УДК 65.012.34:63

Горобець Тетяна Павлівна, студентка магістратури

Колесник Тетяна Василівна, асистент

Вінницький національний аграрний університет

 

ЛОГІСТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ НА ПІДПРИЄМСТВАХ АПК

Вступ: Сучасне світове ринкове господарство, яке характеризується такими процесами як глобалізація ринків, інтернаціоналізація підприємств, бурхливий розвиток інформаційних технологій тощо, висуває підвищені вимоги до підприємств. Для виживання в умовах ринкової конкуренції вони мають мати здатність пристосовуватись до змін попиту, тобто повинні бути адаптивними.

Постановка проблеми: Накопичені за останні десятиріччя проблеми АПК країни вимагають системного, комплексного підходу до їхнього розв’язання й повинні ґрунтуватися на відповідній науково-технічній, соціальній та екологічній політиці держави.

Аналіз останніх досліджень і публікацій: Питанням логістичної діяльності, зокрема саме в сільському господарстві присвятили свої праці такі вчені-економісти Дідик О.М.,Заболотний Г.М., Захарченко В.І., Кальченко А. Г.

Виклад основного матеріалу: Так за попередніми розрахунками, у 2009р. загальне виробництво продукції сільського господарства порівняно з 2008р. зросло на 0,1%, у тому числі в сільськогосподарських підприємствах – скоротилося на 0,6%, у господарствах населення – зросло на 0,6%. Оскільки частка сільськогосподарських підприємств зменшилась, то поряд із традиційним заходами та засобами, що застосовують для підвищення конкурентоспроможності сільськогосподарської продукції зростає роль і значення нового для українського інструментарію господарювання – логістики. Проте мова йде не про зміну традиційної системи управління логістичною, а про ї адаптацію до вимог логістики.

Логістика – це процес управління достатнім та ефективним (з погляду витрат та часу перебігу) потоком сировини, матеріалів, незавершеного виробництва, готової продукції, послуг, фінансів та супроводжувальної інформації від місця виникнення цього потоку до місця його споживання (включаючи приймання, відправлення, внутрішнє й зовнішнє переміщення) з метою повного задоволення потреб споживачів[1;38].

Так за зарубіжними даними, застосування науково обґрунтованих методів логістики дозволяє знизити рівень витрат на 20%, товарні запаси - на 30-70%, скоротити час звернення товарів на 20-50%. Очевидно, що міг би бути отриманий великий економічний ефект досягши таких показників в реальних умовах ресурсозабезпечення аграрного сектора. Проте по ряду об'єктивних і суб'єктивних причин методи логістики і маркетингу використовуються у нас недостатньо.

Однією з основних функціональних сфер, придатних для застосування інструментарію логістики, є основна діяльність сільськогосподарських підприємств, щодо якої можна застосовувати інструментарій виробничої (внутрішньовиробничої) логістики для вирішення питань оптимізації розмірів сільськогосподарських підприємств, визначення потреби підприємства в основних засобах виробництва, організації продуктивного використання основних засобів, забезпечення технічного обслуговування та ремонту машин, будівель, обладнання тощо[2;247].

Агрологістика новий прикладний напрямок логістики,повязаний із застосуванням її положень і методів у сфері аграрного виробництва. В Україні агрологістика перебуває на початковому етапі розвитку. Разом із тим у розвинених країнах світу США, Канаді, Західній Європі, Австралії та ін. – давно оцінили високу ефективність використання логістичних підходів в агробізнесі. Сьогодні у багатьох країнах Європейського Союзу урядові структури беруть на себе ініціативну роль під час впровадження логістичних підходів у діяльність аграрних підприємств. Так, Департаментом торгівлі і промисловості Міністерства сільського господарства, природи та якості продукції Нідерландів розроблена урядова програма Бачення агрологістики”, у контексті виконання якої була створена Платформа агрологістики”.

Аграрна логістика як наука розробляє наукові принципи, методи, математичні моделі, що дають змогу планувати, контролювати й управляти транспортуванням, складуванням та іншими матеріальними та нематеріальними операціями, що виникають у процесі доведення сировини та матеріалів до аграрного підприємства, організації виробничого процесу, доведення аграрної продукції до споживача відповідно до його вимог.

Логіст на підприємстві аграрного сектору повинен максимально ефективно поєднувати всі види логістики на підприємстві, так як всі вони разом будуть давати максимальний результат для  впровадження раціональних форм матеріального забезпечення аграрних підприємств, виробництва та доведення до ринків збуту продукції.

