Педагогические науки/ 2. Проблемы подготовки специалистов

 

аспірантка Вишомірська Н.А.

Національний університет біоресурсів і природокористування України (м.Київ)

Особливості педагогічної моделі професійної адаптації

майбутніх агрономів під час навчання у ВНЗ

 

У науковій літературі процес моделювання розглядають як категорію теорії пізнання, сутність якого полягає у побудові моделі (уявної або матеріалізованої), що відображає об’єкт дослідження та дозволяє отримати про нього нову інформацію. Таким чином, під педагогічною моделлю розуміють таку обмірковано уявну та/або матеріально реалізовану систему, яка, відтворюючи об’єкт дослідження, здатна його замінити, надати уявлення про суттєво важливі характеристики педагогічного явища, системи, процесу [1]. До обов’язкових відносяться такі характеристики педагогічного моделювання: мета, об’єкт, предмет [2, 3].

У процесі адаптації студентів-аграріїв до професії у період навчання метою педагогічного моделювання є відображення системи перетворювальної роботи по підвищенню рівня професійної адаптації студентів-аграріїв у процесі навчання у ВНЗ. Об’єктом моделювання виступає процес професійної підготовки студентів-аграріїв; предметом моделювання – технологія професійної адаптації студентів-аграріїв у процесі їх професійної підготовки. Отже, під моделлю професійної адаптації студентів-аграріїв у процесі навчання у ВНЗ ми розуміємо послідовний алгоритм процесу професійної адаптації студентів-аграріїв з позиції можливих умов, напрямів, форм, методів його оптимізації, оцінки очікуваних результатів (див. рис. 1).

Ефективність моделі визначається вимогами до її проектування: повнота, якість, гнучкість, динамічність, координованість, системність.


Подпись: Процесуальний компонент

Рис. 1. Модель професійної адаптації студентів-аграріїв у процесі навчання у ВНЗ

Як видно з рис. 1., в основі моделі професійної адаптації студентів-аграріїв лежать загальні і специфічні закономірності навчально-виховного процесу вищої школи, а саме:

цілі професійної підготовки майбутніх аграріїв визначаються соціальним замовленням, потребами роботодавців, рівнем розвитку та можливостей психолого-педагогічної науки і практики;

зміст педагогічної діяльності по професійній адаптації студентів-аграріїв в умовах ВНЗ залежить від цілей професійної підготовки, темпів соціального і наукового прогресу,  індивідуальних можливостей студентів, ресурсних можливостей ВНЗ;

продуктивність професійної адаптації студентів-аграріїв корелює з інтенсивністю зворотних зв’язків у процесі професійної підготовки, обґрунтованістю коректуючи педагогічних впливів і взаємодій;

результати педагогічної діяльності з професійної адаптації студентів-аграріїв прямо пропорційні рівню усвідомлення й прийняття цілей освітнього процесу (мотиваційний компонент), кількісним та якісним показникам залучення студентів до практичної професійної діяльності (практичний компонент), адаптаційним можливостям та якостям студентів (особистісний компонент).

Таким чином, змодельована технологія професійної адаптації студентів-аграріїв ґрунтується на врахуванні закономірностей, теоретичних основ та аналізі реального стану професійної адаптованості майбутніх аграріїв у ВНЗ.

 

Література:

1.   Омельченко С.О. Взаємодія соціальних інститутів суспільства у формуванні здорового способу життя дітей та підлітків/ Омельченко С.О. − Луганськ: Альма-матер, 2007. − 352 с.

2.   Лодатко Є. О. Моделювання педагогічних систем і процесів/ Лодатко Є. О. − Слов'янськ: СДПУ, 2010. − 148 с.

3.   Мещанінов О. П. Сучасні моделі розвитку університетської освіти в Україні/ Мещанінов О. П. −  Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. Петра Могили, 2005. −  460 с.