Экономические науки/ 7. Учет и аудит

Тохтарова І.М.

Науковий керівник: к.е.н., Лукашова І.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

ДЕЯКІ ПРОБЛЕМНІ АСПЕКТИ НАРАХУВАННЯ І СПЛАТИ ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ ПРИ ІМПОРТІ ТОВАРІВ

Сучасні тенденції розвитку української економіки свідчать про зниження обсягів операцій імпорту, а саме у 2009 році імпорт товарів загалом по Україні склав 45435,6 млн. доларів США, що по відношенню до аналогічних операцій у 2008 році складає 53,1% [4]. Така сама ситуація спостерігається і в експорті, але такі статистичні дані свідчать не лише про вплив нестабільної політичної ситуації на експортно-імпортні операції, а зокрема про складність і непривабливість для імпортерів та експортерів діючої системи оподаткування таких операцій. Слід зазначити, що актуальність обраної теми обумовлюється виникненням на практиці великої низки проблем, які стосуються нарахування та сплати ПДВ при імпорті товарів, а відповідно це негативно впливає на облік даних операцій.

Проблемні аспекти нарахування і сплати податку на додану вартість при імпорті товарів стали об’єктом дослідження таких вчених як, Беднарчук Г., Бродоття С., Губа Є., Лукашова І.О. та інших.

Метою дослідження є визначення деяких проблемних аспектів нарахування і сплати ПДВ при імпорті товарів.

Через велику кількість, часто неузгоджених між собою нормативно-правових актів, що регулюють порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, на практиці виникає велика низка проблемних питань. Далі детальніше розглянемо деякі практичні аспекти нарахування та сплати ПДВ при імпорті товарів.

Варто відмітити,  що 28.09.2009 р. Державною митною службою України (далі ДМСУ) був затверджений наказ № 9001, яким були внесені зміни в Методичні рекомендації із застосування окремих положень Митного кодексу України, що стосуються питань визначення митної вартості товарів, імпортованих на митну територію України, затверджені наказом ДМСУ від 31.01.2007 р. № 742. Ці зміни стосувалися порядку включення в митну вартість імпортних товарів сум роялті й ліцензійних платежів [5]. Але в Методичних рекомендаціях не були визначені санкції, які можуть бути застосовані за невключення в митну вартість (базу оподатковування) тих або інших сум. Що стосується податкового роз'яснення, затвердженого наказом № 58 від 29.01.2010 р., ДМСУ вказала, що «у випадку невключення сум роялті, ліцензійних платежів або частини виторгу на момент митного оформлення товарів у їхню митну вартість відбувається заниження податкових зобов'язань платника податків» і за таке заниження імпортер підлягає покаранню у вигляді стягнення з нього суми недоплачених при розмитненні товарів податків і штрафних санкцій [5].

Але на практиці може виникнути ситуація, коли суми роялті на момент митного оформлення невідомі або відомі, але їх все ж таки не включили в митну вартість,  товари були розмитнені виходячи з їх заявленої контрактної вартості. У даному випадку ДМСУ вимагає донараховувати податки, а саме, доплачувати «імпортний» ПДВ. Варто відзначити, що законний порядок такого донарахування «імпортного» ПДВ у роз'ясненні невказаний.

Звернемося до Митного кодексу України, в якому є таке визначення терміна «митне оформлення» - це «виконання митним органом дій (процедур), які пов'язані із закріпленням результатів митного контролю товарів і транспортних засобів, переміщуваних через митний кордон України, і мають юридичне значення для наступного використання цих товарів і транспортних засобів» [1]. Під митними процедурами маються на увазі «операції, пов'язані зі здійсненням митного контролю за переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон України, митного оформлення цих товарів і транспортних засобів, а також зі стягненням передбачених законом податків і зборів» [1]. Слід зауважити, що митниця контролює повноту й сплату податків, у тому числі ПДВ, саме під час проходження митних процедур. Про цьому як зазначено й у п.10.4 ст.10 Закону «Про податок на додану вартість» [2], згідно з яким  контроль за правильністю нарахування й сплати (перерахування) податку в бюджет при імпорті товарів зі сплатою податку при його митному оформленні здійснюється відповідним митним органом за правилами, установленим спільним рішенням центральних податкового й митного органів. А в п.10.1 цієї ж статті зазначено, що особою, відповідальним за нарахування, утримання й сплату (перерахування) податку в бюджет при імпорті, є митний орган при стягненні податку з імпортерів. Про те, що митні органи вважаються контролюючими органами щодо акцизного збору й ПДВ, ввізного мита, інших податків і зборів, які відповідно до законодавства стягуються при ввозі (пересиланню) товарів на митну територію України, сказане й у п.2.1 ст.2 Закону № 2181 [3]. У пп.2.2.1 цієї статті визначено, що «контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, вірогідності, повноти нарахування й сплати тільки в частині тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їхньої компетенції цим пунктом» [3]. Що свідчить про те, що митники можуть контролювати (перевіряти) тільки ті податки, які підлягають сплаті під час митних процедур.  Відповідно, на нашу думку, якщо митний контроль не був здійснений належним чином, відповідальність мають нести саме посадові особи митниці, що припустилися помилок, а не платник податків.

Таким чином, нами розглянуто певні проблемні аспекти нарахування сплати ПДВ при імпорті товарів, які безпосередньо впливають на порядок обліку даних операцій.

Література

1.       Митний кодекс України [Електронний ресурс]: Кодекс України, Закон, Кодекс  вiд 11.07.2002  № 92-IV: Документ 92-15, остання редакцiя вiд 01.08.2009 на пiдставi 1451-17, чинний. Верховна Рада України. Законодавство України. Електрон. текстові дані - К. : Упр. комп'ют. систем Апарату Верховної Ради України, 1996-2010. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=92-15&pass=4/UMfPEGznhhNkI.ZiYBGI2hHdl1MsFggkRbI1c

2.       Про податок на додану вартість [Електронний ресурс]: Закон  вiд 03.04.1997  № 168/97-ВР: Документ 168/97-вр, остання редакцiя вiд 11.02.2010 на пiдставi 1814-17, чинний. Верховна Рада України. Законодавство України. Електрон. текстові дані - К. : Упр. комп'ют. систем Апарату Верховної Ради України, 1996-2010. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=168%2F97-%E2%F0&new=1

3.       Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами [Електронний ресурс]: Закон  від 21.12.2000  № 2181-III: Документ 2181-14, остання редакцiя вiд 01.01.2010 на пiдставi 1342-17, чинний. Верховна Рада України. Законодавство України. Електрон. текстові дані - К. : Упр. комп'ют. систем Апарату Верховної Ради України, 1996-2010. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2181-14&new=1

4.       Обсяги експорту-імпорту товарів за регіонами України за 2009 р. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/

5.       Бродоття С. «Импортный» НДС: контроль, уплата и санкции [Текст] // Бухгалтерия – 2010. – № 8 (891) – с. 48