Экономические науки/7. Учет и аудит

Калініченко М., науковий керівник Халахурда В. В.

Чернігівський державний інститут економіки та управління

Виділення центрів відповідальності як складова ефективного управління витратами

 

В сучасних умовах господарювання для підвищення ефективності господарської діяльності надзвичайно важливого значення набуває інформація про витрати не вцілому по підприємству, а в розрізі більш деталізованих об’єктів формування витрат. Організація обліку витрат на високому рівні за місцями виникнення витрат та окремих виробничими підрозділами забезпечує точність, достовірність калькуляції, а це сприятиме підвищенню ефективності управління.

Значний внесок у дослідження теоретичних та практичних аспектів проблеми організації обліку витрат за місцями формування та виробничими підрозділами зробили Ф.Ф. Бутинець, Ю.А. Верига, С.Ф. Голов, В.М. Костюченко, Л.В. Нападовська, В.В. Сопко, М.С. Пушкар та інші. В той же час деякі питання залишаються нерозкритими і потребують подальшого вирішення.

Організація бухгалтерського обліку витрат - це складний комплексний процес, який включає, крім відображення інформації на рахунках обліку у відповідності до нормативної бази та групування витрат за об’єктами обліку. Необхідність виділення таких об'єктів формування і обліку витрат, як місця виникнення, центри витрат і центри відпо­відальності, в першу чергу, пов’язана з потребами управлінського обліку та контролю. Групування витрат виробництва в розрізі виробничих підрозділів дозволяє усунути безконтрольність витрат і закріпити відповідаль­ність за їх величину за конкретними виконавцями і керівниками.

Місцем виникнення витрат називається місце, де вони фак­тично утворились. До місць виникнення витрат відносять структурні підрозділи (цехи, бригади, відділи, дільниці), які являють собою об'єкти но­рмування, планування і обліку витрат виробництва з метою конт­ролю і управління витратами виробничих ресурсів. Місця виникнення витрат є об'єктами аналітичного обліку витрат на виробництво за елементами витрат і статтями калькуляції. Ступінь деталізації витрат за місцями їх виникнення для кож­ного підприємства індивідуальна.

Центри витрат - це первинні виробничі і обслуговуючі оди­ниці, що характеризуються одноманітністю функцій і виробни­чих операцій, приблизним рівнем технічної оснащеності та орга­нізації, направленістю (спрямуванням) витрат. Їх виділяють в якості об'єкта планування і обліку витрат з метою деталізації витрат, посилення контролю і підвищення точності калькулювання.

Центри витрат відрізняються від місць виникнення витрат тим, що являють собою групування витрат в аналітичному обліку за окремими роботами, операціями, функціями всередині виробни­чих підрозділів. В економічній літературі є така думка, що центри витрат поді­ляються на дві групи - первинні та акумулюючі. До первинних центрів витрат відносять бригади, дільниці, відділи апарату управління тощо, а до акумулюючих - центри за сферами круго­обігу коштів - постачальницько-заготівельна, виробнича, орга­нізаційна, фінансово-збутова, непродуктивна діяльність.

Кількість центрів витрат залежить від галузевих особливостей, технології виробництва, організації праці, структури управління, рівня техніки тощо. Виділення центрів витрат і збір інформації залежить від прагматичних цілей і визначається потребами апа­рату управління.

З розвитком теорії управління виробни­цтвом і управління витратами з'явилось поняття «центр відповідальності». Головною метою створення центрів відповідальності є більш чітка організація контролю і регулювання витрат як функції управ­ління, забезпечення чіткої персоніфікованої відповідальності за рівень окремих витрат на підприємстві.

Деякі науковці ототожнюють поняття центрів витрат та центрів відповідальності, а інші вказують на те, що це різні поняття. Зокрема, С.Ф Голов зазначає, що центр витрат - це центр відповідальності, керівник якого контролює витрати, але не контролює доходи й інвестиції в активи центру. Л.В. Нападовська центри відповідальності визначає як фактично існуючі структурні елементи діяльності на чолі з відповідальним керівником: відділи, цехи, служби, склади, які характеризуються наявністю випуску продукції, витрат і доходів. І.Є. Давидович розглядає центри відповідальності як підрозділи підприємства, який очолює керівник (менеджер), що воло­діє делегованими повноваженнями і відповідає за результати ро­боти цього підрозділу, тобто це місце, де виникають правові відносини між учасниками господарських процесів.

Зазначимо, що центри витрат здебільшого пов'язують з кальку­люванням собівартості продукції, а центри відповідальності з управлінням собівартістю, тому ці поняття виражають різні еко­номічні процеси. При цьому в одному центрі витрат може бути один центр відповідальності (начальник цеху) або декілька центрів, якщо окремі особи цеху призначені відповідальними за раціональне використання ресурсів підприємства (головний ме­ханік відповідає за основні засоби, проведення ремонтів, налаго­дження устаткування, головний енергетик - за використання усіх видів енергії, майстри - за використання матеріалів тощо). Разом з тим бувають випадки, коли відповідальність поклада­ється на одну посадову особу, а об'єктом контролю виступає де­кілька центрів витрат. Наприклад, начальник цеху відповідає за формування собівартості по всіх дільницях, які входять у склад цеху.

Варто зазначити, що місця виникнення витрат і центри витрат мо­жуть повністю збігатися (цех, дільниця, бригада), але в цей же час цех, що складається з декількох дільниць, будучи центром відповідальності, охоплює декілька місць виникнення витрат.

Отже, виділення центрів відповідальності викликано необхідністю розподілу повноважень між працівниками підприємства, надання керівникам підрозділу прав самостійно приймати рішення та закріплення відповідальності за наслідки таких рішень. Ведення обліку за центрами відповідальності дасть змогу встановити належність витрат до конкретного центру витрат чи центру відповідальності, уникнути подвоєння даних та накопичення великого обсягу облікових робіт, отримати релевантну інформацію необхідну для здійснення аналізу, контролю та прийняття ефективних управлінських рішень.

 

Література:

 

1.     Голов С.Ф. Управлінський облік / С.Ф. Голов. – К.: Лібра, 2003. – 704 с.

2.     Давидович І.Є. Контролінг: [навч. посіб.] / І.Є. Давидович. – К.: ЦУЛ, 2008. – 552 с.

3.     Нападовська Л.В. Управлінський облік: [монографія] / Л.В. Нападовська. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – 450 с.

4.      Палий В.Ф. Организация управленческого учёта / В.Ф. Палий. – М.: Бератор-Пресс, 2003. – 224 с.

5.     Цал-Цалко Ю.С. Витрати підприємства: [навч. посіб.] / Ю.С. Цал-Цалко. – К.: ЦУЛ, 2002. – 656 с.