Немічева О.В., Усова А. В.

Автомобільно-дорожній інститут ГВНЗ «ДонНТУ»

 

Бенчмаркинг як метод управління підприємством.

 

Підприємства у своїй діяльності застосовують методи управління підпримством, серед яких є бенчмаркинг. В осередку бізнес існує декілька трактувань бенчмаркингу. У засновника метода удосконалення Роберта Кемпа: «Бенчмаркинг – це процес кращих методів, які ведуть до покращення діяльності»[1]. Екс-голова Американського суспільства якості Георгій Ватсон надає більш розгорнуте визначення: «Бенчмаркинг – це процес систематичного та безперервного вимірювання: оцінка процесів підприємства та їх порівняння з процесами підприємств-лідерів в світі з метою одержання інформації, корисної для удосконалення власної діяльності»[2].

Закордонні словники тлумачать термін «benchmark» - «експериментний стандарт, попередньо визначений зразок, який використовують в якості контролю або стандарт по якому можливо провести порівняння або оцінку». Тому бенчмаркинг – це метод порівняння показників обраного (дослідного) підприємства з показниками інших організацій: конкурентами та організаціями – лідерами; вивчення і застосування успішного досвіду інших в обраному підприємстві.

Задачі для бенчмаркингу визначаються сутністю самого процесу еталонного порівняння, яку розкривають приведені визначення цього інструменту управління. У процесі еталонного порівняння виділяють:

1.     Вимірювання своєї діяльності і порівняння показників з іншими.

2.     Вивчення та застосування кращого досвіду інших в своєму підприємстві.

Тому Робін Манн, керівник Новозеландського дослідного центру організаційного удосконалення пропонує систематизацію з двох основних типів або видів бенчмаркингу: порівняльний і процесний.

Порівняльний бенчмаркинг (performance / competitive benchmarking) – це залучення організації у процес вимірювання результатів, оцінки та порівняння її розвитку. Інформація, зібрана у процесі порівняльного бенчмаркингу може бути використана для визначення можливостей удосконалення або встановлення стратегічних цілей. В якості контрольних значень (бенчмарков) розглядаються рівні розвитку організацій. Компаніями-лідерами  своєї галузі встановлюються кращі показники. Бенчмарки використовують також у формі індексів. Наприклад, американський та європейський індекси споживчого задоволення.

Процесний бенчмаркинг (process benchmarking) – це пошук організацій, які мають кращі досягнення в даній сфері діяльності, для їх детального дослідження. Усвідомлення механізму функціонування процесу в порівнянні його показників з результатами аналітичного процесу в своїй організації, полягає у вивченні кращих процесів. Дослідження регулюються бенчмаркинговим «Кодексом поведінки» (у Європі це «The European Benchmarking Code of EFQM») та на основі взаємної домовленості сторін. В процесі еталонного порівняння отримані знання адаптуються та впроваджуються у власні процеси організації. Тому процесний бенчмаркинг передбачає глибоке функціональне дослідження діяльності своєї організації та організації-партнера.

У процесному бенчмаркингу проводять пошук кращих господарських рішень, при цьому детально вивчаються потрібні етапи діяльності організації-партнера, вивчаються також фактори, які поліпшують бізнес-процес, тобто: методи, стратегії, підходи, інструменти, що підвищують показники діяльності організації та її конкурентоспроможності.

Найбільш ефективно реалізує потенціал бенчмаркингу комплексне використання порівняльного та процесного підходів до проведення еталонного порівняння для підвищення конкурентоспроможності організації. Як початковий етап процесного бенчмаркингу є порівняльний бенчмаркинг.

Визначити області відставання від конкурентів, спрямовування першочергових поліпшень можливо при вимірюванні показників організації та показників конкурентів. Ці дані систематизують у відповідності з процесами  організації та приводять до загального з еталонною компанією, щоб оцінити можливість впровадження сторонніх процесів у діяльність своєї організації, з`ясувати обмеження по реалізації проекту,налагодити реформувальний процес і забезпечити його ефективне виконання.

Перспективи подальших розробок – це вдосконалення володіння засобами еталонного порівняння, яке дозволить виявляти, що інші роблять краще за нас, вивчити та застосовувати запозичені ідеї. Як висловлювався Томас Едісон: «Продовжуйте пошук нових, цікавих ідей, які з успіхом використовували інші. Ваша ідея повинна бути оригінальною тільки в адаптації до проблеми, над якою ви зараз працюєте».

Аналіз та порівняння своїх показників з показниками конкурентів і кращих організацій, вивчення та застосування успішного досвіду у себе в компанії сприяє розповсюдженню передових підходів до ведення бізнесу та непереривного розвитку в Україні. Розвиток бенчмаркингу сприяє відкритості бізнесу, підвищенню його ефективності – це необхідно для нашої держави. Добре освоєні методи управління та удосконалення бізнесу дозволять компаніям різного рівня зайняти гідне місце на світовому ринку.

 

Література

 

1. Кемп. Р.С. Бенчмаркинг. Пошук кращих методів для ведення промисловості, які приводять до кращих результатів. - Пресса промисловості ASQC, Милуокии, Вісконсін, 1989. 

2. Ватсон Г.Х. Стратегічне еталонне тестування. Як оцінити роботу вашої компанії у світ. - Нью-Йорк: Джон Виллей, 1993.

3. Заірі М. Кращі методи еталонного тестування. - Оксфорд: 1992.

4. http://www.standard.ru/publications/notices.phtm