Экономические науки/7. Учет и аудит 

Дембіцька А.О., Дембіцька О.О.

Науковий керівник: д.е.н., проф. Денисюк О.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Коефіцієнтний метод аналізу грошових потоків

Функціонування підприємств у ринкових умовах передбачає безперервний рух грошових коштів. Основна мета аналізу грошових потоків полягає у виявленні причин дефіциту та надлишку коштів, виявленні джерел їх надходження та напрямків витрачання для контролю за поточною ліквідністю та платоспроможністю підприємства.

Питання теорії і практики економічного аналізу грошових потоків підприємств висвітлюються в роботах Н.В. Чебанова, Ю.А. Василева, М.А. Болюха, Ф.Ф. Бутинця, К.О. Баштова, В.В. Ясишеної, В.Р. Шевчук, С.І. Надточого та інших. Проте, питання аналізу грошових потоків підприємств потребує певного уточнення та узагальнення.

Метою статті є дослідження коефіцієнтного методу аналізу грошових потоків, обґрунтування необхідності і доцільність застосування аналітичних коефіцієнтів при проведенні аналізу грошових потоків.

Важливим в коефіцієнтному методі аналізу є вивчення динаміки різних коефіцієнтів, які дозволяють встановити позитивні та негативні тенденції, які відображають якість управління грошовими потоками підприємства, а також розробити необхідні заходи для внесення відповідних коригувань по оптимізації управлінських рішень в процесі здійснення господарської діяльності.

Проаналізувавши наукову літературу стосовно коефіцієнтного методу аналізу грошових потоків, можна відмітити, що науковці пропонують різну систему показників для аналізу грошових потоків.

Так, у методиці, яка пропонується Л.О. Волощук та О.В. Скаленко [1], аналіз грошових потоків ґрунтується на основі таких коефіцієнтів: 1) коефіцієнт якості чистого грошового потоку; 2) коефіцієнт ліквідності грошових потоків; 3)коефіцієнт ефективності грошових потоків; коефіцієнт реінвестування чистого грошового потоку від операційної діяльності.

Аналізуючи рух грошових коштів, В.П. Клочан та Н.І. Костаневич [2] рекомендують оцінювати перспективу платоспроможності і ступінь ризику укладання договорів, контрактів та угод підприємства, за такими коефіцієнтами: 1) коефіцієнт достатності чистого грошового потоку; 2) коефіцієнт ліквідності грошових потоків; 3) коефіцієнт грошової платоспроможності; 4) коефіцієнт розрахункової платоспроможності; 5) коефіцієнт ліквідної платоспроможності; 6) коефіцієнт критичної ліквідності.

С.І. Надточій [3] пропонує використати групування коефіцієнтів на основі таких класифікаційних ознак: 1) коефіцієнти ліквідності грошових потоків підприємства; коефіцієнти грошової місткості грошових потоків підприємства; 2) коефіцієнти ефективності грошових потоків підприємства; 3) коефіцієнти аналізу майбутніх грошових потоків; 4) коефіцієнти маневреності грошових потоків підприємства.

Так, В.В. Ясишена [4] для аналізу грошових потоків пропонує систему таких основних коефіцієнтів, яка включає: 1) коефіцієнт ліквідності грошових потоків, який у процесі аналізу може доповнюватися показниками абсолютної і поточної ліквідності; 2) коефіцієнт кореляції вхідного та вихідного грошових потоків, що характеризує синхронність позитивного і від’ємного грошових потоків у часі; 3) коефіцієнт якості чистого грошового потоку, що визначає якість грошового потоку за рахунок збільшення питомої ваги чистого прибутку, який отриманий від реалізації продукції і зниження її собівартості; 4) коефіцієнт достатності чистого грошового потоку, що визначає достатність акумульованого підприємством чистого грошового потоку з позицій його потреб; 5) середньоквадратичне відхилення грошових потоків і коефіцієнт варіації в досліджуваному періоді часу, щ вказують на ступінь рівномірності формування грошових потоків підприємства; 6) коефіцієнт ефективності грошового потоку в досліджуваному періоді, що визначає результативність управлінських рішень щодо грошових потоків, їх вплив на стан фінансової рівноваги; 7) коефіцієнт реінвестування чистого грошового потоку, який

показує частку грошових інвестицій спрямованих на заміну активів зростання виробництва.

Отже, огляд останніх наукових праць дозволяє виявити суттєві ознаки методичного забезпечення коефіцієнтного аналізу грошових потоків у ретроспективі, що домінує на сьогоднішній день на підприємствах. Ми вважаємо за доцільне здійснювати коефіцієнтний аналіз грошових потоків у стратегічному напрямку, вирішуючи проблеми забезпечення підприємств коштами та управління  їх грошовими потоками.

Таким чином, методика коефіцієнтного аналізу грошових потоків набуває все більшого значення та розповсюдження. Застосування коефіцієнтного аналізу грошових потоків підприємства дозволить йому забезпечити високий рівень оборотності його капіталу, ритмічність діяльності, знизити ризик неплатоспроможності і отримати додатковий прибуток і скоротити втрати за рахунок раціонального використання тимчасово вільних коштів.

Література:

1.Волощук Л.О., Скаленко О.В. Удосконалення методичного забезпечення аналізу грошових потоків та інвестиційної діяльності промислового підприємства як складових оцінки його фінансового стану // Труды Одесского политехнического университета. — 2009. — №2. — С. 256—262.

2.Клочан В.П., Костаневич Н.І. Аналіз грошових потоків сільськогосподарського підприємства // Економіка АПК. — 2007. — №9. — С. 56—60.

3.Надточій С.І. Коефіцієнтний аналіз грошових потоків підприємства в аспекті управління ними // Формування ринкових відносин в Україні. — 2006. —№7. — С. 8—12.

4. Ясишена В.В. Теоретичні аспекти аналізу грошових потоків підприємств // Економічний простір. — 2008. — №16. — С. 123—131.