Глєбова Н.О., асистент

Сердюк О., Барановська Ю., студентки

Державний вищий навчальний заклад

«Криворізький національний університет »

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СТУДЕНТІВ

Мотивація  займає провідне місце у структурі особистості та є одним з основних понять, що використовується для пояснення рушійних сил поведінки і діяльності. Зміст мотиваційної системи у цілому визначає зміст видів діяльності, характерних для людини. Мотиваційна система визначає як здійснювану діяльність, так і перспективу подальшого її розвитку. Тому проблема мотивації відноситься до числа важливих проблем у методологічному, теоретичному і практичному відношенні,  характеризується складністю і неоднозначністю [1].

Існуючі тлумачення поняття «мотивація», нерідко ускладнюють однозначне розуміння його змісту.  Мотивація, у широкому сенсі, - це все, що викликає активність людини: потреби, інстинкти, емоції, установки тощо.

Уперше термін «мотивація» вжив А. Шопенгауер у статті «Чотири принципи достатньої причини».  Під мотивацією він пояснював процес, який стимулює і підтримує поведінкову активність на певному рівні [7].

Як зазначив С.Л. Рубінштейн, «мотивація людської поведінки - це опосередкована процесом відображення суб’єктивна детермінація поведінки людини світом» [8, с.368].

Поняття «мотивація» визначається як сукупність причин психологічного характеру, що пояснюють поведінку людини, її початок, спрямованість і активність [6].

Між поняттями «мотивація» і «мотив» існує тісний зв’язок. Як зазначив П.М. Якобсон: «Коли люди спілкуються один з одним ... то, насамперед, виникає питання про мотиви, які підштовхнули їх на такий контакт з іншими людьми, а також про ті цілі, які з більшою чи меншою усвідомленістю вони ставили перед собою» [0, с.12].

Складність і багатоаспектність проблеми мотивації зумовлена множинністю підходів до розуміння її сутності, природи, структури, а також методів її вивчення. Основним методологічним принципом, що визначає дослідження мотиваційної сфери у вітчизняній психології, є положення про єдність динамічної (енергетичної) і змістовно-смислової сторін мотивації. Активна розробка цього принципу пов’язана з дослідженням таких проблем, як система відносин людини, співвідношення змісту і значення, інтеграція спонукань та їх смисловий контекст, спрямованість особистості та динаміка поведінки, орієнтування у діяльності тощо [3].

Навчальна мотивація представляє собою окремий вид мотивації, включеної у діяльність навчання, навчальну діяльність.  Мотивація навчальної діяльності визначається цілим рядом специфічних факторів. По-перше, самою освітньою системою, освітнім закладом,  де здійснюється навчальна діяльність; по-друге, - організацією освітнього процесу; по-третє, - суб’єктними особливостями студентів (віком, статтю, інтелектуальним розвитком, здібностями, рівнем домагань, самооцінкою, взаємодією з іншими студентами тощо); по-четверте, - суб’єктними особливостями педагога і, перш за все, системою його відносин до студента, до справи; по-п’яте, - специфікою навчального предмета [0].

У психологічній літературі пряме визначення терміну «навчальна мотивація» відсутнє. Можливо, це пов’язано з термінологічною неясністю, яка існує у загальній психології. Терміни «навчальна мотивація», «мотивація навчання», «мотивація діяльності навчання», «мотиваційна сфера студента» використовуються як синоніми у широкому або вузькому сенсі. У першому випадку, ці терміни позначають всю сукупність мотивуючих факторів, що викликають активність суб’єкта і визначають її спрямованість. У другому випадку, даними термінами позначають досить складну систему мотивів [0].

Мотиваційні механізми представляють систему взаємодіючих факторів,

засобів, структур, відносин і звязків. Для забезпечення ефективності навчання необхідно, щоб особливості побудови й організації навчального процесу на різних етапах освіти відповідали мотиваційній сфері студента. Підвищення мотивації необхідне зокрема тому, що саме нею пояснюється інтенсивність у здійсненні обраної дії, активність у досягненні результатів і мети діяльності.

Серед умов створення позитивної мотивації навчання відмічають [2]:

- відповідність навчального процесу тим цілям, які ставить перед собою студент;

- задоволення пізнавальних інтересів і потреб студентів у навчальній діяльності;

- наявність ініціюючих факторів навчання - новизни, дослідницьких і творчих елементів;

- актуалізація когнітивних, потребових, регуляційних, виконавчих функції і параметрів мотивів (види, рівні, етапи, якості, вияви);

- диференційованість типів мотивації у різних формах навчання, врахування їх взаємодії;

- розходження попередньої мотивації, яка є у студента до початку навчання, і власне мотивації навчання, яка повинна регулюватися викладачем;

- посилення дії спонукальних мотивів, самоствердження і самореалізації в умовах соціального запиту (духовного, інтелектуального і професійного).

У психології відомо, що розвиток мотивів навчання йде двома шляхами:

1. Через засвоєння учнями суспільного змісту навчання.

2. Через саму діяльність навчання учня, яка повинна чимось зацікавити його [50].

Перший шлях вбачає головне завдання викладача у тому, щоб, з одного боку, довести до свідомості студента ті мотиви, які не є суспільно значущими,

але мають досить високий рівень дієвості. З іншого боку, необхідно підвищити дієвість мотивів, які усвідомлюються студентами як важливі, але реально на їхню поведінку не впливають. Цей шлях формування навчальної мотивації пов’язаний безпосередньо з особливостями організації навчального процесу. У психології виявлено досить багато конкретних умов, що викликають інтерес студентів до навчальної діяльності. Серед них: спосіб розкриття навчального матеріалу, організація роботи над предметом малими групами, відношення між мотивом і метою діяльності, проблемність навчання.

