не володіє суддя та слідчий, і які є спеціальною сферою знань експерта-бухгалтера.

Дослідити обставини та встановити істину за фактами господарського життя, що відображені в обліку і за якими порушено кримінальну або цивільну справу, може лише експерт-бухгалтер за допомогою судово-бухгалтерської експертизи. У свою чергу, ефективність проведення судово-бухгалтерської експертизи залежить від правильної постановки запитань слідчим і використання експертом-бухгалтером правильної методики дослідження об’єктів експертизи, яка повинна формуватися на основі змісту інформації об’єктів судово-бухгалтерської експертизи [1, с.150].

Проблеми методології судово-бухгалтерської експертизи тривалий час є предметом досліджень науковців та практиків. Серед них можна назвати: Ласкіна М., Фортинского С.П., Ромашова А.М., Грешнікова П.Я., Атанесяна Г.А., Остроумова С.С., Базась М.Ф., Білуха М. Т., Бутинець Ф.Ф., Дмітрієнко Т.М., Чаадаєв С.Г., Камлик М.І., Шарманська В.М. та ін. Незважаючи на численні дослідження даної теми, слід відмітити відсутність чіткої наукової методики дослідження господарських операцій, відображених в матеріалах справи. Тому виникає необхідність дослідження та вирішення проблем щодо сутності та змісту методики судово-бухгалтерської експертизи.

Метою статті є теоретичне обґрунтування, висвітлення методичних підходів, загальнонаукових та спеціальних методів проведення судово-бухгалтерської експертизи з метою їх використання при розкритті економічних злочинів.

Методика судово-бухгалтерської експертизи являє собою сукупність методів, способів та прийомів вирішення завдань, які поставлені слідчими органами чи судом перед експертом-бухгалтером, тому саме запитання, поставлені слідчим, визначають методику судово-бухгалтерської експертизи.

Методом судово-бухгалтерської експертизи є сукупність способів і прийомів, які застосовуються експертом-бухгалтером при дослідженні об’єктів судово-бухгалтерської експертизи для встановлення фактичних обставин кримінальної чи цивільної справи в контексті діяльності господарюючого суб’єкта [2, с.64].

Всі автори, у проаналізованих нами літературних джерелах поділяють методи на загальнонаукові та власні. Загальнонаукові методи є основою для використання власних методів судово-бухгалтерської експертизи, які передбачають проведення певних розрахунків для відповіді на поставлені перед експертом-бухгалтером питання. Використання експертом-бухгалтером власних методів дослідження дозволяє виявити умови та причини правопорушення, розрахувати вплив факторів на певні результати діяльності підприємства, що забезпечує повноту експертного дослідження.

Крім того, слід зазначити, що найбільш детально методологію судово-бухгалтерської експертизи розглянув М.Т. Білуха. Він зазначає, що загальна методологія судово-бухгалтерської експертизи являє собою сукупність принципів матеріалістичної діалектики, а також загальнонаукові теорії пізнання, які досліджують закони розвитку наукового знання в цілому[3, с. 182].

Аналізуючи наукову та навчально-методичну літературу, можна виділити значну кількістю підходів науковців щодо класифікації та переліку методів, які застосовуються в судово-бухгалтерській експертизі, а саме:

Білуха М. Т. виділяє такі загальнонаукові методи як: аналіз і синтез, індукція і дедукція, аналогія і моделювання, абстрагування і конкретизація, системний і функціонально-вартісний аналізи, а також власні методи: документалістика; двоїсті методичні прийоми; органолептичні; калькулювання собівартості продукції та балансове узагальнення даних обліку; дослідно-експертні методичні прийоми; розрахунково-аналітичні методичні прийоми та експертне обґрунтування і реалізація висновків [2,с. 65].

Бутинець Ф.Ф. у своїх працях відображає такі загальнонаукові методи: аналіз, синтез, індукція, дедукція, аналогія, моделювання, абстрагування, конкретизація, формалізація, опис, порівняння, узагальнення, гіпотеза та такі власні методи як: розрахунково-аналітичні методи та способи документального контролю.

Автори  Волкова І.А, Мумінова-Савіна Г.Г., Назаренко Є.А. виділяють загальнонаукові методи та такі власні методи: розрахунково-аналітичні; документальні; органолептичні; узагальнення і реалізації результатів експертизи [4, с. 260].

Кєворкова Ж.А., Савін А.А. у своїх працях розглядали загальнонаукові та власні методичні прийоми, а саме: розрахунково-аналітичні; документальні та взаємозв’язки балансових показників.

Заслуговує на увагу поділ методів за ступенем узагальнення даних. Так, М.Ф. Сафанова, О.І. Швирьова, А.Р. Шляхов виділяють наступні рівні методів:

діалектичний метод, що включає операції пізнання: аналіз, синтез, порівняння, узагальнення, індукцію, дедукцію і т.д.; загальні методи, до яких відносять спостереження, вимірювання, моделювання, експеримент тощо; інструментальні, аналітичні та інші допоміжні методи, що застосовуються в одній, або декількох науках; спеціальні методи, які розробляються, або пристосовуються для дослідження конкретного одиничного об’єкта, або застосовуються лише в експертизах окремого виду. В порівнянні з попередньо зазначеними авторами, С.Г. Чаадаєв на другому рівні виділяє загальні методи, до яких відносить спостереження, вимірювання, опис, планування, експеримент, моделювання тощо.

Проаналізувавши всі вищезазначені підходи авторів щодо класифікації та переліку методів судово-бухгалтерської експертизи, пропонуємо власний підхід до огляду методів судово-бухгалтерської експертизи. В основу розробленої класифікації методів, що застосовуються в роботі експерта-бухгалтера, покладені положення наукового доробку В.П. Кохановського, яку автор присвятив дослідженню методології науки. Крім того, він зазначає не лише власні позиції, а досліджує погляди багатьох науковців. Таким чином, опираючись на дослідження автора,  доцільно виділити дві групи методів, що є основоположними для науки будь-якої галузі, − філософські та загальнонаукові [3, 184].

Таким чином, від правильної організації і чіткої методики судово-бухгалтерської експертизи в значній мірі залежить наскільки якісно буде проведено експертне дослідження і достовірно сформовано висновок, що має вирішальне значення для справи, яка знаходиться у провадженні органів дізнання, досудового і судового слідства.

Література:

1. Завора Т.М, Тополь І.С. Методичне забезпечення судово-бухгалтерської експертизи // Економіка і регіони: Науковий вісник Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка. – 2008. - № 4. – С. 149-151

2. Натуркач Н.Є. Посилення організаційно-методичних засад проведення бухгалтерської експертизи // Облік і фінанси АПК. – 2011. - № 1. – С. 63-65

3. Остап’юк Н.А. Методика бухгалтерської експертизи // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2008, № 4 (26), с. 179-185.

4. Колісник О.П. Теоретичні основи судово-бухгалтерської експертизи // Фінанси, облік і аудит. – 2009, № 14., с. 256- 263.