Для максимальної ефективності логістики в аграрному секторі економіки потрібно менеджерам підприємств звернути особливу увагу на компоненти ефективності логістики (рис.1)

Готовність до постачання

Гнучкість

Готовність до інформації

Дотримання умов постачання

Термін постачання

Якість постачання

 

 

 

 

 


Рис.1. Компоненти ефективної логістики

 Логістичний напрям діяльності підприємств аграрного сектора логічно зумовлює використання концепції та інструментарію логістики у сфері матеріального забезпечення їх основної діяльності – через оптимізацію процесів закупівель основних засобів виробництва та інших матеріалів з метою створення або оновлення парку машин, обладнання, необхідних для виконання виробничого процесу відповідно до агротехнічних вимог [3;95].

Застосування інструментарію логістики до процесів планування і здійснення закупівель матеріальних ресурсів передбачає прийняття управлінських рішень на основі наявної в особи, яка приймає рішення достовірної, достатньої й вчасної інформації. Це, відтак, актуалізує роль створення в сільськогосподарських підприємств логістичних інформаційних систем і застосування інструментарію інформаційної логістики [4;145].

Саме орієнтація на загальні логістичні витрати всіх учасників системи товаропросування аграрної продукції надає змогу для визначення оптимальної технології товаропросування продукції рослинництва і тваринництва, доцільності створення гуртових продовольчих ринків із торгівлі продукцією аграрного сектора, залучення комерційних і логістичних процесів до збуту сільськогосподарської продукції як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках (в останньому випадку логістика надає й можливості для оптимізації процесів зовнішньоекономічної діяльності, оптимізації технології просування матеріального потоку та взаємодії з органами митного контролю).

Останнім часом позитивні зміни у розвитку логістики все ж відбуваються. Так на території Східного промислового району м.Вінниці побудують логістичний центр. Під будівництво відведено земельну ділянку площею шість гектарів. Згідно із договором, будівництво триватиме у чотири етапи  - до 2012 року. У цьому логістичному центрі працюватиме 425 чоловік,  рівень середньої заробітної плати яких на підприємстві має бути не меншим, аніж три мінімальних зарплати на початку відповідного року[4;146].

Також 9 жовтня 2009 року відбулося вручення дипломів переможцям Національного рейтингу «LOGISTICS AWARD UKRAINE–2009», організованого Українською логістичною асоціацією (УЛА) за підтримки Європейської логістичної асоціації.

На урочистій церемонії, яка стала завершенням 3-го Міжнародного логістичного конгресу, дипломи переможців з рук Ентоні Альфонсо, президента Європейської логістичної асоціації, отримали компанії: «УВК» – «Кращий регіональний логістичний оператор»; Quantum International (ТМ Qguar) – «Кращий постачальник IT-рішень для логістики»; Kuehne + Nagel Ukraine – «Кращий міжнародний логістичний оператор України»; «Логістична майстерня» – «Краща консалтингова компанія в логістиці»; «Карго-сервіс» – «Краща підготовка кадрів по логістиці»; DPD Ukraine – «Краща транспортний-експедиційна компанія»

Як основні рейтингові критерії, відповідні специфіці сучасного бізнесу логістичних компаній і що характеризують всі основні аспекти їх фінансово-виробничої діяльності, використовувалися: комплексність послуг (кількість послуг і обхват функцій логістики); імідж компанії (термін і географія діяльності, відвертість; популярність, репутація, конкурентні переваги); рівень компетентності компанії; технічна і технологічна оснащеність; фінансовий стан;          об'єми робіт і послуг;економічна ефективність і якість логістичних рішень.

Висновки : Зараз присутня наявність низки перспективних напрямів діяльності сільськогосподарських підприємств, у яких застосування логістичного підходу за умови його адаптації до особливостей аграрної галузі − не лише можливий, а й перспективний. Тому науковці повинні розробити відповідні методики оптимізації процесів управління матеріальними потоками в межах сільськогосподарських підприємств і, що вкрай важливо – на рівні їх взаємодії з партнерами з інтегрованих логістичних ланцюгів просування аграрної продукції у сферу споживання.

Список використаних джерел:

1.                 Косарева Т.В. Аграрна логістика: сутність та багатоаспектність / Т.В. Косарева // Економіка АПК. – К. : ННЦ "Інститут аграрної економіки". – 2008.– № 10.  – C.37-43

2.                 Заболотний Г.М. Ринкова трансформація господарства регіону (кластер ний підхід): Навч.посіб./Г.М.Заболотний, О.М.Дідик, В.І.Захарченко, А.М.Ступницбкий. – Вінниця: Видавничий відділ ВДАУ, 2006. – 395с.

3.                 Глогусь О. Логістика: Навч. посібник для студ. екон. спец. / Інститут змісту і методів навчання; Тернопільська академія народного господарства. — Тернопіль : Економічна думка, 1998. — 166с.

4.                 Клімова І.Г. Проблеми та передумови використання логістики в Україні / І.Г. Клімова // Держава та регіони. - 2006. - № 3. - С. 143 — 147.