Сучасні інформаційні технології/ 3 Програмне забезпечення

Стаховська Я.С.

н. к. Палагута Є. О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Комп’ютеризація процесу аудиту в Україні

 

Комп’ютеризація інформаційних систем як внутрішнього, так і зовнішнього аудиту є гарантом розвитку та підвищення ефективності управління підприємством. Сьогодні актуальним є пошук шляхів зниження витрат робочого часу аудитора та його оптимізація, що може задовольнити високоякісне комп’ютерне забезпечення. Крім того, майбутнє комп’ютеризації аудиту визначає його здатність орієнтуватися на інвесторів, власників, акціонерів, а отже, задовольняти інформаційні вимоги різних напрямків аудиту. Зазначимо, що проблемою залишається оптимальний вибір відповідного забезпечення для аудиту та безпосередньо застосування відповідного продукту.

Теоретичні аспекти проблем комп’ютеризації аудиту досліджували такі вітчизняні та зарубіжні науковці, як М.Т. Білух, Ф.Ф. Бутинець, В.П. Завгородній, С.В. Івахненков, Б.Е. Одінцов, В.І. Подольський, А.Н. Романов, Г.В. Федорова, Е.Л. Шуремов та ін. Вони визначили теоретико-методичні підходи, що застосовують аудитори під час комп’ютеризації, сформували основні вимоги щодо автоматизації аудиту на основі вітчизняних, а також міжнародних стандартів [2].

Зміцнення позицій аудиту в Україні, його наближення до міжнародних традицій аудиту та принципів вимагає актуалізації здатності та ефективності використання новітніх технологій організації аудиту на основі використання персональних комп’ютерів. Отже, важливі зміни в аудиті повинні торкнутися технології ведення аудиторських перевірок, насамперед на основі застосування комп’ютерних програм аудиту (табл.1) [1].

 

 Таблиця 1

Характеристика програмних продуктів в аудиті

Програмний продукт

Функціональні можливості та переваги в аудиті

ЭкспрессАудит: ПРОФ 3.0

· можливість розроблення загального плану та програми аудиту;

· здатність супроводжувати аудит від початкового етапу до кінцевого;

· розподіл об’єктів аудиту за виконавцями;

· створення робочої документації аудиту;

· збирання, систематизація й обробка результатів аудиторської перевірки;

· формування звітної документації за результатами аудиту;

· зберігання результатів аудиторських перевірок;

· можливість вивчення та оцінювання систем бухгалтерського обліку та внутрішнього контролю економічних суб’єктів, що перевіряються;

· можливість організувати внутрішній контроль якості аудиту.

AuditXPКомплекс Аудит вер.2009

 

· пропонує оригінальну методику проведення аудиту, що містить вбудовані алгоритми розрахунків, планування, формування та аналізу вибірки, вибору видів виявлених порушень та автоматичного побудови висновків за розділами аудиту та підсумкового погодження;

· містить понад 700 бланків, процедур, довідкових таблиць і звітів за чотирма етапами проведення аудиту (підготовчий, планування аудиту, проведення аудиту,

заключний);

· включає методику контролю якості аудиторської перевірки, блок аналітичних процедур та фінансового аналізу;

· надає можливість автономної роботи аудиторам на переносних комп’ютерах з подальшим вивантаженням результатів аудиту за розділами в один обраний комп’ютер без використання мережевої версії;

· вбудований редактор бланків дає змогу створювати нові та змінювати вже існуючі бланки аудиторських процедур або взагалі повністю змінити програму під внутрішні стандарти організації.

Audit Expert

 

· система дає змогу привести дані вітчизняної бухгалтерської звітності за різні періоди часу до єдиного вигляду. Стандартні бухгалтерські форми звітності перетворюються на форми, що відповідають міжнародним стандартам фінансової звітності (IFRS) і є базисом для проведення фінансового аналізу;

· програма орієнтована на аналітичні процедури аудиту, в розрізі лише фінансового аналізу;

· на підставі даних бухгалтерських звітів формуються аналітичні форми звітності. Ці дані допомагають не тільки проаналізувати поточний фінансовий стан підприємства, але й оцінити динаміку його зміни, а також побудувати прогноз на найближчий період;

· реалізовано можливість впровадження власних методик фінансового аналізу, можна знайти шляхи підвищення ефективності використання виробничих ресурсів, зниження собівартості продукції і потреб в обігових капіталах, покращення показників фондоотдачі;

 

Продовження таблиці 1

 

· система дає змогу використовувати для фінансового аналізу дані оборотно-сальдової відомості;

· систематично проводити порівняльний фінансовий аналіз за даними компаній-конкурентів, лідерів галузі;

· дає змогу переоцінити різні статті активів та пасивів балансу для проведення фінансового аналізу за реальними даними.