Набуття знань, умінь та навичок студентами у процесі навчання відбувається безпосередньо через дії, спрямовані на вирішення конкретних задач. Ієрархія дій знаходиться у прямій залежності від різних форм мотивації суб’єктів навчання (навчально-пізнавальні мотиви пов’язані з теоретико-пізнавальними способами дій, оволодіння узагальненими способами дій характерно для мотивів самоосвіти тощо). Як підкреслив С. Л. Рубинштейн: «Включення дії у новий, більший контекст додає їй нового змісту і велику внутрішню змістовність, а її мотивації - значну насиченість» [8, с. 102]. У залежності від того, в яку мотиваційно-змістовну систему включена дана дія, змінюється не лише її спрямованість, але й ефективність виконання. Саме тому, необхідним є пристосування педагога до конкретного суб’єкта навчання.

У вітчизняній психології у цілому прийнятий розподіл: діяльність - дія - операція. Для діяльності є характерним наявність власного мотиву. Діяльність складається з послідовності дій. Дії складаються з операцій, що відповідають конкретним умовам [5].

Зміст навчальної діяльності (предмет, позначка, умови, дії, операції, уміння, навички, оперування відібраним матеріалом, тематика, тексти тощо) повинен мати диференційований характер у залежності від значущості різних навчальних дій для суб’єкта навчання, його установок і перспектив, етапу, виду, форми навчання. Зміст навчання є чинником мотивації навчальної діяльності. Тому врахування установок і мотивів навчання має бути вихідною точкою при складанні програм навчання, розробці курсів, спецкурсів, програм, тематики, при доборі інформації.

Якщо у мотиваційній сфері студента домінують пізнавальні мотиви, то значна частина навчального процесу має бути приділена розумовим діям оперування (аналізу, порівнянню, складанню з частин  цілого,  комбінуванню,

побудові орієнтирів подальшої діяльності, програм, алгоритмів тощо).

Щоб забезпечити ефективність навчання та підтримати його мотивацію,

необхідно при організації змісту навчання враховувати як теоретичне обґрунтування раціональної подачі і добору навчального матеріалу, так і потребово - мотиваційну сферу навчання, зміну мотиваційних станів студента.

При доборі й упорядкуванні навчального матеріалу важливо враховувати раніше отримані суб’єктом знання, здатність уловлювати зв’язок між відомим і невідомим. Подача змісту матеріалу та інформації має відбуватися у залежності від інтересів і потреб студентів.

У навчанні процес мотивації є безперервним, оскільки вивчення будь-якого навчального матеріалу закладає основу для викладання нового. Мотивація не повинна завершуватись при проходженні чергового відрізку навчання, вона має зберігатися і підсилюватися для подальшого навчання. Процес мотивації у навчанні має характер певного циклу, він повторюється на кожному навчальному відрізку на вищому рівні. Саме тому, забезпечення викладачем кожного етапу мотиваційного циклу у навчанні має здійснюватись за допомогою спеціальних прийомів і методів. Серед основних методів і прийоми мотивації, а також стимулювання навчання можна виділити такі, як: комунікативна атака; доведення та переконання; сугестія (навіювання); подолання перешкод; делегування; закріплення позитивного враження.

Таким чином, мотивація повинна розглядатися як процес спрямовуючий, регулюючий і активізуючий діяльність суб’єкта навчання. Мотивація визначає змістовну вибірковість у навчальній діяльності, впливає на вибір преференційних факторів, тому що справжні мотиви краще виявляються до ситуації вибору. Селективна функція мотивації забезпечує узгодження розумів і засобів, які необхідні для її підтримки. Розробка методики вивчення потреб, інтересів, цілей, деструктивних, стимулюючих факторів як основних компонентів мотиваційної сфери суб’єкта є найважливішою складовою навчання. Для підсилення в учнів  мотивації навчання, викладач має працювати щонайменше у трьох напрямах: задіяти якомога більшу кількість мотивів; збільшити активізацію найбільш значущих мотивів; забезпечити необхідні ситуативні фактори.

Література:

1. Архипова М. В. Проблема мотивации: прошлое и настоящее / Под общ. ред. Г. Д. Ахметовой.  — Челябинск: Два комсомольца, 2011.

    2. Журавльова О. І. Сучасні проблеми мотивації педагогічної діяльності в процесі навчання у вищій школі/ [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/pspo/2005_8_2/doc_pdf/jyravleva.pdf

    3. Занюк С. Психология мотивации. К.: Эльга-Н; Ника-Центр, 2002.

    4. Зимняя И. А. Педагогическая психология. - М.: Логос, 2000. – 384 с.

    5. Леонтьєв А. Н. Діяльність. Свідомість. Особистість. - М.: Просвещение, 1982.

     6. Маклаков А. Г. «Общая психология».: Учебник для вузов. – СПб.: Питер, 2004. – 583 с.: ил. – (Серия «Учебник нового века»).

     7. Попова А. К. Особенности управления системой мотивирования в процессе стратегического управления предприятием // Экономист, 2006. - № 12.

     8. Рубинштейн С. Л. Проблемы общей психологии. - М.: Педагогика, 1973.

     9. Симонова Н. М. Экспериментальное исследование структуры моти-вации при усвоении иностранного языка в вузе: Авторефер. дисс. … канд. психол. наук, 1997. - 210 с.