Пішеніна К. К.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Головний спеціаліст  відділу планування

та реалізації наукових програм

департаменту наукової діяльності та ліцензування

 

Основні важелі удосконалення

державного управління  системою

 науково професійної ступеневої освіти

 

         У сучасних умовах актуальною є необхідність вдосконалення системи державного управління науково професійною ступеневою освітою на основі нових підходів до його змісту та організації, формування рис і ознак соціальної адекватності.

На нашу думку, вдосконалення механізмів державного управління  науково професійною ступеневою освітою шляхом посилення євроінтеграційного вектору та впровадження моделі досконалого  управління відповідатиме сучасним умовам трансформації українського суспільства та динаміці розвитку глобального середовища, в якому функціонує система  освіти. Впровадження удосконалених організаційно-управлінських технологій адаптації освітньої сфери до нових соціально-економічних умов можливо за рахунок внесення в управління якісно нових елементів без радикальних змін організаційної структури, що забезпечує реалізацію базових науково-освітніх функцій  на теренах європейського освітнього простору.

Сучасні  пропозиції щодо удосконалення державного управління  освітою в процесі реформи, а саме: удосконалення інформаційно-комунікативної системи між державою та суспільством в процесі реформування  освітньої сфери та впровадження методики критеріальної оцінки розвитку навчальних закладів на сучасному етапі потребують більш детального розгляду із застосуванням різноманітних методів дослідження, запропонованих у наших дослідженнях.

 

Впровадження моделі CAF  як адаптаційного заходу може вважатися дієвим способом вдосконалення зазначеної системи управління. Модель CAF (Common Assesment Framework – Загальна Схема Оцінювання) – інструмент загального управління якістю (TQM), що виник в результаті об’єднання моделі досконалості Європейського фонду управління якістю (EFQM) і моделі Німецького університету адміністративних наук у м. Спайере. Фундаментальною основою моделі CAF є розуміння, що найкращі результати діяльності організації, результати для громадян/ споживачів, працівників та суспільства досягаються завдяки лідируючої ролі керівництва, яке реалізує стратегії і плани, надихає працівників, розвиває зв’язки з партнерами, ефективно розпоряджається ресурсами і забезпечує функціонування процесів.

Модель CAF дозволяє побачити цілісну картину організації одночасно під різними кутами зору і надає комплексний підхід до аналізу її діяльності. Перспективність, можливість отримання позитивного результату залежить від компетентного застосування даної моделі.

         Результатом модернізації системи науково професійної ступеневої  освіти в Україні має стати оновлена система, яка повинна відрізнятися від існуючої високим ступенем соціальної адекватності, тобто максимальним чином відповідати потребам особистості, суспільства, держави та бути спрямована на ефективне функціонування в ринковому середовищі.

Важливою умовою вдосконалення державного управління науково професійною ступеневою освітою в умовах постійного підвищення вимог суб’єктів ринку до освітніх послуг, що має свій вияв у індивідуалізації освітніх потреб, існуюча організаційна структура професійної  освіти не може забезпечити їх диверсифікованість та соціальну відповідність. За таких обставин найбільш оптимальним засобом функціонування науково професійної ступеневої  освіти  є перехід до вдосконалених структур на основі  позитивного досвіду міжнародних організацій, що містять у собі елементи спеціалізації функціональної форми, автономність, можливість гнучкого перерозподілу ресурсів організації.

         Темпи і характеристики розвитку системи державного управління науково професійною ступеневою  освітою вирішальним чином залежать від сукупності факторів та умов, серед яких одним з найбільш впливових є особистісний. Сучасній системі державного управління науково професійною ступеневою  освітою потрібні професіонали, які здатні забезпечити пріоритетну спрямованість управління на кожному його рівні щодо вирішення завдань суспільного розвитку.       Рівень професіоналізму управлінських кадрів як фактор, що вирішальним чином впливає на ефективність державного управління науково професійною ступеневою   освітою, потребує удосконалення з урахуванням критеріїв соціальної адекватності (особистісний рівень) на основі компетентнісного підходу.

   У структурі моніторингу державного управління науково професійною ступеневою  освітою провідною складовою є оцінка його ефективності щодо набуття ознак соціальної адекватності на всіх рівнях. Зазначена модель базується на комплексних показниках, що враховують специфіку системи науково професійної ступеневої  освіти як об’єкта управління. Це дає змогу визначити ступінь соціальної адекватності чинної системи державного управління та здійснити відповідне корегування, що дозволить підвищити соціальну якість управлінських  кадрів.
З урахуванням форм та напрямів регулювання інтеграційних процесів у сфері освітніх послуг у дослідженні було проведено аналіз сфери освітніх послуг України, що дозволило визначити передумови та сформувати перспективні напрями інтеграції України до світового освітнього простору: участь у Болонському процесі, участь у міжнародних та регіональних угодах з розвитку співробітництва між освітніми закладами, участь у міжнародних проектах і програмах, участь у транснаціональній освіті.