 

Pervasive Audit Master 6.3 20

USER SERVER

 

· дозволяє підприємству використовувати свою власну методологію;

· можливість адаптувати кожну процедуру по вступній частині та тексту, але лише один раз;

· дає змогу узагальнити виявлені порушення і на їх основі підготувати альтернативну звітність;

· забезпечує можливість взаємозв’язку аудиторських процедур і господарських операцій, що перевіряються;

· реалізовано можливість опису аудиторських ризиків і контрольного середовища в розрізі господарських операцій (бізнес-процесів).

Audit System/2

 

· поєднує можливості текстового і табличного редакторів і програми для складання оборотно-сальдовоі відомості. Вона призначена для полегшення комплексної підготовки робочої документації і звітності та проведення їх консолідації;

· автоматичне заповнення робочих документів аудитора даними бухгалтерського обліку.

 

На шляху впровадження використання комп'ютерної техніки і технології в аудиті існує певне коло проблем, серед яких виділяють наступні:

1. Низький рівень розвитку аудиторського ринку, викликаний незначним періодом його становлення.

2. Аудит фінансової звітності згідно з міжнародними стандартами багато в чому має за основу так зване «професійне судження аудитора, яке ґрунтується на його досвіді та інтуїції. Тобто, бездумна комп'ютеризація аудиту може призвести до такої його автоматизації, яка потягне за собою ряд помилок при проведенні аудиту.

3. Різна галузева спеціалізація клієнтів аудиторських фірм, що при динамічно мінливому законодавстві заважає детально налагодити спеціалізовані системи на усі можливі випадки.

4. Ряд методичних проблем, зокрема, необхідність розроблення методичних підходів реалізації трансформаційних процедур перетворення фінансових звітів по заданих форматах, не розголошуючи при цьому комерційну таємницю тих аудиторів, які вже виконують подібні замовлення й знають, як цю роботу виконувати.

5. Низький рівень комп'ютерної грамотності користувачів [1,3].

Окрім того, розробка аудиторського програмного забезпечення є досить важким процесом, який потребує значних фінансових витрат.

На сьогодні аудиторські фірми розробили і використовують спеціальні інформаційні системи, орієнтовані на внутрішню регламентацію аудиторської діяльності із застосуванням внутрішньофірмових і Міжнародних стандартів [2]. Однак, ринок аудиторського програмного забезпечення в Україні тільки починає розвиватися. Тож нині одними з головних інструментів аудитора, як і раніше, залишаються Word та Excel. Проте, конкуренція, що посилюється в аудиторсько-консалтинговому бізнесі, вже змушує компанії знаходити нові шляхи підвищення ефективності організації та рентабельності діяльності. Неабияку роль у цьому буде відведено й пошуку шляхів рішення підвищення ефективності діяльності, якості надаваних послуг за допомогою застосування спеціалізованих програмних засобів.

Таким чином, можна зробити висновок, що використання інформаційних технологій є не тільки актуальним завданням і найважливішим фактором успішної роботи аудитора, а й необхідною умовою її виконання. Українські фірми повинні усвідомити, що тільки якнайшвидше освоєння інформаційних технологій дозволить їм одержати необхідні конкурентні переваги в боротьбі на вітчизняних і закордонних ринках.

 

Література:

1. Міжнародний стандарт аудиту 401. Аудит середовищ компютерних інформаційних систем. – К.:, 2008. – 68 с.

2. Завгородний В.П. Автоматизация бухгалтерского учета, контроля, анализа и аудита. – К.: А.С.К., 1998. – 768 с.

3. Івахненков С.В. Автоматизація аудиту в Україні та світі: підходи і програмне забезпечення // Аудитор України. – 2007. – №3. – С.19–24.