Заіка Ю.А., Шабельник Т.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗВИТКУ КОМПАНІЇ

 

Прогрес у сферах економіки та освіти неможливо уявити без використання сучасних інформаційних технологій, за основу яких взято економічні інформаційні системи, що використовуються у зв’язку з організацією та ефективним опрацюванням великих масивів даних у комп’ютеризованих системах підприємств, установ, організацій, що забезпечує інформаційну підтримку прийняття рішень управлінцями. Інформаційні системи дозволяють об’єктивно оцінити рівень розвитку економіки та освіти, виявити резерви та забезпечити успіх їх діяльності на основі використання правильних рішень.

В умовах сучасного гіпердинамічного середовища господарювання одним із основних завдань успішного розвитку компаній і підприємств різних типів бізнес-профілів є підтримка процесу постійного якісного вдосконалення структурного й функціонального змісту господарюючої системи. Для вдалого виконання цього завдання перед кожною компанією постає проблема пошуку способів якісного управління інформаційними ресурсами та створення єдиного інформаційного простору для забезпечення її стійкого розвитку. Саме актуальністю цих проблем зумовлено активне розгортання широкого фронту сучасних наукових досліджень у напрямку формування та розвинення теоретико-методичних та прикладних засад інформаційного забезпечення розвитку сучасних компаній.

Останнім часом науковою спільнотою активно вивчаються та досліджуються місце та роль інформаційних технологій в системі менеджменту на підприємстві, способів запровадження стратегічних рішень на основі та з використанням інформаційних технологій для забезпечення успішного розвитку підприємств.

Ураховуючи багатоаспектність обраної теми, метою цієї статті є визначення характерних особливостей найбільш поширених інформаційних технологій, що застосовуються компаніями для забезпечення їх стійкого розвитку в умовах динамічного середовища господарювання.

Для задоволення зростаючих інформаційних потреб сучасних компаній та забезпечення ефективності управлінням бізнесом використовують так звані системи імітаційного моделювання та бізнес – аналітики (БА), що поєднують процеси збору даних, аналізу, моделювання й прогнозування. Одержувані за їх допомогою оперативні й достовірні дані допомагають не тільки підвищувати поточну продуктивність робіт і якість планування, а й знаходити нові способи використання таких активів, як знання персоналу, цінність клієнта, ефективні мережі бізнес-партнерів, можливі джерела інновацій.

Більш складні та комплексні завдання дозволяють вирішувати інструменти БА для поглибленої роботи з даними на основі програм аналітичної обробки даних, таких як: "ИНЭК - АНАЛИТИК", "OLAP", "Audit Expert", "АБФИ - предприятие", але більш поширеною серед користувачів є програма "Project Expert". Переваги, які одержують фахівці у вигляді наочної й актуальної картини бізнесу по різних аспектах діяльності підприємства на основі виявлення динаміки й залежностей показників, цим не вичерпуються. Системи БА дозволяють також проводити пошук схованих закономірностей і прогнозувати ймовірні тенденції. Проте, впровадження в систему управління компанією корпоративних систем БА пов’язано з чималими труднощами.

Таблиця 1

Основні бар’єри впровадження корпоративних систем БА

Контекст

Бар’єри

Організаційні

питання

 

- бар’єри в корпоративній культурі й технології;

- необхідність у перебудові роботи підрозділів компанії;

- розподіл відповідальності в організації за впровадження системи БА;

- відповідність рівню підготовленості персоналу, зайнятому в обслуговуванні системи БА її вимогам до якості даних;

Користувачі

 

- проблема максимального врахування вимог користувачів систем БА в ситуації, коли технології застарівають уже в процесі їхнього впровадження;

 

Продовження таблиці 1

Дані

- інтеграція даних;

- забезпечення якості даних, тобто їхньої повноти, погодженості, достовірності й актуальності;

- подолання труднощів, пов’язаних із захистом дани;

 

Фінанси

 

- рівень витрат і вигід при впровадженні систем БА та здатність компанії щодо їх фінансування та відшкодування;

Технології

- відповідність можливостей системи БА стратегічним та оперативним завданням розвитку компанії;

- ступінь інтеграції системи БА в систему управління підприємством;

- вибір технологічного рішення системи БА (метадані, портали, БА, спрямовані на пошук рішень, БА як підсистема управління знаннями).

 

 

Як свідчить досвід успішних компаній, подолати визначені бар’єри дозволяє ретельно розроблений проект впровадження системи БА, який має включати шість основних етапів: 1) обґрунтування стратегії та інвестування; 2) проектування БА - інфраструктури; 3) створення сховищ даних; 4) впровадження стандартного програмного забезпечення для витягу даних і генерації звітів; 5) впровадження спеціалізованих рішень (наприклад, по візуалізації даних або для прогнозування); 6) пілотний проект. Важливо, що реалізація такого проекту не є лінійним процесом, а сам проект повинен постійно мінятися, відбиваючи ситуацію на даному підприємстві й на ринку.

Виходячи з вище зазначеного можна зробити висновки, що до характерних особливостей інформаційного забезпечення розвитку сучасної компанії слід віднести: а) створення дієвих та ефективних БА систем комплексного характеру; б) необхідність органічного інтегрування програмного забезпечення управлінських рішень на підприємствах в систему їх управління на засадах побудови збалансованої системи управління компанією. Також, треба визначити потребу у комплексних інформаційних технологіях, здатних забезпечити досягнення стратегічних цілей компанії та покращити її конкурентний статус в динамічному ринковому середовищі.