Історія/1. Вітчизняна історія

Левківська Наташа

студентка І курсу

(науковий керівник – к.і.н. Лановюк Л.П.)

Національний університет біоресурсів і природокористування України,

Україна (м.Київ)

Новоград-Волинський – батьківщина Лесі Українки

25 лютого 1871 р. у Новограді-Волинському народилася Лариса Петрівна Косач-Квітка, відома світові як велика українська поетеса, драматург, громадська діячка Леся Українка. Запис про народження Лариси Петрівни Косач є у метричній книзі міської Соборної Преображенської церкви. Лариса прожила у Новограді-Волинському до моменту переїзду родини у Луцьк навесні 1879 р. [1].

Маленька біла хатинка, де народилася волинянка, стоїть до сих пір, не зважаючи на усі війни перш. пол. ХХ ст. У 1963 р., з нагоди 50-річчя памяті поетеси, у ній відкрито музей-бібліотеку. 25 лютого 1971 р. на відзначення 100-річного ювілею Лесі Українки на правах відділу Житомирського обласного краєзнавчого музею тут відкрито літературно-меморіальний музей Лесі Українки. У трьох кімнатах відтворено життя Косачів у місті: документи, картини, фотознімки, книги, меблі тих часів. Найсвятіше місце – дитяча кімната Лариси Петрівни. У куточку – віночок із стрічками, живі квіти та муляж метричної книги, відкритої на сторінці із записом про день і місце народження Лариси Петрівни Косач. Представлені особисті речі письменниці.

Окрема кімната зберігає реліквії сім’ї Косачів та людей, які часто спілкувалися з ними. Серед реліквій родини Драгоманових-Косачів побутові речі; рушник, присвячений М.П.Драгоманову; вишиванка, яку подарувала музею Ольга Петрова-Лютон, онука наймолодшої сестри Лесі Українки Ісидори Петрівни; корсетка та інші унікальні речі родини.

Сьогодні музей Лесі Українки – це літературно-меморіальний комплекс, який складається з меморіальної частини, відділу вшанування «Серед живих жива», а також просторого заквітчаного дворика. У залах відділу вшанування експонуються матеріали багатогранної літературної спадщини Лесі Українки.

За роки своєї діяльності музей став осередком культурного життя міста. У день народження Лесі Українки гостинно зустрічає шанувальників творчості поетеси літературна вітальня, де проходять традиційні зустрічі з творчою елітою «Плеяда паростків Лесиного краю», наукові конференції, відкриті уроки з вивчення творчості Лесі Українки та ін.

Шість з одинадцяти років, що сім’я Косачів прожила у Новограді-Волинському, родина перебувала у будинку Завадських. Ольга Петрівна Драгоманова-Косач згадувала:

«… перейшли жити в 1873-му, восени, на вулицю Завадських. Найнявши цілу садибу таки в пані Заводської, польки… Це була найкраща з трьох наших домівок звягельських, де ми, Косачі, проживали: мали-бо ми в Завадських дуже великий, хоч і одноповерховий, будинок, а до нього – розкішний садок. Теж дуже великий. Давня правдива панська оселя…

В домі Завадських у 1877 році 26 мая вродилася друга наша дочка, Ольга. З усього часу, прожитого в Звягелю, пробули ми в Завадських найдовше».

31 липня 1999 р., під час міжнародного свята літератури і мистецтва «Лесині джерела», тут відбулось урочисте відкриття будинку-музею родини Косачів. На стіні музею розміщена меморіальна дошка із скульптурно-барельєфним зображенням Петра та Ольги Косачів, їхніх дітей – Михайла, Лариси, Ольги (скульптор О. Коркушко, архітектор А. Черніченко).

Мета створення музею – це знайомство з духовною атмосферою родини Косачів-Драгоманових, її світоглядом, відношенням до батьківщини, до її природи, мови, звичаїв. Основним завданням та напрямком діяльності працівників музею є збір, вивчення, зберігання, експонування та популяризація матеріалів, які стосуються громадської, літературної та видавничої діяльності Олени Пчілки, професійної і громадської діяльності П.А.Косача та життя і творчості Михайла, Лесі, Ольги.

Фонди музею складають понад 500 одиниць музейних предметів, серед яких основною гордістю є колекція прижиттєвих видань О.Пчілки, М.Драгоманова, Л.Українки, М.Обачного, М.Старицького (книги др. пол. ХІХ ст. – поч. ХХ ст.) [2].

З метою залучення різних верств суспільства до світу мистецтва та з метою підтримки національної культури у залах Музею родини Косачів розміщуються тимчасові виставки прикладного та образотворчого мистецтва, які надають можливість познайомитись мешканцям та гостям міста з майстрами та їх здобутками. До участі у виставках запрошуються професійні та самодіяльні митці міста, району та інших регіонів країни.

 

Література:

1. Міста над Случем. – Житомир, 2009. – 250 с.

2. На сповідь до Лесі: Присвячується 40-річчю утворення літературно-меморіального музею у Новограді-Волинському. — Новоград-Волинський, 2003. — 110 с.