Кругленко О.С.

Придніпровська державна академія будівництва та архітектури, Дніпропетровськ, Україна

Використання інтернет-ресурсів у навчанні

іноземній мові

В останні роки все частіше піднімається питання про застосування нових інформаційних технологій у навчанні іноземній мові. Це не тільки нові технічні засоби, але й нові форми й методи викладання, новий підхід до процесу навчання. Основною метою навчання іноземним мовам є формування й розвиток комунікативної культури студентів, навчання практичному оволодінню іноземною мовою.

Завдання викладача полягає в тому, щоб створити умови практичного оволодіння мовою для кожного студента, вибрати такі методи навчання, які дозволили б кожному проявити активність і творчість. Завдання викладача - активізувати пізнавальну діяльність студента в процесі навчання іноземним мовам. Сучасні педагогічні методики такі, як навчання в співробітництві, проектна методика, а також використання нових інформаційних технологій, Інтернет-Ресурсів допомагають реалізувати особистісно-орієнований підхід у навчанні, забезпечують індивідуалізацію й диференціацію навчання з урахуванням здатностей та схильностей студентів.

Форми роботи з комп'ютерними навчальними програмами на уроках іноземної мови включають: вивчення лексики, відпрацювання вимови, навчання діалогічному и монологічному мовленню, навчання писемній мові, відпрацювання граматичних явищ.

Можливості використання Інтернет-Ресурсів величезні. Глобальна мережа Інтернет створює умови для одержання будь-якої необхідної студентам і викладачам інформації, що знаходиться в будь-якій точці земної кулі: країнознавчий матеріал, новини з життя молоді, статті з газет і журналів, необхідну літературу та інше.

На заняттях іноземної мови за допомогою Інтернету можна вирішувати цілий ряд дидактичних завдань: формувати навички й уміння читання, використовуючи матеріали глобальної мережі; удосконалювати вміння письмового мовлення, поповнювати словниковий запас; формувати стійку мотивацію до вивчення іноземної мови; налагоджувати й підтримувати ділові зв'язки й контакти зі своїми однолітками в інших країнах.

Студенти можуть брати участь у тестуваннях, вікторинах, конкурсах, олімпіадах, що проводяться у мережі Інтернет, листуватися з однолітками з інших країн, спілкуватися в чатах, брати участь у відео конференціях і т.д.

У наш час пріоритет віддається комунікативності, інтерактивності, автентичності спілкування, вивченню мови в культурному контексті. Кінцевою метою навчання іноземним мовам є здатність учнів орієнтуватися в іншомовному середовищі й уміння адекватно реагувати в різних ситуаціях, тобто спілкуватися.

Як відомо, те, чому навчається людина, вона прагне використовувати в майбутній діяльності. Готувати учня до спілкування іноземною мовою потрібно в умовах іншомовного спілкування, створених у класі. Це й визначає сутність комунікативного навчання, яка полягає в тому, що процес навчання моделює процес спілкування.

Комунікативний підхід у значній мірі спрямований на студента, що відповідає основному критерію сучасної дидактики. Використання Інтернету в даній ситуації якнайкраще вмотивоване: його мета полягає в тому, щоб зацікавити студентів у вивченні іноземної мови за допомогою накопичення й розширення їхніх знань і досвіду. Студенти повинні бути готові використовувати мову для реального спілкування поза заняттями, наприклад, під час відвідувань країни мови, що вивчається, або під час прийому іноземних гостей, листуванні і т.п.

За допомогою Інтернету, комунікативну здатність студентів можна розвивати шляхом залучення їх до вирішення реалістичних, змістовних і досяжних завдань, успішне завершення яких приносить задоволення й підвищує їхню впевненість у собі.

Навчання мові за допомогою Інтернету показує важливість розвитку у студентів здатності правильно використовувати іноземну мову задля ефективного спілкування. Першорядне значення надається розумінню й передачі змісту, а вивчення структури й словника іноземної мови допомагають у досягненні цієї мети. До того ж, навчання з використанням Інтернет-Ресурсів, поступово робить студентів більш самостійними та більш відповідальними за своє власне навчання.

Однією з основних вимог, до навчання іноземним мовам із використанням Інтернет-Ресурсів, є інтерактивність, оскільки цей підхід у віртуальному просторі служить одним із засобів досягнення комунікативної мети на занятті.

Навчаючи справжньої мови, Інтернет допомагає у формуванні вмінь і навичок розмовного мовлення, а також у навчанні лексиці й граматиці, забезпечуючи справжню зацікавленість та ефективність. Більш того, Інтернет розвиває навички, важливі не тільки для іноземної мови, такі як: аналіз, синтез, порівняння, зіставлення, та інші. Таким чином, навички й уміння, сформовані за допомогою Інтернет-Технологій, виходять за межі іншомовної компетенції. Інтернет розвиває соціальні й психологічні якості студентів та створює сприятливу для навчання атмосферу.

БІБЛІОГРАФІЧНІ ПОСИЛАННЯ

1. Полат Е.С. Интернет на уроках иностранного языка. / Е. С. Полат // ИЯШ. – № 2, 3. – 2001 г.

2. Дмитриева Е. И. Основная методическая проблема дистанционного обучения

иностранным языкам через компьютерные телекоммуникационные сети интернет. / Е. И. Дмитриева // ИЯШ. – 1998. – №1

3. Кушниренко А. Г. Что такое Интернет? Информационные и коммуникационные технологии в образовании. / А. Г. Кушниренко, А. Г. Леонов, М. А. Кузьменко // Информатика и образование. – 1998. – №5-7.