УДК 631.164.23

Мараховська Т.М., к.е.н., доцент

Мулик Я.

Вінницький національний аграрний університет

 

Особливості сільськогосподарського виробництва та їх вплив на організацію кредитних відносин в аграрному секторі

 

Вступ. Сільське господарство – стратегічно важлива галузь економіки країни. Серед основних факторів економічного зростання аграрного виробництва виділяють кредитне забезпечення. Необхідність та особлива роль кредиту, без якого товаровиробник не може існувати, зумовлені специфікою його відтворювального процесу. Тому в ході кредитування сільськогосподарських виробників, важливо враховувати специфіку сільськогосподарського виробництва, яка, в свою чергу, обумовлює особливості формування кредитних відносин в аграрній сфері.

Аналіз досліджень і публікацій. Дослідженню теоретичних і практичних питань кредитування сільськогосподарських підприємств приділяло значну увагу багато вітчизняних вчених: В. Алексійчук, М. Берков, О. Василик, П. Гайдуцький, О. Ґудзь, М. Дем’яненко, П. Лайко, А. Поддєрьогін, М. Савлук, П. Саблук, О. Шпичак  та інші. Проте в умовах поглиблення ринкової трансформації і структурної перебудови аграрного сектора економіки України особливого значення набуває подальший розвиток та удосконалення банківського кредитування сільськогосподарських підприємств, із врахуванням особливостей галузі.

Виклад основного матеріалу. Найголовнішою складовою економічного механізму є система кредитних відносин, яка має виняткове значення для аграрного виробництва. Об’єктивна необхідність в кредитуванні пов’язана з потребою поповнення оборотних коштів, придбання основних засобів, запровадження нових виробництв і прогресивних технологій. У процесі господарської діяльності практично у кожного підприємства виникає необхідність отримання кредиту.

Під кредитними відносинами сільськогосподарських підприємств слід розуміти економічні відносини, які виникають у процесі кредитування аграрного виробництва та спрямовані на забезпечення потреб сільськогосподарських підприємств у кредитних ресурсах на умовах, що враховують базові принципи кредитування та об'єктивні вимоги галузі щодо обґрунтованості строку, обсягу, вартості кредиту, своєчасності його надходження, порядку погашення та сплати відсотків за користування ним. [1].

Особливості сільськогосподарського виробництва мають суттєвий вплив на організацію кредитних відносин. Виявлення та врахування цих особливостей дозволить створити специфічні умови кредитування, що, в свою чергу, забезпечить зміцнення фінансового стану сільськогосподарських підприємств та сприятиме збільшенню обсягів продукції, яка виробляється ними. На думку Немковича О.Б., найбільш визначальними та проблематичними факторами, що впливають на організацію кредитних відносин в агарному секторі економіки на сьогодні є використання сільськогосподарськими підприємствами землі як основного засобу виробництва, значна зношеність основних засобів, низька рентабельність та збитковість аграрних підприємств, а також інші чинники [2].

Як зазначає, Івашків Х. галузеві особливості сільського господарства відображаються на рівні залучення кредитів у розрізі місяців: січень, лютий і червень – місяці відносно спокійні й фінансово стабільні для ринку АПК, а от початок посівного періоду і періоду збирання врожаю, збільшують потребу в додаткових коштах для закупівлі насіннєвого матеріалу, добрив, паливно-мастильних матеріалів, залучення сільськогосподарської техніки. [3].

На нашу думку, однією з важливих особливостей кредитування сільськогосподарських виробників є сезонний характер сільськогосподарської діяльності та тривалість виробничого циклу. Це веде до великого розриву у часі між здійсненням витрат на виробництво продукції та отриманням доходу від її реалізації, створюючи нестачу обігових коштів, що, в свою чергу, зумовлює необхідність її покриття за рахунок короткострокових кредитів.

Необхідно також пам’ятати, що аграрне виробництво знаходиться під впливом природних умов, тому характеризується нестійкістю і високим ступенем ризику. Понад 30 організаційних і погодних  ризиків можуть вплинути на результати діяльності в аграрному виробництві. Застосування прогресивних технологій сільськогосподарського виробництва до певної міри и може обмежити ці ризики, але погодні умови вимагають обов’язкового страхування. Проте підприємства аграрного сектора в сучасних умовах не прагнуть займатися цими проблемами, що обмежує їхній доступ до банківського кредитування. Автор Карпова І.В. пропонує запровадити систему страхування ризиків втрати урожаю – як найважливішу умову розвитку системи кредитування АПК. [4]

Наступною особливістю є підвищений ризик неповернення кредиту. Як зазначають Карпова І.В., та Єзерська Д.Г., неповернення кредитів аграріями нині зумовлене різними причинами, основні з яких, висока ризикованість ведення господарської діяльності в галузі, стійкий, накопичений упродовж багатьох років дефіцит фінансових ресурсів у переважної більшості сільськогосподарських товаровиробників, несвоєчасне отримання ними банківських кредитів і, відповідно, їх неефективне використання та брак коштів для розрахунків за цими кредитами, значний вплив суб’єктивних чинників на процес прийняття рішення про видачу кредитів тощо. [4]. У зв’язку з цим автори вважають за доцільне ввести страхування ризиків неповернення кредитів банкам сільськогосподарськими виробниками.

Одним з важливих факторів, що впливає на кредитне забезпечення агропідприємств є значна зношеність основних засобів. На сьогодні агропромисловий комплекс України забезпечений технікою лише на 45-65% від потреби, більшість із якої за своїми показниками як правило не відповідає сучасним вимогам [5]. Це зумовлює необхідність в оновленні сільськогосподарської техніки, впровадження нових технологій, що неможливо без залучення саме довгострокових кредитних ресурсів. Хоча динаміка довгострокового банківського кредитування сільськогосподарського виробництва за останні роки мала позитивну тенденцію, все ж досягнутий обсяг кредитування не відповідає потребам галузі.

Ми поділяємо думку Немковича О.Б., що в цьому аспекті важливого значення набуває застосування лізингу, який, нажаль, не набув широкого розвитку у вітчизняному аграрному секторі, насамперед, через високі ціни на сільськогосподарську техніку. [1]

Висновки. На організацію кредитних відносин в сфері АПК суттєво впливають особливості сільськогосподарського виробництва. Тому для забезпечення належної організації кредитних відносин в аграрній сфері необхідно враховувати такі фактори: сезонний характер сільськогосподарської діяльності та тривалість виробничого циклу; вплив природних факторів; висока капіталоозброєність праці та значна зношеність основних засобів; низька рентабельність та збитковість та інші.

 

Література:

1.Литвиненко Т. І. Основні напрямки реформування системи кредитування в аграрному секторі. Вісник аграрної науки Причорномор’я, Випуск 2, 2006, С. 119.

2.Немкович О. Б. Особливості сільськогосподарського виробництва та їх вплив на організацію кредитних відносин в аграрному секторі //Електронний ресурс:  http://nuwm.rv.ua/metods/asp/vd/v41ek29.doc

3.Івашків Х. Тенденції розвитку банківського кредитування сільськогосподарських підприємств // Електронний ресурс: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Chem_Biol/Vldau/APK/2009/files/09ikiaae.pdf

4.Карпова І.В., та Єзерська Д.Г. Роль банківських установ у розвитку кредитування агропромислового комплексу // Електронний ресурс: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Fkd/2009_2/R4/4.pdf

5. Електронний ресурс: http://agroua.net/statistics/statnews_t3_10339.html.