Сумець О. М., Холзунова І. С.

Академія внутрішніх військ МВС України

 

ФОРМУВАННЯ МОДЕЛІ ВИЗНАЧЕННЯ ОПТИМАЛЬНОГО ТЕРМІНУ СЛУЖБИ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ

 

У процесі створення операційної системи (ОС) досить важливим питанням є попереднє визначення оптимального терміну її служби в майбутньому періоді. А це можливо тільки за умови наявності відповідної прогнозної моделі. Таким чином, завдання створення моделі визначення оптимального терміну служби операційної системи є досить актуальним.

Для створення відповідної моделі застосуємо економіко-математичне моделювання для постановки й вирішення завдань щодо вибору оптимальної тривалості життєвого циклу Топт опера­ційної системи. Для спрощення припустимо, що такі вартісні показ­ники як витрати на створення ОС (Вос), експлуатаційні витрати на підтримку функціонування ОС за період життєвого циклу (ВЕ), витрати на добір і підготовку персоналу (Впп) і прибуток від функціонування ОС (П) є безупинно диференційними функція­ми часу t і, відповідно, терміну служби (Т), після завершення якого операційна система підлягає ліквідації. Виняток зроби­мо для функції ВЕ(Т), яка може мати «стрибок» у точці Т = Топт. Даний «стрибок» враховує суму прямих і непрямих витрат внаслідок досягнення ОС граничного стану (за якого контролюється і такий її параметр, як поточна ефективність. Ця величина може включати також і ліквідаційні ви­трати. Значення параметра Т безпосередньо до і після стрибка позначимо, відповідно, Т опт  і Топт+ (рис. 1).

Враховуючи зміст графіка, що поданий на рис. 1, представимо критерій опти­мізації у вигляді:

                                                 Вжц(Т) ® .                                               (1)

Відзначимо одну важливу обставину: якщо функція ВЕ(Т) має розрив за Т = Топт+, то значення Топт+ буде визначатися з наступної умови:

                                       Вжц(Топт+) = Вжц(Т +),                                   (2)

де supВжц(Т +) – точна верхня межа вартості життєвого циклу ОС.


Рис. 1  Графічна інтерпретація залежності Вжц(Т)

 

У випадку, якщо критерій Вжц(Т) ®  застосований до безперервної сфери залежності ВЕ(Т), то Топт+ ¹ Т.

На практиці для визначення оптимального життєвого циклу різних об’єктів, до яких можна віднести і різного роду операційні системи, використовується метод, заснований на критерії мінімально припустимої рентабельності. Для розгляду даного методу введемо поняття граничного рівня рентабельності, за досягнення якого подальша експлуатація системи буде просто недоцільна. Позначимо його через R. Оскільки R зручно вимірювати в безрозмірних одиницях, віднесемо його до досягнутого значення Вжц(Т). Тоді раціональний термін служби ТR визначимо з наступного рівняння:

                          або         .          (3)               

Використані поняття представлені в графічній інтерпретації на рис. 1, де показана типова залежність Вжц(Т) і нанесені значення Топт, Топт, Топт+ і ТR. За умови, якщо Т < Топт будемо мати:

                > 0.

У разі виконання даної умови можна вважати, що практично за всіх можливих випадків ТR £ Топт. Рівність же одержуємо, коли R = 0.

Що стосується співвідношення між Топт і Топт+, то воно залежить, крім інших чинників, від різниці BE(Т+) – BE(Т). 

Таким чином, справедливим буде висновок про те, що за досить малих величин R й неповноти інформації про складові функції Вжц(Т), використання критерію Вжц(Т) ®  є більш ефективним.

Отже, якщо технічне рішення обране, критерії Вжц(Т), ВE(Топт+) і R дають змогу вибрати оптимальну або раціональну тривалість життєвого циклу системи. Однак дані критерії мають більш широку галузь застосування у проектуванні й оптимізації саме операційних систем. Так, наведемо деякі міркування. Такий параметр, як термін служби (тривалість життєвого циклу), входить у критерії Вжц(Т), Вжц(Топт+) і R через функції, які характеризують основні техніко-економічні показники, що залежать від проектних розмірів ОС. Таким чином, у загальному випадку буде справедлива наступна залежність:

Вжц = Вжц(Т, а),                                             (4)

де а – вектор проектних технічних параметрів операційної системи.

Вжц(Т, а) ® ,                                            (5)

з якого поряд з оптимальними значеннями вектора а і визна­чається оптимальна тривалість життєвого циклу Топт операційної системи, що проектується.