Економічні науки / 3. Фінансові відносини

Голишевська Л.В., Стасюк Т.С.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ВИДАТКІВ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ НА СОЦІАЛЬНУ СФЕРУ

В сучасних умовах значну частину загального обсягу державного бюджету займають видатки на розвиток соціальної інфраструктури з метою забезпечення соціально-економічних та культурних прав громадян, зокрема видатки на соціальне забезпечення, освіту, науку, культуру тощо. До складу діючих заходів соціального захисту населення відносять окремі види субсидування, а також направлення зусиль на подолання безробіття [2].

За останні роки відбулися позитивні зміни у структурі соціальної сфери. Однак досить актуальним залишається питання фінансового забезпечення. Окремі аспекти даної проблеми досліджуються в працях вітчизняних вчених, зокрема: М.Я. Азарова, О.П. Кириленка, Ю.В. Пасічника, Ф.О. Ярошенка та інших. Проте відсутні єдині підходи щодо загального її вирішення.

Метою дослідження є з’ясування сутності видатків та порядок їх розподілу на виконання соціальних завдань.

Відповідно до Бюджетного Кодексу видатки державного бюджету – це економічні відносини, які виникають в результаті розподілу централізованого фонду грошових коштів держави і його використання за цільовим призначенням [1].

У їх структурі найбільшу частину становлять видатки на соціальний захист і забезпечення: науку, охорону здоров’я, духовний та фізичний розвиток, тобто видатки на розвиток людського капіталу.

Соціальний захист – це комплекс заходів, які спрямовані на забезпечення добробуту громадян за рахунок чітко встановлених економічних умов [4]. Високий його рівень досягається за рахунок соціальної допомоги і страхування. Відобразимо основні складові соціального захисту населення на рис.1.

ДЕРЖАВА

                                                    

Активне сприяння зайнятості

 

Соціальні гарантії праці

 

Система формування доходів

 

Захист інтересів споживачів

 

Встановлення соціальних стандартів

Пенсійне забезпечення

 

Макроекономічне регулювання доходів

 

Система соціальної підтримки безробітних

 

Соціальні гарантії малозабезпеченим

                                                     

НАСЕЛЕННЯ

Рис.1 Складові соціального захисту населення

Видатки на соціальне забезпечення населення можна об’єднати їх у такі групи:

·                         I група – видатки на соціальний захист у зв’язку з малозабезпеченістю. До їх складу входять допомога малозабезпеченим сім’ям з дітьми, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям тощо.

·                         II група – виплати у вигляді компенсації втраченого доходу, а саме: виплата допомоги під час вагітності і пологів, допомога по догляду за дитиною до 3-х років та дитиною-інвалідом.

·                         III група – виплати у вигляді компенсації втраченого здоров’я або майна.

·                         IV група – видатки, пов’язані з наданням підтримки в облаштуванні (витрати на утримання притулків для неповнолітніх) [3, ст.148].

Галузь соціальної сфери фінансується за рахунок фондів фінансових ресурсів, які займають близько 30% ВВП та коштів, що отримані від виконання робіт та надання послуг. Близько 80% сімей одержують соціальні виплати, компенсації, пільги за рахунок коштів бюджетів різних рівнів. Відобразимо обсяги видатків на соціальну сферу у складі державного бюджету в табл.1.

Таблиця 1

Видатки Державного бюджету на соціальну сферу, тис. грн.

Статті видатків

2008

2009

Питома вага, %

Охорона здоровя

7266124,2

9258578,2

127,4

Духовний та фізичний розвиток

2988523,4

5273779,6

176,5

Освіта

21121489,8

24958823

118,2

Соціальний захист і соціальне забезпечення

45427689,6

61324434,5

135

З наведеної таблиці видатків соціального характеру у 2009 році характеризуються тенденцією до збільшення, а саме: збільшилося фінансування охорони здоров’я (на 1992454 тис. грн.), освіти (на 3837333,2 тис. грн.), а також інших галузей, що є позитивним моментом. В загальному 34,7% (24 млрд. грн.) за останній рік було спрямовано безпосередньо на потреби фінансування соціальної сфери. Однак, існують і негативні моменти, зокрема, проблема покращення якості пенсійного забезпечення, основними причинами якого є низький розмір пенсій, недостатній рівень обслуговування осіб, що є інвалідами чи втратили годувальника. З метою врегулювання даної ситуації у 2009 році було збільшено асигнування на пенсійне забезпечення військо службовців, виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії до 44,4 млн. грн [3]. Значну частину соціальних видатків у державному бюджеті становлять видатки на освіту, яка є обов’язковим чинником формування й розвитку людського капіталу. У 2009 році її величина становить 17,7 млрд. грн., що на 34% більше ніж у 2008 році.

Проаналізувавши структуру видатків на соціальні цілі відмітимо, що досягнення ефективної системи соціального захисту в Україні можливе лише за рахунок поєднання її із фінансовою стабільністю та економічним зростанням. Необхідно вдосконалити законодавчу базу з метою функціонування ефективної системи пенсійного забезпечення; підвищити рівень освіти за рахунок раціонального використання фінансових та матеріально-технічних ресурсів; побудувати чітку систему відрахувань до соціальних фондів.

Література:

1.     Бюджетний Кодекс України: Закон України від 21.06.2001р. №2542-ІІІ із змінами та доповненнями

2.     Гризоглазов Д. Соціальний аспект забезпечення видатків місцевих бюджетів // Ринок цінних паперів України. – 2007. – №5-6. – С. 29-31

3.     Павлюк К.В. Фінансове забезпечення видатків на соціальний захист населення // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. - №10 (65). – С. 146-150