Головащенко О. М., Лаврік М.А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

ОПОДАТКУВАННЯ ПДВ ОПЕРАЦІЙ З МІЖНАРОДНИХ АВТОПЕРЕВЕЗЕНЬ ЗГІДНО ВИМОГ ПКУ

         Здійснення зовнішньоекономічної діяльності не можливо без участі перевізників, які здійснюють транспортування товару як у межах країни, так і закордоном. Діяльність транспортної галузі дає країні значні валютні надходження від експорту транспортних послуг. Одним з основних видів міжнародних перевезень є автоперевезення. Незважаючи на те що міжнародні автоперевезення є надзвичайно поширеним видом послуг, питання їх обліку для цілей оподаткування залишаються актуальними. Ще більшої актуальності це питання набуває у зв’язку з прийняттям та введенням в дію Податкового кодексу [1].

         Питання  відображення в обліку для цілей оподаткування підприємств-перевізників податку на додану вартість є предметом дослідження таких науковців, як: М.Шкриба, І. Остапихін, О. Самарченко та інші. Проте на сьогоднішній день питання обліку та порядку нарахування ПДВ потребує  додаткових досліджень.

         Таким чином, метою написання статті є дослідження та аналіз змін в оподаткуванні податком на додану вартість (ПДВ) операцій з автотранспортних перевезень.

         Загальні основи організації міжнародних перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом викладено в Законі України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. № 2344-III [2], згідно з яким  міжнародні перевезення  пасажирів  і  вантажів  - це перевезення  пасажирів  і  вантажів  автомобільним  транспортом   з   перетином державного кордону.

         В статті 53 цього закону викладені вимоги до організації міжнародних автоперевезень. До них допускаються резиденти України, які мають досвід роботи на внутрішніх автоперевезеннях на договірних умовах не менше трьох років.

Поряд з резидентами міжнародні перевезення можуть здійснювати і нерезиденти України. Перевезення по території Україні перевізником-нерезидентом на замовлення транспортного експедитора є об'єктом оподаткування за основною ставкою ПДВ (20%) згідно пп. «Б» п. 185.1 ст. 185 розділу V Податкового кодексу України [1].  Так як місце поставки знаходиться на митній території України, тоді згідно ст. 186 цього Кодексу: «місцем поставки послуг, пов'язаних з перевезенням пасажирів та вантажів, у тому числі з постачанням продовольчих продуктів і напоїв, призначених для споживання відповідно до пп. «В» пп. 186.2.1 п. 186.2 ст. 186 розділу V ПКУ, є місце фактичного надання послуг». При цьому особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету при поставці послуг нерезидентом, є особа, яка отримує такі послуги, якщо місце надання таких послуг знаходиться на митній території України (п. 180.2 ст. 180 розділу V ПКУ). Операція з поставки нерезидентом послуг з перевезення пасажирів і вантажів за межами митної території України не підпадає під визначення об'єкта оподаткування ПДВ. Ці положення майже не відрізняються, від положень, що діяли згідно з Законом України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97 [3].

Щодо перевізників-резедентів, які є платниками ПДВ, то прийняття Податкового кодексу значно полегшило правила оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з міжнародних перевезень вантажів.

Згідно з пп. 3.1.3 Закону України «Про податок на додану вартість» перевізникам, що здійснювали нероздільні послуги з міжнародних перевезень, слідувало розподіляти їх вартість пропорційно до фактичних відрізків перевезень на:

 - вартість перевезень від пункту відправлення на митній території України до пункту митного оформлення (прикордонного контролю) або від пункту митного оформлення (прикордонного контролю) до пункту призначення на митній території України з урахуванням 20% ПДВ;

- вартість перевезень від пункту митного оформлення до пункту призначення за межами України, між пунктами за межами України або від пункту відправлення за межами України до пункту митного оформлення з урахуванням 0%.

         З моменту прийняття Податкового кодексу України було спрощено визначення операцій з постачання послуг з міжнародних перевезень як окремого об’єкта оподаткування (пп. е пп. 185.1. ст.. 185 розділу V ПКУ).

         Також, пп. а пп. 195.1.3 п. 195.1 ст. 195 кодексу міжнародні перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою. Для цілей цього підпункту перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом (CMR).

         Таким чином, можна зробити висновки, що прийняття та введення в дію Податкового кодексу України значно спростило оподаткування ПДВ операцій з міжнародних автоперевезень саме у перевізників-резедентів. Якщо український перевізник здійснює перевезення за єдиним міжнародним перевізним документом, така операція обкладається ПДВ за ставкою 0 %. І немає ніякої різниці, хто буде оплачувати такі послуги - резидент чи нерезидент.

ЛІТЕРАТУРА

1. Податковий кодекс України від 02 грудня 2010р. № 2755 – VІ  [Електронний ресурс] – Режим доступу: < http://zakon2.rada.gov.ua/laws>.

2. Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. № 2344-III [Електронний ресурс] – Режим доступу: <http://zakon1.rada.gov.ua>.

3. Закон України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97  [Електронний ресурс] – Режим доступу: < http://search.ligazakon.ua >.