Економічні науки / 10.Економіка і підприєимство

Ткаченко О.В., Терещенко О.В.

Криворізький факультет Запорізького національного університету

Зміни показників фінансової стійкості з урахуванням життєвого циклу підприємств

Фінансова стійкість є результатом ефективного управління структурою капіталу, активів та грошових потоків підприємства на різних стадіях його життєвого циклу.

У літературі немає єдиного розбиття життєвого циклу підприємства на стадії, але зазвичай виділяють наступні: зародження, зростання, зрілість, старіння.

Підприємства, що знаходяться на стадії зародження, як правило, виникли недавно. Основними їх характеристиками є зміни в технології, пошук нових споживачів, нестабільність обсягу продажів, відсутність прибутку.

Таким чином, при виході підприємства на ринок найбільш вірогідними причинами кризи є обмеженість ресурсів, складність отримання кредиту, невміння лідера йти на компроміси, надмірні перевантаження персоналу і устаткування. На даній стадії при аналізі фінансової стійкості найбільша увага повинна бути приділена показникам ліквідності, платоспроможності і кредитоспроможності. Вони повинні мати стійку тенденцію до зростання і до кінця етапу досягти нормативних значень. На даній стадії керівнику необхідно ретельно вивчити попит на дану продукцію, зібрати і оцінити інформацію про конкурентів, знайти можливості залучення додаткових фінансових ресурсів, раціонально організувати процес виробництва продукції.

Стадія зростання характеризує переважно інтенсивний розвиток системи, тобто приріст результатів, що випереджає зростання витрат. На цій стадії продукція починає мати попит у великого числа покупців, обсяг продажів швидко збільшується за рахунок інтенсивних чинників виробництва. Недостатність ресурсів на стадії зростання підприємства і завоювання сегменту ринку також може послужити розвитку кризи, плюс до цього можуть зявитися наступні проблеми: невідповідність виробничих можливостей потребам ринку, залежність ринкової конюнктури, недостатня виробнича потужність, виникнення розбіжностей в колективі. На даному етапі значення показників ліквідності і кредитоспроможності повинне бути стабільним. Особливу увагу слід звернути на показники оборотності і рентабельності. Їх значення повинне мати тенденцію до збільшення.

На даній стадії керівнику необхідно оцінювати що є ресурсний потенціал, щоб збільшувати випуск продукції, частку ринку, забезпечувати баланс між поточною і інвестиційною діяльністю, розвивати зацікавленість працівників, знаходити способи удосконалення продукту.

На стадії зрілості відбувається повне насичення ринку. Зрілість характеризується стабільністю відомих покупців, технологій, розподілу часток на ринку. Обсяг продажів досягає гранично високого рівня, але в розвитку більшого значення набувають екстенсивні чинники. Для підприємства, що знаходиться на стадії зрілості, виникнення кризи обумовлене, в першу чергу, інноваційною інертністю, слабкою пристосовністю і реакцією на нову продукцію, переобтяженими організаційною структурою і комунікаційними звязками, наявністю великого управлінського апарату. На даній стадії всі показники фінансової стійкості повинні мати стабільні значення. У даній групі особливу увагу слід приділяти показникам платоспроможності, оскільки зростання зупинилося, і можуть виникати фінансові проблеми.

Керівник на стадії зрілості зобовязаний визначати шляхи удосконалення продукту, проводити аналіз необхідності і можливості технічного переозброєння виробництва, оцінювати потребу в додаткових фінансових ресурсах, а також проводити впровадження прогресивних структур управління.

На стадії спаду покупці поступово втрачають інтерес до продукції. Головними характеристиками цієї стадії є падіння попиту і обсягу продажів, зниження прибутку, повільне падіння руху готівки; всі параметри сходяться до нуля. При проведенні фінансового аналізу всі показники мають тенденцію до погіршення. На стадії спаду керівник розглядає можливість економії всіх видів ресурсів, звуження номенклатури вироблюваної продукції, встановлення по можливості зв’язків з новими ринками і постачальниками.

Виходячи з приведених вище характеристик стадій життєвого циклу підприємства, ми вважаємо, що на кожній з них міняється значущість різних груп показників фінансового аналізу і характер їх поведінки.

В табл.1 показані тенденції зміни різних груп показників фінансової стійкості з урахуванням життєвого циклу підприємства.

Таблиця 1

Тенденції зміни різних груп показників фінансової стійкості з урахуванням життєвого циклу підприємств

Показники

Ліквідність

Платоспро

можність

Кредитоспро

можність

Оборотність

Рентабель

ність

Зародження

тенденція до зростання

тенденція до поліпшення

тенденція до зростання

зміна не стабільна

зміна не стабільна

Зростання

значення стабільне

значення стабільне

значення стабільне

тенденція до зростання

тенденція до зростання

Зрілість

значення стабільне

значення стабільне

значення стабільне

значення стабільне

значення стабільне

Спад

тенденція до зниження

тенденція до погіршення

тенденція до зниження

тенденція до зниження

тенденція до зниження

 

Залежно від значень цих показників можна визначити ступінь фінансової стійкості підприємства по кожній групі показників окремо. Залежно від динаміки зміни цих груп показників можна визначити стадію життєвого циклу, на якій знаходиться підприємство. Кожній стадії відповідає певний ступінь загальної фінансової стійкості підприємства.

Отже, фінансова стійкість — комплексне поняття, яке перебуває під впливом різноманітних фінансово-економічних процесів. Тому її слід визначати як такий стан фінансових ресурсів підприємства, результативності їхнього розміщення та використання, при якому забезпечується розвиток виробництва чи інших сфер діяльності - на основі зростання прибутку й активів при збереженні платоспроможності й кредитоспроможності.